به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / ادعیه و اذکار / مهمترین عمل در شب قدر چیست؟

مهمترین عمل در شب قدر چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم

مهمترین عمل در شب قدر چیست؟

  ”اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمک، والعن اعدائهم اجمعین بعدد ما احاط به علمک، اللهم العن الجبت و الطاغوت و النعثل، برحمتک یا ارحم الراحمین

اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

از جمله وظایف مهم در این شب‎ها، تجدید عهد با ولی امر، حضرت بقیّة‎الله ‎(عجّ الله تعالی فرجه الشریف) و خواندن دعای معروف «اَللهم کُن لِوَلِیِّکَ الحجه ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا» می‎باشد؛ زیرا شب قدر به آن حضرت تعلّق خاص دارد .

شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطْلَع خیرات و سعادات، و هنگام نزول برکات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ کمال واقعی انسان‎هاست.

مهمترین عمل در شب قدر چیست؟

شبی که اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و بامداد نیک‎بختی او طلوع نمی‎کرد و از بند اسارت اقویا و استعمارگران آزاد نمی‎گشت. شب قدر، لیله مبارکه، شب آزادی بشر و اعلان حقوق انسان و حکومت عدالت و دادگستری است. شبی که برای ملّت‎های غفلت زده، ناآگاه و آلوده به فساد و تباهی و گمراهی، صبح هدایت و بیداری و آگاهی و رستگاری گشت و بزرگ‎ترین و گرامی‎ترین کتب آسمانی ـ ‎که الی الابد و جاودان، راهنمای بشر و ضامن سعادت است ـ نازل شد و با اشراق ملکوتی، جهان را از ظلمت شرک و ثنویّتِ مجوس، تثلیث ترسا، خرافات یهود و بت‎پرستی و… به روشنایی توحید و پرستش خدای یگانه راهبر شد. در روایات از زمان پیغمبر تا زمان امام عسکری «علیه السلام» روایات بسیاری که فرمودند: دوران غیبت امام زمان «عجّ الله تعالی فرجه الشریف» شیعه امام زمان کسی است که به این وظیفه توجه داشته باشد. مرتب برای فرج امام زمان دعا کند.

      دعا یعنی خواستن، شما وقتی از کسی دعوت می کنید، یعنی می خواهید که بیاید سراغ شما. معنی دعا برای فرج امام زمان «عجّ الله تعالی فرجه الشریف» اینست که یعنی بخواهید. معنای دعا اینست که خدایا می خواهم که مثلا عالم شوم. خوب بنده کلاس نروم، درس نگیرم، مباحثه نروم، هی بگویم خدا کمک کن من عالم بشوم، این دعا نیست. تو نمی خواهی عالم بشوی، اگربخواهی این دعا کردن تحریک می کند به اینکه کتاب و درس را بهتر بخوانی.

      یک معنای دعا برای فرج امام زمان «عجّ الله تعالی فرجه الشریف» که کسی دعا می کند برای فرج امام زمان که می خواهد. یعنی خدایا من می خواهم امام زمان «علیه السلام» تشریف بیاورند. خوب اگر می خواهی مگر نگفته اند امام زمان «عجّ الله تعالی فرجه الشریف» یار می خواهد. آمادگی می خواهد. فرموده ”ولو کره المشرکون“ نه ”ولو کره المومنون“.

      ”لا اکراه فی الدین“ یک بحث دیگری است. ما یک بحث فکر داریم، یک بحث عقیده. آزادی فکر در اسلام هست، آزادی عقیده نیست. اکراه در فکر، نه ولی در عقیده بله. یعنی انبیا وقتی آمدند گفتند: مردم بیایید، ببینید ما راست می گوییم یا نه؟ زوری در کار نیست. از نظر فکری آزادید. اما بعد از اینکه بحث فکر مطرح شد، استدلال شد، روشن شد.

مهمترین عمل در شب قدر چیست ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)