به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / احادیث و روایات / 40 حدیث درباره ی آداب غذاخوردن

40 حدیث درباره ی آداب غذاخوردن

بسم الله الرحمن الرحیم

40 حدیث درباره ی آداب غذاخوردن :

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، وبلاگ ایران1404 در آخرین نوشته خود آورده است:

قبل از هر چیز باید متذکر شد که تمامی این احادیث جزء مستحبات محسوب می گردند و اصلی ترین و مهمترین امر این است که انسان غذا و لقمه ای را که می خورد از راه حلال به دست آمده باشد و شبهه ناک نباشد. زیرا اگر لقمه حرام باشد انسان هر کدام از این مستحبات را انجام دهد فایده ای ندارد چون اصل را کنار گذاشته و به فرع پرداخته است.

حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند: زندگی را برای خوردن مخواه؛ بلکه خوردن را برای زندگی بخواه.

شستن دستها پیش و پس از غذا:

1-     پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): شستن دستها پیش و پس از غذا، شفایی برای تن و مایه برکت در روزی است.

2-     پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): شستن دستها پیش از غذا، فقر را دور می کند و شستن دستها پس از غذا، اندوه را می راند و چشم را سلامت می دهد.3-     پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): اگر کسی از شما در حالی که خوابید که در دستانش بوی گوشت بود و آن را نشست و آنگاه عارضه ای به وی رسید، مبادا جز خویش را نکوهش کند.

4-     حضرت علی(علیه السلام): شستن دستها پیش و پس از غذا، موجب فزون شدن عمر است و سبب زدودن چربی از جامه هاست و دیده را جلا می دهد.

5-     امام صادق(علیه السلام): دستهایتان را پیش و پس از غذا بشویید؛ چرا که فقر را می برد و بر عمر می افزاید.

گذاشتن سبزی در سفره:

6-     پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): سفره هایتان را به سبزی آذین کنید؛ زیرا آن، همراه با گفتن بسم الله، شیطان را می راند.

7-     امام صادق(علیه السلام): هر چیزی زیوری است و زیور سفره، سبزی است.

درآوردن کفش ها:

8-     رسول خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): به هنگام غذا، کفش هایتان را درآورید؛ چرا که این، رفتاری زیباست.

9-     رسول خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): چون غذا نهاده می شود، کفش های خود را درآورید؛ زیرا این کار، موجب آسایش بیشتر پاهایتان است.

بر زبان آوردن نام خدا:

10- رسول اکرم(علیه السلام): هر غذایی که بر آن نام خدا برده نشود، درد است و هیچ برکتی در آن نیست.

11- امام علی(علیه السلام): – در سفارش های خود به کمیل-: به گاه غذا خوردن، از آن کسی نام ببر که با وجود نام او، دیگر هیچ دردی زیان نمی رساند و نامش، شفای همه بیماری ها و ناتن درستی هاست.

خوردن با دست راست:

12- مسند ابن حنبل – به نقل از عایشه -: پیامبر خدا دست راست خود را به خوردن و برآوردن نیازهای دیگر خویش اختصاص داده و دست چپ را به زدودن آلودگی از مقعد و آنچه در آن ناحیه است، واگذارده بود.

آغاز کردن غذا با نمک و به پایان بردن آن با نمک یا سرکه:

13- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): هر کسی که غذای خود را با نمک آغاز کند وبا نمک به پایان ببرد، از هفتاد و دو درد- که جذام و برص(پیسی) از آن جمله است – در امان می ماند.

14- امام صادق(علیه السلام): بنی اسرائیل، [غذا را] غذا را با سرکه آغاز می کردند و با آن نیز به پایان می بردند؛ ولی ما با نمک آغاز می کنیم و با سرکه به پایان می بریم.

15- امام کاظم(علیه السلام): سفره ای که در آن نمک نباشد، بی برکت است. آغاز کردن غذا با نمک، برای تن درستی، بهتر است.

خوردن غذا به هنگام گرسنگی و اشتها:

16- رسول اکرم(صلوات الله علیه و آله و سلّم): خوردن بدون گرسنگی و خوابیدن بدون بیداری کشیدن[ و احساس نیاز به خواب]، نزد خداوند، گناهی سهمگین است.

17- امام علی(علیه السلام): هر کس می خواهد هیچ غذایی به او زیانی نرساند، تنها هنگامی غذا بخورد که گرسنه شده و معد? او [ازخوراک پیشین،] پاک شده باشد.

آغاز کردن با سبک ترین غذا:

18- امام رضا(علیه السلام): غذای خود را با سبک ترین غذایی که بدنت به اندازه عادتت و بر حسب اقامتگاه و فعالیت ها و زمانه ات تغذیه می کند، آغاز کن.

خوردن غذای گرم، پیش از سرد شدن:

19- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): گرمی[غذا]، برکت دارد.

20- المحاسن – به نقل از مرازم- : امام صادق(علیه السلام) برای ما غذایی گرم فرستاد و فرمود: « پیش از آن که سرد شود، بخورید؛ چرا که این، خوش تر است.

برداشتن لقمه های کوچک و جویدن کامل:

21- رسول خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): – در بیان آداب غذا خوردن- : اما آداب آن، کوچک کردن لقمه و جویدن کامل است.

22- امام حسن(علیه السلام): در باره سفره، دوازده نکته است و بر هر مسلمانی لازم است که آنها را بداند. از آنها چهار چیز، واجب، چهار چیز مستحب، و چهار چیز جزو آداب است. اما آنچه از آداب است، عبارت است از: خوردن از آنچه پیش خود تو است؛ کوچک کردن لقمه؛ خوب جویدن؛ و کمتر نگریستن به چهره مردم.

دست کشیدن از غذا پیش از سیری:

23- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): زمانی بخور که میل به خوردن داری و در حالی خوردن را رها کن که هنوز اشتهایت است.

24- امام علی(علیه السلام): هر کس می خواهد هیچ غذایی به او زیان نرساند، تنها هنگامی غذا بخورد که گرسنه شده و معد? او [ازخوراک پیشین،] پاک شده باشد. پس چو خواست بخورد، نام خدا را بر زبان آورد، خوب غذا را بجود و در حالی دست از غذا خوردن بکشد که هنوز میل به خوردن دارد و به آن، احساس نیاز می کند.

دست کشیدن بر چهره و دعا کردن پس از شستن دستان:

25- امام صادق(علیه السلام): دست کشیدن بر چهره پس از وضو، کنجدک(کک و مک) را از میان می برد و روزی را افزون می کند.

26- امام صادق(علیه السلام): چون پس از غذا دستانت را شستی، با باقی مانده آب، دستی بر چشمان خود بکش؛ چرا که مایه ایمنی از درد چشم است.

به پشت دراز کشیدن پس از غذا:

27- امام جعفر صادق(علیه السلام): دراز کشیدن پس از غذا، بدن را چاق می کند، غذا را هضم می نماید و درد را [از درون انسان،] بیرون می کشد.

28- امام رضا(علیه السلام): هرگاه چیزی خوردی، به پشت دراز بکش و پای راست خود را روی پای چپ بگذار.

پرهیز از زیاده روی:

29- قرآن کریم: بخوری و بیاشامید؛ ولی اسراف نکنید.   [سوره مبارکه اعراف، آیه31.]

30- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): یکی از انواع زیاده روی، این است که هر آنچه را دوست داری، بخوری.

پرهیز از دمیدن در غذا:

31- امام علی(علیه السلام): – دربار? آنچه پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم) نهی فرموده است- : از این نهی کره که در غذا یا نوشیدنی بدمند.

32- امام علی(علیه السلام): نباید کسی بر محل سجد? خود و نه در غذای خود و نه در آنچه می نوشد، بدمد.

پرهیز از خوردن با دست چپ:

33- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): خوردن با دست چپ، از نافرهیختگی است.

34- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): با دست چپ نخورید؛ چرا که شیطان با دست چپ می خورد.

پرهیز از خوردن پس از سیری:

35: امام صادق(علیه السلام): در سه چیز، ناخشنودی خداوند است: خفتن بدون بیداری کشیدن[و احساس نیاز به خواب]، خندیدن بدون شگفتی، و خوردن پس از سیری.

پرهیز از خوردن غذای داغ:

36- رسول اکرم(صلوات الله علیه و آله و سلّم): غذایتان را سرد کنید تا در آن به شما برکت داده شود.

37- امام صدق(علیه السلام): نزد پیامبر(صلوات الله علیه و آله و سلّم) غذای داغی آوردند. فرمود:«خداوند، آتش را خوراکمان نکرده است. کنارش بگذارید تا سرد شود». پس آن را واگذاشتند تا سرد شود.

پرهیز از خوردن در حالت جنابت،مگر با وضو:

38- پیامبر خدا(صلوات الله علیه و آله و سلّم): پنج چیز پیسی می آورد: نوره کشیدن در روز جمعه و چهارشنبه؛ وضو گرفت و غسل کردن با آبی که با آفتاب گرم شده است؛ خوردن در حال جنابت؛ نزدیکی با زن در دوران قائدگی اش؛ و خوردن در حال سیری.

39- سنن النسائی- به نقل از عایشه-: پیامبر خدا، چون در حال جنابت قصد خفتن داشت، وضو می ساخت و چون قصد خوردن داشت، دستان خویش می شست.

پرهیز از خفتن، بلافاصله پس از خوردن غذا:

40- پیامبر اعظم(صلوات الله علیه و آله و سلّم): غذایتان را با یاد خدا و نماز، ذوب(هضم) کنید و بر آن مخوابید، که دل هایتان سخت می شود.

40 حدیث درباره ی آداب غذاخوردن ، بازنشر : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)