به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

خواص و فواید کنجد

بسم الله الرحمن الرحیم

خواص و فواید کنجد :

از خواص و فواید کنجد چه می دانید ؟

كنجد قوت ، جوانی ، تعادل زندگانی و صحت را به انسان می بخشد. اثر آن در تعویض سلول های كهنه ی بدن بسیار سریع است و در تسهیل تفكر عمل آن قابل تحسین است و در رفع آلامی مانند: سرطان ، سل ، كم خونی بی نظیر است . خلاصه كنجد غذاى كسانى است كه مى خواهند عمر زياد توأم با سلامتى داشته باشند . بهترين وسيله ى راحتى وبيمه كننده ى جوانى شما كنجد است .

خوردن يك قاشق غذاخوري كنجد موجب تامين چهارده درصد از نياز كلسيم خانم‌ها شده و اگر آنها عادت به بلند كردن ناخن‌هايشان داشته باشند با مصرف كنجد ناخن‌هايشان محكم‌تر شده و ترک و شكنندگي بر روي اين عضو كه جزئي از زيبايي انگشتان است ديده نمی شود به علاوه مصرف دو قاشق غذاخوري آن رساندن پنج ميلي‌گرم روي را به بدن خصوصا پوست و مو و ناخن‌ها آسان مي‌كند. شايد ندانيد كه روي چه اثراتي بر زيبايي دارد:
آكنه را كمتر مي‌كند و از نازك شدن موها جلوگيري مي‌كند و مانع ريزش موها خصوصا در خانم‌ها مي‌شود و درضمن به دليل توام شدن اين ماده مغذي با ويتامين ای اين اثرات صد چندان شده و مي‌توان از خواص ضدچروك و سفيدكنندگي ضدلك اين ويتامين استفاده كرد.

خواص و فواید کنجد
كنجد خواص درمانی چشمگیری دارد. منبع غنی اسید آمینه كنجد رشد تومورها را متوقف می كند و به رفع مسمومیت كبد و كلیه ها و بهبود سیستم ایمنی بدن كمك می كند.
كنجد در درمان بی خوابی موثر بوده، خاصیت ضد ورم مفاصل و رماتیسم و همجنین خاصیت ضدسرطان دارد. خواص ضد قارچ و ضد باكتری از دیگر تأثیرات آن است.
روغن كنجد در جلوگیری از فساد دندان كاربرد دارد .

کنجد در طب سنتی :

 از نظر طب قدیم ایران کنجد گرم و تر است . کنجد بسیار مغذی است و در اکثر کشورهای فقیر بعنوان جانشین  گوشت بکار می رود .

1)برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است.

2)برای رفع قولنج کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و بمقدار نصف وزن کنجد ، مغز بادام پوست کنده را بآن اضافه کنید آنها را پودر کنید و هر روز بمقدار یک قاشق سوپخوری از آن بخورید .

3) کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد .

4)نرم کننده معده و روده است.

5)کره کنجد که در کانادا بنام تاهیتی معروف است و شبیه ارده می باشد غذای خوبی برای رشد بچه هاست .

6)برگ کنجد را اگر به سر بمالید باعث رشد و سیاهی موی سر می شود.

7)ارده نرم کننده معده و روده هاست.

8)کنجد فشار خون را کاهش می دهد.

9)کنجد ضد رماتیسم است.

10)برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است.

11)دم کرده برگ کنجد اسهال خونی را برطرف می کند.

12)روغن کنجد برای رفع تنگی نفس و سرفه خشک و زخم ریه مفید است.

13)روغن کنجد سوز ش ادرار را رفع می کند.

14)از روغن کنجد بجای روغن زیتون در سالاد استفاده کنید.

15)کنجد با همه خواصی که دارد برای معده های ضعیف مناسب نیست زیرا ثقیل الهضم است . اینگونه اشخاص باید آنرا با عسل وسرکه بخورند .

 

خوب است بدانید :

امام صادق (علیه السلام ) فرمود : پیامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم) چون سردرد می گرفت به روغن کنجد انفیه می کرد .[1]

از امام باقر ( علیه السلام ) : براى رفع سلس البول از اين دوا استفاده شود : اسفند را شش بار با آب سرد ويك بار با آب گرم بشوئيد وبعد در سايه خشكش كنيد آنگاه با روغن كنجد چربش كنيد اين دارو شما را از آن عارضه اى كه در مثانه شماست شفا خواهد. [2]

از امير المؤمنين ( علیه السلام ) : روغن كنجد در تابستان بهترين روغن براى تهيه ى غذاهاست .[3]

از امام صادق ( علیه السلام ) : بهترين خورش ها روغن كنجد است براى مردمى  كه سنين عمرشان از پنجاه بگذرد روغن كنجد مايه ى توانائى ونشاط خواهد بود [4]

 

منابع :

1- کتاب طب الصادق (علیه السلام )مولف : محسن شکری

2- طب الكبير يا فرشته نجات ، محمد سرورالدين ، صفحه 330

3،4- همان ، صفحه ی 333

 

 خواص و فواید کنجد ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)