به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / احادیث و روایات / در آغوش همسر یا میدان نبرد

در آغوش همسر یا میدان نبرد

بسم الله الرحمن الرحیم

 در آغوش همسر یا میدان نبرد

«حنظله بن ابی‌عامر، جوانی بود از قبیله «خزرج». [وی] در آن شبی که فردایش جنگ اُحد اتفاق افتاد، با دختر عبدالله بن ابی‌سلول ازدواج کرد. آن شب، زفاف این دو عروس و داماد بود. حنظله خدمت پیغمبر رسید، اجازه خواست برای انجام مراسم زفاف همان شب را به او مهلت دهد. این آیه در آن حال بر پیغمبر نازل گردید:

 

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ آمَنُوا بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ وَ إِذا کانُوا مَعَهُ عَلى‏ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ یَذْهَبُوا حَتّى یَسْتَأْذِنُوهُ إِنَّ الَّذِینَ یَسْتَأذِنُونَکَ أولئِکَ الّذینَ یُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ فَإِذَا اسْتَأذَنُوکَ لِبَعْضِ شَأنِهِمْ فَأذَنْ لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ. (نور: 62)

 

مؤمنان واقعی کسانی هستند که به خدا و رسولش ایمان آورده‌اند و هنگامی که در کار مهمّی با او باشند. بی‌اجازه او جایی نمی‌روند. کسانی که از تو اجازه می‌گیرند به راستی به خدا و پیامبرش ایمان آورده‌اند. در این صورت هرگاه برای بعضی کارهای مهمّ خود از تو اجازه بخواهند به هر یک از آنان که می‌خواهی اجازه ده.

 

پیغمبر به او اجازه داد. صبحگاه این جوان برومند به اندازه‌ای برای رسانیدن خود به لشکرگاه عجله داشت که غسل نکرده با حال جنابت خواست از منزل خارج شود.1

 

حنظله داخل سپاه مسلمانان شد. ابوسفیان را دید سوار بر اسبی شده، میان دو سپاه جولان می‌دهد. حمله‌ای جوان‌مردانه کرد؛ شمشیری بر پشت اسبش فرود آورد. در نتیجه، ابوسفیان بر زمین افتاد. در این هنگام فریاد کرد: قریش به دادم برسید اینک حنظله مرا کشت و شروع به فرار کرد. حنظله او را تعقیب کرد. یکی از سپاهیان با او روبه‌رو شد و نیزه‌ای به حنظله زد. آن جوان دلیر با همان زخم کاری که به شهادتش انجامید، نیزه‌دار را با شمشیر از پا درآورد. آنگاه در بین عده‌ای از سپاهیان اسلام بر زمین افتاد. در پایان جنگ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: دیدم ملائکه بین آسمان و زمین حنظله را با ظرف‌های زرین غسل می‌دادند. به همین جهت، به «حنظله غسیل‌الملائکه» مشهور شد.2

1 . علی نورالدینی، داستان‌هایی از شأن نزول قرآن، قم، نصر، 1378، (نور: 63 و 64).

2 . جعفر سبحانی، فروغ ابدیت، قم، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، ج 2، ص 41.

 

در آغوش همسر یا میدان نبرد ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)