به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / خواص و فواید زنجبیل

خواص و فواید زنجبیل

بسم الله الرحمن الرحیم

    زنجبیل گیاهی است پایا، دارای برگ های دراز و باریک ، گل هایش خوشه ای و زردرنگ ، ارتفاعش تا یک متر می رسد. قسمت مورد استفادة این گیاه ریزوم آن است که همان زنجبیل معروف است ، طعمش تند و سوزان است ، در قدیم برای درمان سرماخوردگی از آن استفاده می شد. دیسقوریدوس گوید :رنگ آن مایل به سپیدی است ، مزه اش به مزه فلفل می ماند و بوی خوش دارد .زنجفیل ریشه گیاهی است که آن را می خشکانند .  مزاج :گرم و خشک است و رطوبتی زائد دارد که سبب زیاد شدن آب پشت می شود .

خواص درمانی زنجبیل ( شنگویر ، زنجفیل ) : زنجبیل رطوبتی زاید دارد که سبب زیاد شدن آب پشت در مردان می شود، گرمای زیادی دارد، نرم کننده و بادشکن است، هوش و حافظه را افزایش می دهد، رطوبت های اطراف سر و گلو را می زداید، هاضم است، سرمای کبد و معده سرحال می آورد، رطوبت های معده را از بین می برد، شهوت را افزایش، پادزهر حشرات موذی است، ضد انعقاد خون، ضد اکسید کننده، از ویتامین E بیشتر نیرومند است، برای آرام کردن ناراحتی های ناشی از دریاگرفتگی و آشفتگی، رفع تهوع ناشی از خوردن برخی از داروها و تهوع زنان باردار، در ماههای اول بارداری درمان اولسر و زخم های معده و روده، تخلیه معده را تسهیل می کند، ناراحتی احساس سنگینی در اثر پر خوری را رفع می نماید، خواص ضد باکتری وسیعی دارد .

خواص و فواید زنجبیل

خاصیت : گرمای زیاد دارد ، گرمی بخش قوی ، ملین ، نرم کننده و بادشکن است .
سر :هوش و حافظه را زیاد می کند ، رطوبت های اطراف سر و گلو را می زداید .
چشم :خوردن یا در چشم کشیدن آن تیرگی چشم رادرمان می کند .
اندام های غذا :هاضم است و سرمای کبد و معده را سر حال می آورد .
شهوت انگیز ، ملین و ملایم است .
زهرها :پادزهر حشرات موذی است .

علت معجزه‌گر بودن این گیاه، اجزای تشکیل‌دهنده آن است که شامل نشاسته، رزین و اسانس‌هاست که بوی خاصی به آن می‌بخشد و به نظر می‌رسد بیشتر ارزش درمانی زنجبیل به علت ترکیبات ادویه‌ای آن، یعنی جینجرول‌هاست که طعم تند و سوزاننده‌ای به این گیاه دارویی می‌دهند.

زنجبیل بیابانی :

بیخ گیاهی است شبیه به مشک زمین چین و از سرزمین چین می آید . لیکن از مشک زمین کلفت تر ،کم بوتر و رنگش خاکی است .
مزاج : گرم و خشک است .
خاصیت : بادشکن است .
آرایش : چاقی می آورد . بوی آب انگور کهنه و سیر و پیاز را از بینی می برد .
سینه :شاد کننده قلب است .
اندام های غذا :استفراغ را باز می دارد .
بندآورنده ی شکم ، و از بین برنده باد رحم است .
زهرها :پادزهر حشرات موذی و در این زمینه بسیار مفید است .

 

چای زنجبیل هر چه بیشتر دم بکشد، طعمش تندتر می‌شود؛ حتی می‌توان آن را بعد از سرد شدن در یخچال گذاشت و مانند یک نوشابه سرد نوشید ولی به این نکته توجه کنید که اگر دچار سنگ صفرا هستید از مصرف زنجبیل بپرهیزید زیرا مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند سبب گرمازدگی جزئی شود.

زنجبیل که از قدیم الایام مورد مصرف مردم ایران، هند و چین بوده است امروزه در تمام دنیا به عنوان گیاهی دوست داشتنی مصرف می شود .

زنجبیل تازه و شربت زنجبیل با چای زنجبیل در بدن گرما تولید کرده و بدین وسیله مواد سمی و زائد بدن را بصورت عرق از بدن خارج می سازد . این گیاه برای خانم هائی که عادت ماهیانه آنها عقب می افتند نیزتجویز شده است.

به نظرمی رسد که استفاده ازچای زنجبیل هضم را آسان کرده و اثرات سودمندی در رفع تهوع خواهد داشت ، همچنین به عنوان درمانی سنتی برای سرماخوردگی ، گلودرد و آنفولانزا به کار می رود.

در برخی از منابع به مزه تند زنجبیل اشاره شده و استفاده توام زنجبیل با برگ نعناع به شکل میکس شده در تهیه چای را به عنوان راهکاری برای حذف این تندی برشمرده اند. البته با افزودن آب بیشتر نیز نیتوان از تندی آن کاست.

دانشمندان توصیه می کنند برای کنترل میگرن از زنجبیل استفاده کنید.

میگرن و زنجبیل زیرا این گیاه دارویی مفید، برای پیشگیری و کنترل میگرن در حد داروهای شیمیایی مصنوعی مدرن که احتمالا دارای عوارض جانبی نیز هستند، موثر است.

طبق نظر دکتر کریشنا سریواستاوا از دانشگاه اودنسن دانمارک، زنجبیل که برای سال‌های متمادی در کشورهای مختلف جهان برای درمان سردرد، تهوع و اختلالات عصبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است تاثیری دارد که برای کنترل ناراحتی های فوق از نظر دانش فیزیولوژی منطقی به نظر می رسد.

وی می‌گوید: زنجبیل مانند آسپرین و برخی از سایر داروهای دیگر ضدمیگرن برای کنترل عکس العمل‌های التهابی شامل هیستامین و درد کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌شود که با احساس اختلال دید که معمولا اولین علامت شروع حمله میگرن است زنجبیل خورد؛ یعنی حدود 600 ـ 500 میلی گرم که در حدود 3/1 قاشق مرباخوری است پودر زنجبیل را در آب ساده ریخته و خورد.

اما اگر بیماران مبتلا به میگرن مصرف ریشه زنجبیل تازه را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهند، از نظر تکرار و شدت هر حمله تخفیف قابل ملاحظه‌ای را مشاهده خواهند کرد.

سردردهای میگرنی که 10 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد، در زن‌ها شایع‌تر است و بهتر است افراد مستعد، از خوردن شکلات و پنیر کهنه که باعث شروع سردردهای میگرنی می‌شود و همچنین مصرف الکل، کنسروها و غذاهای حاوی ادویه مخصوص غذای چینی (مونوسدیم گلوتامات) که طعمی شبیه گوشت ایجاد می‌کند، پرهیز کنند.

خواص و فواید زنجبیل ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)