به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / شرایط و مراقبت های لازم براي موفقيت تغذیه با شیر مادر

شرایط و مراقبت های لازم براي موفقيت تغذیه با شیر مادر

بسم الله الرحمن الرحیم

  تمام شیرخواران تا شش ماهگی باید انحصارا با شیر مادر تغذیه شوند تا از رشد، تکامل و سلامت مطلوب برخوردار گردند. تغذیه انحصاری با شیر مادر یعنی تغذیه شیرخوار فقط با شیر مادر و پرهیز از هر نوع مایع دیگر حتی آب صورت گیرد. مصرف قطره ، شربت حاوی ویتامین و دارو مجاز است.

    براي اجراي اين توصيه، توجهات و مراقبتهاي خاصي لازم است تا زمينه و شرايط مناسب فراهم گردد و از دسترسي تمام شيرخوران و كودكان به اين روش تغذيه اطمينان حاصل شود.

شرایط و مراقبت های لازم براي موفقيت تغذیه با شیر مادر

مادری موفق به تغذیه کامل و انحصاری شش ماهه با شیرمادر می شود که: مهارت عملی کافی، اعتماد به نفس، کمک گیری از متخصص صاحب نظر را در اختیار داشته و از مراقبت هايي كه به ترتيب توضيح داده خواهند شد برخوردار باشد :

  1. با آمادگی وارد دوره بارداری شود
  2. از تغدیه مناسب دوران بارداری برخوردار باشد.
  3. پستان ها برای شیردهی آماده شده باشند.
  4. دانش کافی در باره مزایای تغذیه با شیر مادر داشته باشد.
  5. از مداخله زایمانی مناسب برخوردار باشد.
  6. بلافاصله پس از زایمان تماس پوستی با نوزاد خود داشته و شیر دهی را طی ساعت اول تولد آغاز کرده  باشد.
  7. رابطه مادر و شیرخوار به نحو رضایت بخش برقرارشده و وضعیت شیر دهی صحیح داشته باشد.
  8. برای رفع مشکلاتی که در خلال شیردهی رخ می دهند، از مشاوره های به هنگام و کارآمد برخوردار باشد.

  1. با آمادگی وارد دوره بارداری شود

بارداري با برنامه و به عبارت ديگر كاهش موارد حاملگي هاي ناخواسته يكي از مهم ترين پيش شرط هاي توفيق در تغذيه با شير مادر است. تغذیه مادر در دوران قبل از لقاح نيز براي ارتقاي سلامت جنين و نوزاد و شايستگي او براي تغذيه با شير مادر بسيار حياتي است :

–         کمبود بعضی ریز مغذی ها در هفته های اول بارداری می توانند اثرات سوء بر رشد جنین بگذارند.  کمبود اسید فولیک منجر به نقص لوله های عصبی در نوزاد می گردد، به همین دلیل دریافت 400 میکروگرم اسید فولیک در روز برای زنان در سن باروری توصیه می شود.

–         رژیم غذایی مناسب قبل از بارداری باید فاقد هر نوع تراتوژن نظیر الکل و داروهای غیرمجاز باشد.  همچنین از مصرف بعضی مواد مضر نظیر دخانیات، کافئین، مواد مخدر، و مکملها پرهیز شود.

         تغذیه و فعالیت بدنی مناسب قبل از بارداری به تضمین  اضافه وزن مناسب طی بارداری، کاهش احتمال خطراتی نظیر دیابت حاملگی، و پره اکلامپسی کمک می کند.

  1. از تغدیه مناسب دوران بارداری برخوردار باشد

تغذیه متعادل و کامل طی دوران بارداری موارد زیر را تضمین
می کند:

         رشد و تکامل جنین

         تامین مواد مورد نیاز بدن مادر

         کاهش خطر دریافت اضافی غذا

در مادری با سوءتغذیه دوران بارداری، خطر تولد نوزاد کم وزن بیشتر است. این گونه نوزادان بيشتر در معرض خطر عفونت، ناتوانی های یادگیری، تکامل ناقص فیزیکی و مرگ طی یک سال اول زندگی هستند.

مجموع اضافه وزن مادر تا پایان حاملگی نباید از 13-11کیلوگرم بیشتر شود که در سه ماهه اول 3 -2کیلو و از آن به بعد هفته ای نیم کیلو توصیه می شود.  بدین منظور کلیه مواد دریافتی مادر اعم از درشت مغذی ها، ریزمغذی ها و مایعات باید افزایش  یابد.

در سه ماهه دوم و سوم مادر باید روزانه 450-350 كيلوکالری اضافه دریافت داشته باشد، میزان پروتئین روزانه به مقدار 1.1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و  حداقل دریافت روزانه کربوهیدرات 175 گرم باشد.  میزان دریافت روزانه چربی تغییری ندارد جز اینکه تاکید بیشتری بر مصرف اسیدهای چرب امگا -3 و پرهیز از اسیدهای چرب اشباع و ترانس می شود.

شرایط و مراقبت های لازم براي موفقيت تغذیه با شیر مادر ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)