به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / دستور پخت ترتیلا خانگی

دستور پخت ترتیلا خانگی

بسم الله الرحمن الرحیم

ترتیلا نوعی نان کاملا سفید و سبکی است که قطری حدود 15 تا 20 دارد و یکی از سمبل های کشور مکزیک به حساب می‌آید. ترتیلا در زبان اسپانیایی به معنی نان کوچک است. زمانی که طرز تهیه نان ترتیلا را یادبگیرید، به این فکر می افتید که چرا زودتر دنبال دستور پخت آن نبودید.

در واقع ترتیلا همانند نان‌های محلی در ایران در کنار تمام غذاهای اصلی اسپانیایی‌‌ها و مکزیکی‌ها وجود دارد، مثل نان سنگکی که برای زیر کباب هم استفاده می‌شود. در ایران قدیم علاوه بر نان‌هایی که در تنورهای سنتی درست می‌شدند، یکسری نان‌ها را در مواقعی که عجله داشتند بر روی تابه‌های بزرگی روی آتش مستقیم درست می‌کردند که به آنها نان تابه‌ای یا تاوه‌ای می‌گفتند. این نان کاملا شکل و بافتی شبیه ترتیلا دارد فقط کمی بزرگتر است.

ترتیلا

طرز تهیه ترتیلای خانگی
آرد ذرت =۱۵۰ گرم
آرد سفید ۵۰ گرم
روغن زیتون =۴ قاشق سوپ خوری
پاپریکا =۱/۲ قاشق چای خوری
پودر فلفل قرمز=بنابر ذایقه
نمک=۱/۲ قاشق چای خوری
زرد چوبه =۱/۲ قاشق چای خوری
آب ولرم=به میزان لازم
پنیر پارمزان رنده شده =۱ تا ۲ قاشق سوپ خوری


ابتدا فر را روی دمای ۱۷۰ درجه روشن کنید.آرد ذرت،آرد سقید؛فلفل قرمز ، پاپریکا ، نمک و رزد چوبه را در یک کاسه خوب مخلوط کنید.روغن زیتون را با آن مخلوط کنید. اکنون آب را کم کم اضافه کنید تا خمیری به دست بی آید که به دست نچسبد.(مقدار استفاده آب متفاوت است و از آردی به آرد دیگر فرق میکند که به خاطر میزان رطوبت آرد است بنابراین حتما آب را کم کم اضافه کنید تا مجبور نشوید از آرد بیشتر استفاده کنید) .بعد از آماده شدن خمیر میتوانید بلا فاصله آنرا بپزید بنابراین یک تکه از خمیر را بردارید و در سینی فر که قبلا آنرا کمی چرب کرده اید بگذارید و روی آن یک کیسه فریزر بگذارید و با وردنه آنرا نازک کنید.هر چه نازک تر کنید ترتیلای شما ترد تر میشود.سپس روی ان پنیز پارمزان بریزید و کمی با دست آنرا بر روی خمیر فشار دهید تا بچسبد.سپس انرا برش دهید(میتوانید خمیر را به صورت دایره پهن کنید و سپس برشهای مثلثی به آن بدهید و یا به صورت ساده و مستطیل برش بدهید)و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه داخل فر گرم شده بگذارید. ترتیلا ها باید ترد و طلایی روشن بشوند میتوانید آنها را مرتب چک کنید. فقط مرا قب باشید نسوزند و قهوه ای نشوند. هنگام پخت سینی اول روی خمیر را بپوشانید تا خمیر خشک نشود.

دستور پخت ترتیلا خانگی
روی خمیر میتوانید به جای پنیر از سبزی مانند شوید یا ارگانو ، پاپریکا،کنجد؛ سیاه دانه و یا خشخاش استفاده کنید.
با انواع دیپ ها (دیپ آواكادو ،سالسا ،یا هر دیپ دیگری ) می توانید نوش جان کنید .

دستور پخت ترتیلا خانگی ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)