به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

داشتن ذهنی آرام

بسم الله الرحمن الرحیم

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

 

برای همه ما سوالاتی این چنین پیش آمده است: چرا نمی توانیم بر روی موضوعاتی که پیش روی ما قرار می گیرد به آسانی متمرکز شویم، فکر کنیم و تصمیم گیری درست و بجایی داشته باشیم؟ چرا زمان خوابیدن ذهن ساکت و آرامی نداریم؟چرا هنگام مطالعه حواس مان پرت می شود و به همه چیز فکر می کنیم جز مطالعه؟چرا گاهی وقتها با خودروی شخصی یا عمومی،پس از گذشتن از مقصد،تازه یادمان می آید که آنرا رد کرده ایم؟ پاسخ این چراها چیست؟ با چه شیوه هایی می توان ذهنی آرام،متمرکز و خالی از مشغله و آلودگی یافت؟

پیش از معرفی این شیوه ها بهتر است کمی ذهنمان را آماده دریافتشان کنیم . جهت کسب هرگونه مهارتی( ذهنی یا جسمی)نخست باید روش های مناسب آن را پیدا کرد و سپس تمرین کرد. هنگامی که می خواهیم مهارت جدیدی(مانند رانندگی یا مکالمه انگلیسی)را کسب کنیم،خیلی نگران آن هستیم که کارمان را از کجا آغاز کنیم و در مورد آن با سردرگمی روبرو هستیم. اما بعد از کمی جستجو با یافتن راه های مناسب جهت کسب این مهارتها و بعد با تمرین زیاد می توانیم به آنها دست یابیم .

داشتن ذهنی آرام

آرام کردن و پاک کردن ذهن هم یک مهارت است که همانند سایر مهارتها روش هایی برای دستیابی به آن وجود دارد. از جمله این روشها می توان از مراقبه ، مدی تیشن ، ریلکسیشن، ویپاسانا و یوگا نام برد. در همه این روشها سخن از این است که نباید ذهن را همانند سطل زباله دانست که هرچه پیش روی ما قرار می گیرد از شادی،غم ،خشم ، نفرت ،حسادت، بغض، کینه، دشمنی و مانند اینها را در درون آن ذخیره کنیم . ما باید همانگونه که یاد می گیریم غذای خوب بخوریم ، لباس خوب بپوشیم، در دمای مناسب بسر ببریم و در هوای تمیز نفس بکشیم ، باید یاد بگیریم که چگونه ذهنی آرام داشته باشیم و ضمن جلوگیری از ورود آلودگیهای جدید، آلودگیهای قبلی را از ذهن بیرون کنیم .

چند توصیه مهم در این راستا وجود دارند که به شرح زیر هستند:

1- در همین لحظه زندگی کنید . این توصیه بدین معنی است که خودتان را درگیر قضایای گذشته و نگرانی های آینده نکنید .

2- از چیزهایی که ناراحت تان می کنند، بیزار نباشید و از آنها فرار نکنید.آنها را بعنوان واقعیت های زندگی و بخشی از زندگی در نظر بگیرید که وجود شان انکار ناپذیر است.

3- این شعار هندی ها را همواره در خاطر داشته باشید:آنیچا؛یعنی این نیز بگذرد. پیوسته متوجه باشید که همه چیز گذراست و همه چیز-چه تلخ و چه شیرین- به فراموشی سپرده می شود.

4- اگر کسی آزاری به شما رساند،هر نوع واکنش و پاسخی را که درست می دانید به او بدهید(این پاسخ ممکن است تند یا با نرمی باشد)، امّا در همان حال اجازه ندهید که تنفر،بیزاری و کینه به درون تان راه پیدا کند.

5- تا آنجا که می توانید با دیگران به خوبی رفتار کنید.انجام دادن رفتاری که باعث آزار و اذیت دیگران می شود، نه تنها به آنها آسیب می زند،بلکه ذهن شما را نیز آلوده می کند. همچنین هرگز نسبت به کسی کینه نداشته باشید،کینه داشتن با درگیر کردن اندیشه و رویاهای شما، انرژی شما را تلف می کند و به این ترتیب بیش از دیگران به خود شما آسیب می زند.

6- هرگاه کمی وقت آزاد داشتید،چیزی مثل یک مهره،دایره سیاه روی یک کاغذ،شمع روشن یا هر چیز دیگری را که دوست دارید با یک فاصله دو متری روبروی خود بگذارید و پانزده دقیقه به آن نگاه کنید، اما در طول این کار همواره به یاد داشته باشید که همین که دیدید حواس تان پرت شده است،دوباره سعی کنید روی همان شئ متمرکز شوید.ضمن آنکه به آن شئ هم فکر نمی کنید، تنها به آن نگاه می کنید.

7- در صورت امکان سعی کنید از دوره های مناسب آموزش ذهنی و کتابهای مناسبی که در این راستا وجود دارند،بهره ببرید. از جمله دوره های ذهنی مناسب می توان از یوگا و ویپاسانا نام برد که برای رهایی از آلودگی های ذهنی و رسیدن به آرامش بسیار سودمند است. البته بهتر آن است که لذت بردن از نسیم صبحگاه، صدای غار غار کلاغ، خش خش برگ،موسیقی باران، سکوت شب، نیک اندیشی برخی انسانها وهر آنچه در هستی به زیبایی آفریده شده را بیاموزیم.

به یاد داشته باشید که امروزه نه تنها باید به فکر کم کردن آلودگیهای ذهنی ورودی باشیم، بلکه باید به فکر راه حل هایی جهت پاک کردن آلودگیها و درگیری های ذهنی قبلی نیز بود. از خاطرات تان فرار نکنید، گذشته تان را بپذیرید، تا می توانید تلاش کنید که در مورد همه چیز خوب فکر کنید،تا می توانید نیکو بیندیشید، نیکو سخن بگویید و نیکو رفتار کنید….و به یاد داشته باشید که آرامش به آسانی دست یافتنی است، اگر چه نباید آنرا به آسانی از دست داد. آرامش همین لحظه ای بود که بی دغدغه این مطلب را خواندید،به همین سادگی….

داشتن ذهنی آرام ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)