به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / خانواده / علل اختلال در رفتار کودک ، نکاتی برای تربیت کودک

علل اختلال در رفتار کودک ، نکاتی برای تربیت کودک

بسم الله الرحمن الرحیم

علل اختلال در رفتار کودک ، نکاتی برای تربیت کودک : کودکان میوه های زندگی پدر و مادر هستند و نعم بزرگ الهی  که لحظه به لحظه باید پروردگار کریم را برای چنین نعمتی هایی شکر کنیم و قدر دان خدای متعال باشیم . پیامبر عظیم الشأن اسلام صلوات الله علیه و آله و سلّم می فرمایند : (( خانه ‏اى كه كودك در آن نباشد ، بركت ندارد. ))  .

کودکان فطرتا پاک و معصوم هستند و رفتار های ما و تجربه های غلط ممکن است جهت گیری نادرستی به این عزیزان بدهد که موجب بروز خلل هایی در رفتار آن ها شود .

ریشه های اختلال رفتاری در کودکان عبارتند از :
۱)امتیازدهی دوسویه به رفتارهای غلط
۲)اعمال فشارهای دوسویه
۳)آموزش های دیداری و شنیداری غلط اطرافیان

علل اختلال در رفتار کودک ، نکاتی برای تربیت کودک
۴)پاداش ندادن به رفتارهای شایسته ازسوی والدین
۵)عدم آشنایی والدین با شیوه های درست استفاده از دستور
۶)گفتارهای غلط خانواده
۷)تهدید وتنبیه غلط

کودکان در سنین مختلف، نیازمند توجه و احترام هستند. از این رو، والدین باید با دقت، این خواسته آنها را پاسخ گو باشند. روح ظرافت و حساس کودک، با کوچک ترین حرکت نادرست، ناراحت و پژمرده می شود. پس باید از هرگونه تحقیر و تمسخر کودک و به زبان آوردن عیب ها و خطاهای او به ویژه در مهمانی ها و دیدارهای خانوادگی پرهیز کرد و با شیوه ای خردمندانه به تأیید ویژگی های مثبت وی و تشویق او پرداخت. برخی از والدین، به غلط می پندارند پدر و مادر، حق هر گونه اعمال نظر سلطه جویانه بر فرزندان خود را دارند و هرگونه که بخواهند، می توانند با آنها رفتار کنند. در این زمینه، گفتار و کردار پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و پیشوایان معصوم علیهم السلام با فرزندان خود، بزرگ ترین درس های تربیتی نسل بشر است. از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت است: «اَکرِمُوا أوْلادَکُمْ وَ أَحْسِنُوا آدابَهُم یُغْفَرْلَکُم؛ فرزندان خود را احترام کنید و آدابشان را نیکو بگزارید که از رحمت الهی برخوردار شوید.» گفته اند روزی مردی در حضور پیامبر به خاطر کاری که فرزندش انجام داده بود، از او عیب جویی کرد. پیامبر به او فرمود: «فرزندت، تیری از تیرهای تیردان توست.» مفهوم این سخن آن است که فرزند،ت پاره تن تو و ذخیره آینده توست. تو با اهانت به شخصیت او، هم به خودت ضربه می زنی و هم کسی را حقیر می کنی که مددکار و پشتیبان تو در آینده خواهد بود و هر کار نیکی که انجام دهد، تو نیز در پاداش آن، شریک خواهی بود.

خوب است بدانید :

پیامبر عظیم الشأن اسلام صلوات الله علیه و آله و سلّم هر كس با كودك سروكار دارد ، با او كودكانه رفتار كند.

پیامبر عظیم الشأن اسلام صلوات الله علیه و آله و سلّم كودكان را دوست بداريد و با آنان مهربان باشيد و هرگاه به آنان وعده داديد ، به آن وفا كنيد ، زيرا آنان ، روزى دهنده خود را كسى غير از شما نمى ‏دانند.

امام باقر عليه‏ السلام :

ما كودكان خود را وقتى پنج ساله ‏اند ، به نماز امر مى‏ كنيم ؛ ولى شما كودكانتان را وقتى هفت ساله شدند ، به نماز امر كنيد . ما كودكان خود را وقتى هفت ساله ‏اند ، به روزه وامى‏ داريم ، به اندازه ‏اى كه توان دارند ، چه نصف روز باشد يا بيشتر يا كمتر . وقتى تشنگى و گرسنگى بر آنان چيره شد ، افطار مى‏ كنند تا اين‏كه به روزه ، عادت كنند و توان آن را بيابند ، ولى شما كودكانتان را وقتى نُه ساله شدند ، به اندازه ‏اى كه توان دارند ، به روزه وا داريد و وقتى تشنگى بر آنان چيره شد ، افطار كنند .

پیامبر عظیم الشأن اسلام صلوات الله علیه و آله و سلّم بازى گوشى كودك در خردسالى اش مايه فزونى عقل در بزرگسالى اوست.

علل اختلال در رفتار کودک ، نکاتی برای تربیت کودک ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)