به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / خوراکی هایی که در اسلام به آن ها توصیه شده

خوراکی هایی که در اسلام به آن ها توصیه شده

بسم الله الرحمن الرحیم

خوراکی هایی که در اسلام به آن ها توصیه شده : در زیر فهرستی از خوراکی ها و طعامی یا میوه هایی که در دین مبین اسلام به خوردن و استفاده از آن ها سفارش شده است آمده ، البته این فهرست جزئی از سفارشات پیامبر صلوات الله علیه و آله و سلّم و ائمه علیهم السلام می باشد .

كليه غذاها را مي توان به شش گروه تقسيم كرد .اساس قرار گرفتن هر غذا در يك گروه غذايي تشابه در تامين انرژي و برخي مواد مغذي مورد نياز بدن مي باشد .بعنوان مثال يك ليوان شير و يك ليوان ماست هر دو در يك گروه غذايي (گروه شير و لبنيات)قرار دارند كه از نظر ميزان تامين انرژي ،كلسيم ،آهن ،پروتئين و غيره  بسيار نزديك به هم هستند .

شش گروه غذايي عبارتند از:1ـ نان و غلات  2ـ سبزي ها 3ـ ميوه ها 4ـ گوشت و حبوبات 5ـ شير و لبنيات 6ـ گروه متفرقه (روغن ها، شيريني ها ،مغزها )

هر گروه غذايي حدود توصيه شده اي جهت يك شخص بزرگسال دارد كه در هر قسمت به آن اشاره مي شود.رعايت اين حدود توصيه شده در هر روز حداقل شرايط داشتن يك رژيم غذايي مناسب است.همچنين در هر گروه غذايي مي بايست برخي از نكات تغذيه اي را بسته به شرايط شخص در نظر گرفت بعنوان مثال شخصي كه بيماري قند(ديابت)دارد بايد در انتخاب نوع نان خود دقت لازم را بنمايدو بجاي نان تهيه شده با آرد سفيد از نان هاي سبوس دار استفاده كند(مانند نان جو يا نان سنگك).

جهت درك بهتر در مقدار مصرف هر گروه غذايي از ‹‹ واحد غذايي›› يا ‹‹ سروينگ ›› استفاده مي شود.هر واحد غذايي با توجه به نوع غذا متفاوت است. بعنوان مثال يك ليوان شير يا ماست (240 ميلي ليتر )يك واحد لبنيات بشمار مي رود در حاليكه واحد براي نان 30 گرم است.

گروه نان وغلات:

شامل غلات ( گندم، جو ، جودوسر، ارزن) و محصولات بدست آمده از آنها مانند ماكاروني ، برنج، و سيب زميني است. این گروه تامين كننده کربوهیدرات هاي پیچیده (مثل فیبر)، ویتامینهای خانوادهB ،املاح (مانند آهن) و بخشي از پروتئین مورد نیار روزانه بدن ما مي باشد.

هرواحد از اين گروه برابر است با يك برش 30گرمي ازانواع نان يا يك سوم ليوان برنج پخته شده. مصرف 11-6 واحد از اين گروه توصيه مي شود . گروه نان و غلات بزرگترين خانواده از نظر اندازه و اصلي ترين منبع تامين كننده انرژي روزانه ما را شامل مي شود.

احاديث مرتبط

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم)

برنج در ميان خوراكى ها، به سان مهتر (رئيس ) در ميان قوم است .
مهتر همه خوراكى هاى ساكنان اين سراى و آن سراى ، (گوشت و سپس) برنج است

برنج ، نيكو دارويى است : سرد است و سالم و بر كنار از هر بيمارى .

خداوندا! براى ما به نان ، بركت بده و ميان ما و آن ، جدايى ميفكن ، اگر نان نبود، نه روزه گرفته بوديم ، نه نماز خوانده بوديم و نه واجبات پروردگار خود (عزوجل ) را انجام داده بوديم .

نان ، بهترين خوراكى شماست .
امام صادق (عليه السلام )
برنج ، نيكو غذايى است . ما آن را براى بيماران خويش نگه مى داريم .

تن ، بر نان ، استوار شده است .

اگر خداوند در چيزى بيش از جو بهبود دهندگى مى ديد، آن را خوراك پيامبران قرار نمى داد.

اصل معاش آدمي و زندگي او ، نان است و آب.

كنز العمال:

به نقل از عايشه پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم )، تا هنگامى كه به ديدار خدا شتافت ، جز نان جو نخورد.

امام رضا عليه السلام:

برترى نان جو بر گندم ، همانند برترى ما بر ديگر مردمان است . هيچ پيامبرى نيست كه براى خورنده جو دعا نكرده و براى او بركت نخواسته باشد و هيچ درونى نيست كه جو بدان در آمده و همه دردها از آن بيرون نرفته باشد. آن ، خوراك پيامبران و غذاى نيكان است . خداوند متعال ، جز اين را نخواسته است كه خوراك پيامبران خويش را جو قرار دهد.

بحث:همانطور كه گفته شد گروه نان و غلات بعنوان اصلي ترين منبع انرژي انسان است بطوري كه  در احاديث نيز بعنوان اصلي ترين معاش آدمي بيان شده است.نكته مورد توجه تاكيد بر مصرف نان جو است .نان جو با توجه به ميزان سبوس فراوان خود نقشهاي متععدي را در سلامت انسان دارد از جمله كاهش كلسترول و چربي هاي بد خون،كاهش قند خون و پيشگيري از ابتلاي به ديابت،پيشگيري از يبوست و سرطان روده بزرگ و ….

گروه سبزیها:

شامل انواع سبزي هاي خوردني و خورشتي ،هويج ،خيار سبز ،گوجه فرنگي،كلم،گل كلم و كدو است.سبزي ها تامين كننده اصلي فيبر غذايي هستند و بعنوان منبع خوبي از نظر ويتامين ها (از جمله ویتامینA , C )و مواد معدني(کلسیم و منیزیم) بشمار مي روند. اين گروه انرژي زيادي ندارد (هر واحد سبزي 25 كالري دارد )و روزانه مصرف 5-3 واحد از آن توصيه مي شود.

هرواحد از اين گروه شامل يك ليوان سبزي برگي مثل كاهو و سبزي خوردن يا نصف ليوان سبزي پخته يا سبزي خام خرد شده است.

امروزه نقش رنگدانه هاي موجود در سبزيجات در پيشگيري از بسياري از سرطانها شناخته شده است.

احاديث مرتبط

پيامبر خدا) صلى الله عليه و آله و سلم)

بر شما باد كدو؛ چرا كه مغز را افزون مى سازد.

بر شما باد كدو؛ چرا كه عقل را مى پالايد و مغز را مى افزايد.

خطاب به امام على (عليه السلام ): كدو بخور؛ زيرا هر كس آن را بخورد، خويش نيكو و رويش شاداب مى شود. آن ، خوراك من و پيامبران پيش از من است
كدو بخوريد، كه اگر خداوند مى دانست درختى سبك تر از اين وجود دارد، آن را براى برادرم يونس مى روياند.

هر گاه كسى از شما خورشى مى سازد، در آن كدوى بسيار بريزد؛ چرا كه آن مغز و عقل را مى افزايد.

كاهو بخور؛ چرا كه خواب مى آورد و غذا را هضم مى كند.

بر شما باد كاهو؛ چرا كه خون را تصفيه مى كند

سيربخوريد و بدان درمان كنيد؛ چرا كه درمان هفتاد درد در آن هست .

چون به سرزمينى در آمديد، از پياز آن بخوريد تا وباى آن را از شما دور كند

امام على (عليه السلام(

كدو بخوريد؛ چرا كه مغز را افزون مى كند، پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم ) به كدو علاقه داشت .

امام صادق( عليه السلام)

پياز، تب را مى برد

پياز، خستگى را مى برد، پى را استحكام مى بخشد، بر گام ها مى افزايد، آب را افزون مى سازد و تب را مى برد

پياز بخوريد؛ چرا كه سه ويژگى دارد: بوى دهان را خوش مى سازد، لثه را استحكام مى بخشد و آب و توان آميزش  را افزون مى كند.

پياز، دهان را خوش بو مى كند، پشت را قوى مى سازد و پوست را نرمى مى بخشد. هر چيزي را زينتي است و زينت سفره سبزي خوردن است.

امام رضا (عليه السلام(

درباره سبزى ها  بهترين آنها، كاسنى  و كاهو است.

هر كس مى خواهد بادى دامنگير او نشود، در هر هفت روز، يك بارسير بخورد.

بحث :همانطور كه گفته شد وجود ويتامين ها و  املاح مختلف موجود در سبزيها و همچنين رنگدانه هاي مختلف موجب حفظ سلامتي بدن از انواع بيماريها خواهد شد .نكته اي كه بايد در مصرف اين گروه در نظر گرفت تاكيد كارشناسان تغذيه به مصرف حداقل يك واحد از منابع غني از ويتامين A در اين گروه است  وبطوري ميدانيم كدو بعنوان يكي از بهترين منابع گياهي اين ويتامين بشمار مي آيد.

متاسفانه آمارها نشان از مصرف كم گروه سبزي(حدود نصف ميزان استاندارد) در كشور دارد كه اميد است با آموزش هاي بيشتر فرهنگ مصرف اين گروه ارزشمند غذايي به مقدار ايده آل خود برسد.

گروه میوه ها:

شامل انواع ميوه هاي تازه،خشك و كمپوت و آبميوه بوده و تامين كننده خوبي از نظر        ويتامين ها(مثل A ,C)،مواد معدني و فيبر است. مصرف 4-2 واحد ميوه در روز توصيه مي شود .

هرواحد از اين گروه برابر است با يك عدد ميوه (يك عدد سيب يا پرتقال يا هلو )يا يك چهارم طالبي متوسط يا نصف ليوان حبه انگور يا 3عدد زردآلو يا نصف ليوان آب ميوه مي باشد .

احاديث مرتبط

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم(

سيب را ناشتا بخوريد؛ چرا كه تميز كننده معده است.

چهار چيز، عمر را مى افزايد:… و خوردن سيب در سحرگاهان 


امام على (عليه السلام)

سيب بخوريد، كه معده را مى پالايد.

در هر دانه انار، چون در معده جاى مى گيرد، حياتى براى قلب و فروغى براى نفس است و شيطانى را كه وسواس نام دارد، چهل شب ، بيمار (زمينگير) مى كند

.

خوردن به ، بر نيروى مرد مى افزايد و سستى او را مى برد.

خوردن به ، نيرويى براى قلبى است كه ضعيف شده باشد، معده را پاك مى كند، بر توان دل مى افزايد، ترسو را دلير مى كند و فرزند را نكو مى سازد.
امام صادق (عليه السلام(

سيب ، پالاينده و خوش بو كننده معده است .

به تبداران خود، سيب بدهيد؛ چرا هيچ چيز، سودمندتر از سيب نيست .
اگر مردم مى دانستند در سيب چيست ، بيمارانش را جز به آن ، درمان نمى كردند. بدانيد كه سيب ، بويژه ، سودمندترين چيزى براى قلب و مايه شست و شوى آن است .

چهار چيز، طبع را اعتدال مى بخشد: انار سورانى ، خرماى نارس ‍ پخته شده ، بنفشه ، و كاسنى .

هر كس در هنگام خفتن ، يك انار بخورد، تا صبح ، جانش در امان مى سازد.
بر شما باد انار؛ چرا كه هيچ گرسنه اى آن را نمى خورد، مگر اين كه وى را بسنده است و هيچ سيرى آن را نمى خورد، مگر اين كه غذا را بر وى گوارا مى سازد.

به ، اندوه اندوهگين را مى برد، چنان كه دست ، عرق پيشانى را مى برد.

خوردن به ، مايه توان قلب و بيدارى دل است و ترسو را دلير مى كند.

مرد بايد از هر ميوه عمومي براي خانواده خود بخرد

انجير، تازه و خشك ، بخوريد؛ چرا كه بر قدرت همبسترى مى افزايد، بواسير را ريشه كن مى كند، و براى درمان نقرس و سردى مزاج ، سودمند است .

هر كس انارى را كامل بخورد، خداوند قلب او را چهل شب ، نورانى مى دارد.

انار بخوريد؛ زيرا هيچ دانه اى از آن در معده جاى نمى گيرد، مگر اين كه چهل روز، قلب را نورانى مى سازد و شيطان را برون مى راند.

امام كاظم (عليه السلام)

سيب براى چند چيز، سودمند است ، براى : زهر، افسون ، ديوانگى اى كه از سوى ساكنان زمين  به كسى مى رسد، و بلغمى كه چيرگى يافته است . هيچ چيزى زودتر از آن ، اثر نمى بخشد.

امام رضا (عليه السلام)

انجير، بوى بد دهان را مى برد، استخوان ها را استحكام مى بخشد، درد را مى برد و با وجود آن ، ديگر به دارويى نياز نيست .

يك به ، به پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم ) هديه شد. پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم ) دست خود را بر به زد و آن را قطعه قطعه كرد. ايشان ، به را بسيار دوست داشت . آن را خورد و به كسانى از اصحاب كه در محضر ايشان بودند نيز داد. سپس فرمود: بر شما باد به ؛ چرا كه قلب را جلا مى دهد و سنگينى سينه را مى برد.

بحث:مصرف اين گروه از مواد غذايي نقش مهمي در سلامتي و شادابي افراد دارد و بدليل داشتن فيبر و ويتامين ها بايد بطور منظم و روزانه در رژيم غذايي گنجانده شوند.متاسفانه اين گروه نيز به ميزان كمتر از حد استاندارد مصرف مي شود ويا گاهي اوقات بصورت نامنظم و بيش از حد توصيه شده(يعني بيش از 4 واحد) مصرف مي شودكه در هر دو صورت موجب كمبودهاي تغذيه اي يا كاهش جذب برخي از مواد معدني خواهد شد.وجود احاديث بيشمار در خصوص فوائد ميوه ها تاكيدي است بر معني كه بايد از انواع ميوه ها در فصول مختلف سال بهره برد.

گروه گوشت و حبوبات:

مهمترين غذاهاي اين گروه عبارتند از :انواع گوشت سفيد و قرمز،  پنير ،تخم مرغ،انواع حبوبات (نخود ،لوبيا،ماش ،عدس ).

اين گروه تامين كننده اصلي مواد پروتئيني ،مقداري چربي ،فيبر (در حبوبات)،برخي ويتامين ها(مثل B12, B6,B3 , B1) و مواد معدني(مانند آهن،روي و فسفر) است.مصرف روزانه 3-2 واحد از اين گروه توصيه مي شود.

هرواحد از اين گروه برابر است با: 30گرم گوشت لخم پخته (3قطعه خورشتي )يا يك عدد تخم مرغ يا نصف ليوان حبوبات پخته

احاديث مرتبط

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم)

يكى از پيامبران ، ازسستى، به درگاه خداوند (عزوجل ) ناليد. خداوند، او را به خوردن تخم مرغ ، فرمان داد.

امام على (عليه السلام(

يكى از پيامبران ، از كمى زاد و ولد در ميان امت خويش ، به درگاه خداوند (عزوجل ) ناليد. خداوند، او را فرمود كه مردم را به خوردن تخم مرغ ، سفارش كند. مردم ، اين كار را كردند و از آن پس ، زاد و ولد و ولد در ميانش فراوان شد.

امام باقر (عليهالسلام)

هر كس فرزند ندارد، تخم مرغ بخورد و فراوان از آن بهره ببرد؛ چرا كه نسل را مى افزايد.

امام صادق(عليه السلام)

زرده تخم مرغ ، سبك و سفيده ، سنگين است .

مكارم الاخلاق

به نقل از على بن محمد بن اشيم نزد امام رضا (عليه السلام ) از مشكل گوارش غذا اظهار ناراحتى كردم فرمود:زرده تخم مرغ بخوراين كار را انجام دادم و از آن ، سود بردم.

امام صادق (عليه السلام)

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم )، چون ماهى مى خورد، مى گفت : خداوندا! براى ما در اين ، بركت قرار بده و بهتر از اين را برايمان جايگزين ساز.

امام كاظم( عليه السلام(

بر شما باد ماهى . اگر آن را بدون نان خوردى ، بسنده ات مى كند و اگر با نان خوردى، گوارايت مى افتد.

امام باقر (عليه السلام)

اين ماهى براى پرده چشم ، بدن است .

پيامبرخدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم)

هر کس چهل روز گوشت نخورد، بدخوي مي شود.گوشت بخوريد؛چرا که بر شنوايي تان مي افزايد.

بر شما باد گوشت؛ چرا که گوشت مي روياند.هر کس بر او چهل صبح بگذرد وگوشت نخورد،بدخوي مي شود.هر کس بدخوي شد،به او گوشت بخورانيد.هر کس چربي آن را بخورد،آن چربي براي او بيماري فرود مي آورد.

هر کس بر او چهل روز بگذرد و گوشت نخورد،بايد به اميد خداوند وام بگيرد و گوشت[بخرد و]بخورد

بر شما باد عدس ؛ چرا كه دل را نازك مى كند و اشك را افزون مى سازد و هفتاد پيامبر، آن را پاك دانسته اند.

بر شما باد عدس ؛ چرا كه بر زبان هفتاد پيامبر، تقديس شده است .

امام علي(علیه السلام)

گوشت بخوريد؛چرا که گوشت،از گوشت است و گوشت، گوشت مي روياند.هر کس چهل روز گوشت نخورد،بدخوي ميشودو اگر کسي از شما(خواه از انسان ها و خواه از چارپايان) بدخوي شد،در گوشش اذاني کامل بگوييد.

امام صادق(علیه السلام)

گوشت، گوشت مي روياند وعقل را افزون مي سازد.هر کس آن را وا گذارد،عقلش تباه مي شود.

باقلا، استخوان هاى ساق پا را استحكام مى بخشد.

خوردن باقلا، مغز استخوان هاى ساق را تراكم درونى مى دهد، توان مغز را افزون مى سازد و خون تازه توليد مى كند.

نخود براى درد كمرسودمند است.

امام رضا( عليه السلام)

خوردن باقلا، مغز استخوان هاى ساق پا را استحكام مى بخشد و خون تازه توليد مى كند.

امام باقر( عليه السلام(

از جمله سفارش هاى پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم ) به امام على (عليه السلام ) آن بود كه فرمود:اى على ! عدس بخور؛ چرا كه مبارك و مقدس است ، دل را نازك مى كند و اشك را افزون مى سازد، و هفتاد پيامبر، دوام سودمندى آن را از خداوند متعال خواسته اند.

بحث:گروه گوشت تنوع بسيار زيادي دارد به همين جهت بايد مصرف متعادل  و متنوع آنرا در نظر داشت.در مورد انواع گوشت امروزه محققين بر اين عقيده اند كه گوشتهاي سفيد خصوصا ماهي بدليل اثرات مفيد بر قلب و عروق و فشارخون بهتر از گوشت قرمز است.امانظر به وجود مقدار قابل توجه برخي املاح(مثل آهن ،روي ) موجود در گوشت هاي قرمز نبايد آنرا بكلي از رژيم غذايي روزانه حذف نمود بلكه بايد تعداد دفعات آنرا كاهش داد.

تخم مرغ وحبوبات نيز با توجه به داشتن مقدار زياد پروتئين مي توانند جايگزين خوبي براي گروه گوشت باشند كه در احاديث نيز به مصرف آنها توصيه شد.

گروه لبنیات:

اين گروه شامل انواع شير (شير تازه ،خشك ) ،ماست ،دوغ ،بستني و كشك بوده و تامين كننده اصلي مواد پروتئيني ، مقداري كربوهيدرات و چربي ،انواع ويتامين ها(خصوصا D,A) و مواد معدني(كلسيم،فسفر،آهن و روي) است . مصرف 3-2 واحد از اين گروه  در روز توصيه مي شود.

شامل شیر، ماست و پنیر است بهترین منبع تامین کننده کلسیم هستند و تامین کننده پروتئین ویتامینB12 , A , B2 می باشند.

هرواحد ازاين گروه برابر است با يك ليوان شير يا ماست يا يك ليوان كشك پاستوريزه يا يك و نيم ليوان بستني.

احاديث مرتبط

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم)

با شير گاو مداوا كنيد و اميدوارم كه خدا در آن شفا قرار داده باشد زيرا از همه دختان مي چرد.

امام علي (علیه السلام)

شير گاو دارو و درمان است.

امام صادق(علیه السلام)

شير بدن را فربه،خون را زياد،قلب و دماغ و نخاع و قوه باه را تقويت مي كند و براي سينه و سرفه بسيار نافع است.

شير گوسفند يك نوع ضد عفوني و دفع سم است.چنانچه با روغن بادام و صمغ بصري خورده شود سرفه را برطرف مي كند.

بحث:گروه شير و لبنيات يكي از بهترين گروه غذايي بحساب مي آيد چراكه اين خانواده داراي هر سه درشت مغذي يعني كربوهيدرات ،پروتئين و چربي است و در عين حال حاوي ويتامينها و مواد معدني است. وجود مواد معدني مانند كلسيم در اين گروه غذايي موجب شده تا كساني كه بطور مرتب از اين مواد غذايي استفاده مي كنند در سنين بالا به پوكي استخوان (كه يكي از بيماريهاي شايع سالمندان خصوصا خانمها بحساب ميآيد)دچار نشوند.

گروه متفرقه

اين گروه موارد زير را در بر مي گيرد:

الف ـ چربي ها مانند روغن هاي جامد و مايع،كره ،خامه ،سر شير ،سس هاي چرب .

ب ـ شيريني ها و مواد قندي مثل انواع مربا،شربت ها،قند و شكر ،انواع شيريني هاي خشك و تر،انواع پيراشكي ،آب نبات و شكلات ها .

ج ـ ترشي ها و شور ها و چاشني ها مثل فلفل ،نمك ،زردچوبه،دارچين وغيره .

د ـ نوشيدني ها مثل نوشابه هاي گاز دار ،چاي ،قهوه ،شربت ها ،پودر هاي آماده  .

احاديث مرتبط

پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم)

هر كس پيش از هر چيز و پس از هر چيز، نمكبخورد، خداوند (عزوجل ) سيصد و سى نوع بلا را كه كمترينش جذام است ، از او برمىدارد.

دل مومن، شيرين است و او شيرينى را دوست دارد.

در دل مومن ، كنجى است كه جز شكرينه ، آن را پر نمى كند.

خداوندعزوجل  به موسى بن عمران وحى كرد كه :با نمك ، آغاز كن و با نمك ، پايان ده ؛ چرا كه در من هفتاد درد، در نمك است و كمترين اين دردها ديوانگى ، جذام ، پيسى ، گلودرد و دندان درد و شكم درد است.

امام على (عليه السلام(

هر كس غذاى خود را با نمك آغاز كند، هفتاد درد و دردهاى بسيار ديگرى – كه كسى جز خداوند (عزوجل ) آنها را نمى داند – از وى دور مى شوند.

امام باقر( عليه السلام(

از سفارش هاى پيامبر خدا (صلوات الله علیه و آله و سلّم ) به امام على (عليه السلام) ابن بود كه فرمود:اى على ! غذاى خويش را با نمك ، آغاز كن ؛ چرا كه درمان هفتاد درد، در نمك است و ديوانگى ، پيسى ، گلودرد، دندان درد و شكم درد، از جمله اين دردهاست .

امام صادق (عليه السلام(

بنى اسرائيل ، (غذاى خود را) با سركه آغاز مى كردند و با همان نيز به پايان مى بردند؛ و لى ما با نمك آغاز مى كنيم و با سركه به پايان مى بريم .

روغن حيوانى ، چيزى است كه همانند آن ، به بدن درنيامده است ؛ اما منآن را براى پير، ناخوشانيد مى دانم

روغن حيوانى ، چه نيكو خورشى است ؛ اما من آن را براى پير، ناخوشايند مى دانم .

مرد، هرگاه به پنجاه سالگى رسيد، مبادا در حالى كه در درون او چيزى از روغن حيوانى است ، شب را به بستر رود.

در ضمن سخن خود با پيرى از مردمان عراق -: از روغن حيوانى ، حذر كن ؛ چرا كه با پير، سازگارى ندارد.

امام كاظم (عليه السلام(

ما خاندانى هستيم كه شيرينى را دوست داريم.

.
بحث:برخلاف گروههاي اصلي پنجگانه كه حتماً  بايد در برنامه غذايي روزانه مصرف شوند توصيه مي شود افراد بزرگسال از گروه متفرقه كمتر استفاده كنندچرا كه غذاهاي اين گروه در حجم كم انرژي زيادي دارند (هر واحد از  اين گروه 45 كالري دارد).كودكان سنين مدرسه و نوجوانان بعلت سن رشد مي توانند از چربي ها يي مثل كره،خامه و سرشير و مغزها در حد اعتدال مصرف نمايند. اين مواد علاوه بر انرژي، بخشي از ويتامين هاي محلول در چربي را نيز فراهم مي كنند .

عدم مصرف روغن هاي حيواني نيز از جمله مواردي است كه در احاديث متواتر به آن اشاره شده كه مبين مشكلات عديده اي است كه مي تواند بر عروق خوني و بيماريهاي قلبي موثر باشد.امروزه كارشناسان تغديه مصرف روغن هاي گياهي را جانشين روغن هاي حيواني مي دانند و علاوه بر رعايت مصرف كم آن داشتن تحرك و فعاليت جسماني رابراي سلامتي لازم مي دانند.

 

منابع

1-      نهج الفصاحه، ردايي آملي

2-      اصول كافي، علامه اميني

3-      حليته المتقين،علامع مجلسي(رحمت الله علیه)

4-      طب الرضا(علیه السلام)

5-      طب الصادق(علیه السلام)محمد خليلي

6-      دارالشفاي معنوي،هادي عبدالهي

7-      طب الكبير،محمد سرورالدين

8-      چگونه بر چاقي پيروز شويم،يوسف نقيايي

خوراکی هایی که در اسلام به آن ها توصیه شده ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)