به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / احکام / مسواک زدن در ماه مبارک رمضان

مسواک زدن در ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

مسواک زدن در ماه مبارک رمضان : در ashpazi.org می خوانیم چرا مسواک بزنیم ؟ نظر علما و مراجع عزیز تقلید درباره ی مسواک زدن در ماه مبارک رمضان .

مسواک زدن در ماه مبارک رمضان

حضرت امام خمینی رحمت الله علیه و آله :
ممنوعیت خوردن و آشامیدن برای شخص که در حال روزه است به مفهوم ممنوعیت شست و شوی فضای داخل دهان و دندان و لثه نیست. بلکه همین اندازه که مراقبت کرده و ممانعت شود از این که چیزی از حلق پایین رود، کافی است.
با این شرط مسواک زدن هرچند با استفاده از خمیر دندان باشد در حال روزه بلااشکال می‌باشد و با درستی و صحت روزه منافات ندارد.
این جا سؤال دیگری جای طرح دارد. و آن این است: حال که مسواک کردن روزه را باطل نمی کند آیا در وقت روزه و برای روزه‌دار استحباب هم دارد یا این که مستحب بودن آن مختص غیر روزه‌دار است و برای شخص روزه دار حکمی غیر از استحباب دارد؟
مسواک کردن با مسواک خشک مانعى ندارد، بلکه مستحب است و با مسواک تر کراهت آن بعید نیست.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی

سوال: آیا مسواك كردن با خمیر دندان، در حال روزه اشكال دارد؟

جواب: اشكال ندارد؛ ولى باید از فرو رفتن آب دهان كه آغشته با خمیر دندان و آب است جلوگیرى شود.1

 

حضرت آیت الله العظمی بهجت رحمت الله علیه

سوال: آیا مسواك كردن با خمیر دندان در حال روزه، اشكال دارد؟

جواب: اگر چیزى به حلق نرسد، اشكال ندارد.2

 

حضرت آیت الله العظمی سیستانی مد ظله العالی :پرسش: ایا شستن دهان و دندان با فرچه و خمیر،روزه باطل می شود ؟

پاسخ: شستن دهان و دندان با فرچه و خمیر،روزه باطل نمیکند مادام که آنچه در اثنای شستشو با آب دهان در آمیخته ،وارد معده نشود اما چیزی اندکی که با آب دهان درمی آمیزد ،مانعی ندارد .

در پاسخ به این سوال که مسواک زدن بعد از اذان صبح با خمیر دندان های موجود چه حکمی دارد؟ پاسخ داده اند: مانعی ندارد ولی رطوبت آن را نبلعد.

حضرت آیت العظمی الله تبریزی مدظله العالی

سئوال: اگـر روزه دار یـقین كند كه خمیر مسواك به حلق نمى رسد، آیا مى تواند همراه مسواك از خمیر استفاده نماید؟

جواب: بسمه تعالى مانعى ندارد، واللّه العالم .3

 

مسواك زدن در حال روزه

( حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی )

س47: مسواك كردن در روز ماه رمضان براي روزه آيا مبطل روزه هست يا خير؟ كيفيت را لطفاً توضيح فرماييد.
ج: اگر آب كه از خمير دندان توليد شده يا آب خارجي وارد حلق نشود و آن را بيرون بريزد اشكال ندارد.4

مسواک زدن در ماه مبارک رمضان ، ( حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مد ظله العالی )

آیا در هنگام روزه مى توان داندانها را مسواک کرد؟ اگر مسواکِ مرطوب شده، در اثر تماس با آب دهان مجدّداً براى تمیز کردن دندانها به کار رود، چه حکمى دارد؟  مسواک کردن در حال روزه، مانعى ندارد. ولى اگر رطوبت پیدا کند و مسواک را بیرون آورده و به دهان بازگرداند و رطوبت آن در آب دهان مستهلک نگردد، جایز نیست، و در صورتى که با خمیر دندان مسواک کند، باید دهان را بعد از آن کاملا بشوید.5

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی :
اگر روزه دار عمداً چیزی بخورد یا بیاشامد ، روزه او باطل می شود ، چه خوردن و آشامیدن آن چیز معمول باشد مثل نان و آب . چه معمول نباشد مثل خاک و شیره درخت و چه کم باشد یا زیاد، حتی اگر مسواک را از دهان بیرون آورد و دوباره به دهان ببرد و رطوبت آن را فرو ببرد روزه او باطل می شود ، بلکه اگر رطوبت مسواک در آب دهان به طوری از بین برود که رطوبت خارج به آن گفته نشودٰ ولی بداند که در دهان باقی است و با آب دهان مخلوط شده است بنابر احتیاط لازم نباید آن را فرو برد .6

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی مدظله العالی:
در پاسخ این استفتا که کسی که روزه دارد، می تواند مسواک بزند؟: مسواک زدن جایز است ولی باید مراقب باشد که آب و مایع مسواک به داخل حلق فرو نرود.

حضرت آیت الله العظمی روحانی مدظله العالی :

ایشان مسواک زدن را نیز اگر آب از حلق پایین نرود بلامانع می دانند.

حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مدظله العالی : سوال : کسی که می داند یا احتمال می دهد ، در روز غذای باقیمانده در لای دندان فرو برده می شود ، آیا لازم است هنگام سحر خلال یا مسواک کند؟

پاسخ : اگر در حد احتمال باشد، اشکال ندارد؛ ولی اگر مطمئن باشد در روز چیزی از آن فرو می رود، باید دندان خود را خلال یا مسواک کند و اگر انجام ندهد و چیزی از آن فرو رود، روزه اش باطل می شود.

در رساله ی ایشان آمده مساله 1665 آمده :

چند چیز براى روزه دار مكروه است و از آن جمله است:  …  مسواك كردن با چوب تر …

 

حجت الاسلام حسینی دارینی از پاسخگویان سوالات شرعی حرم مطهر رضوی: حکم شرعی استفاده فرد روزه دار از نخ و خلال دندان و مسواک زدن را بیان کرد. وی درباره حکم شرعی مسواک زدن فرد روزه دار یا استفاده او از نخ یا خلال دندان گفت: فقها معتقدند مسواک زدن و مانند آن روزه را باطل نمی کند اما اگر مسواک آغشته به چیزی باشد یا خلال و نخ را از دهان خارج کند در حالی که چیزی از باقی مانده غذا در آن باقی باشد و دوباره آن را به دهان برگرداند نباید آن را فرو دهد. پس مسواک یا خلال یا نخ دندان نباید آغشته به چیزی باشد و نباید چیزی از حلق فرو برود و اگر عمدی فرو ببرد، روزه باطل است. وی در پاسخ به این سوال که مسواک نزدن بعد از خوردن سحری چه حکمی دارد، افزود: اغلب فقها معتقدند اگر کسی پس از سحری مسواک نزند یا از خلال دندان استفاده نکند در صورتی که یقین داشته باشد باقی مانده غذا در حلق او فرو می رود روزه چنین فردی باطل است و قضا دارد. همچنین طبق نظر مشهور فقها از جمله فقهایی همچون آیات عظام سیستانی، فاضل لنکرانی، زنجانی، صافی گلپایگانی، بهجت و خویی اگر فردی که یقین دارد باقی مانده غذا در حلق او فرو می رود، از مسواک یا خلال دندان استفاده نکند در این صورت حتی اگر غذا در حلق او فرو نرود باز هم روزه اش باطل است و قضا دارد. البته حضرت امام (ره) و آیت ا… مکارم شیرازی معتقدند احتیاط واجب آن است که روزه چنین فردی (کسی که یقین به فرو رفتن باقی مانده غذا دارد اما مسواک نمی زند یا از خلال دندان استفاده نمی کند) باطل است و قضا دارد. همچنین طبق نظر اکثر فقها اگر چنین فردی احتمال دهد که ممکن است باقی مانده غذا در حلق او فرو رود با فرض احتمال ( و نه یقین) روزه او باطل نیست.

پینوشتها:

1- استفتائات آیت الله خامنه ای سوال 357.

2- استفتائات آیت الله بهجت، جلد 2 سوال 1342.

3- استفتائات آیت الله تبریزی جلد 2 سوال 720.

4- كتاب « 240 سوال و جواب پيرامون روزه » ، آیت الله صافی گلپایگانی ، سوال 47

5- استفتائات آیت الله مکارم شیرازی جلد 3 سوال 294.

6- توضیح المسائل آیت الله نوری همدانی ، مسئله 1570

مسواک زدن در ماه مبارک رمضان ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)