به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / خواص شیر مادر برای نوزاد

خواص شیر مادر برای نوزاد

بسم الله الرحمن الرحیم

شير مادر به تنهايی می‌تواند از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگی تمام نيازهای غذائی شيرخوار طبيعی را برای رشد طبيعی او تأمين کند.

آغوز حاوی مواد مفيد و ارزنده ايمنی است که کودک را در مقابل بيماری های عفونی محافظت می‌کند.

مواد مختلف ضد عفونت در شير مادر احتمال ابتلای شيرخوار را به بسياری از عفونت ها به ويژه عفونت های گوارشی و تنفسی کاهش می‌دهد.

ميزان ابتلا به آسم، اگزما و انواع آلرژی در شير مادرخواران بسيار کمتر گزارش شده است.

در شير مادرخواران به علت متابوليسم بهتر کلسترول مشکل افزايش کلسترول در بزرگسالی و احتمال خطر ابتلا به بيماری های قل ب ی ـ عروقی کمتر است.

چربی و پروتئين شير مادر بهتر از چربی و پروتئين ديگر انواع شيرها هضم و جذب می‌شود. به همين دليل دردهای قولنجی، جمع شدن گاز، استفراغ و حساسيت نسبت به پروتئين در اين شيرخواران کمتر مشاهده می‌شود.

ترکيب شير مادر همراه با رشد شيرخوار تغيير پيدا می‌کند. چربی شير مادر در شروع هر وعده شير کمتر است و سپس ميزان آن تدريجاً بيشتر می‌شود. اين تغييرات کمک بزرگی به سير نگهداشتن شيرخوار می‌کند.

به علت اختلاف در ترکيب چربی شير مادر، شيرخوار، پرخوری نمی‌کند و کمتر چاق می‌شود. چاقی اين دوران زمينه ساز عوارض قلبی ـ عروقی، مفصلی و بيماری ق ند در بزرگسالی است.

خواص شیر مادر برای نوزاد

به علت و جود آب کافی در شير مادر به خصوص ابتدای شير، تشنگی شيرخوار برطرف شده و اشتهای او تحريک می‌شود و نيازی به دادن آب يا آب قند حتی در مکان های بسيار گرم و خشک نيست.

ميزان سديم و پروتئين شير مادر به حدی است که به کليه های نوزاد که هنوز کامل نشده اند صدمه ای وارد نمی‌کند.

شير مادر ؛ پاکيزه، دارای درجه حرارت مناسب و عاری از آلودگی ميکروبی است.

تغذيه با شير مادر رابطه عاطفی بين مادر و فرزند را بيشتر می‌کند. تماس و توجه مادر هنگام شير دادن اثر مطلوبی بر رشد شيرخوار دارد.

جذب کلسيم شير مادر به سبب نسبت مناسب کلسيم به فسفر بهتر انجام می‌شود.

به دليل وجود عواملی مثل لاکتوفرين و اسيديته بيشتر شير مادر، جذب آهن شير مادر به مراتب بهتر صورت می‌گيرد.

احتمال بروز اسهال در شير مادرخواران به مراتب کمتر است و نيز به سبب نوع مدفوع، سوختگی ناحيه تناسلی (Diaper Rash) کمتر ديده می‌شود.

شير مادر خواران کمتر دچار مشکلات دندانی ناشی از پستانک و تغذيه مصنوعی می‌شوند.

مزايای مربوط به مادر

تغذيه انحصاری و مکرر شيرخوار با شير مادر در شب و روز عادت ماهيانه مادر و امکان تخمک گذاری وی را به تعويق می‌اندازد. در نتيجه، حاملگی های زودرس کمتر اتفاق می‌افتد.

جمع شدن و برگشت رحم به اندازه طبيعی در مادرانی که به نوزادانشان شير می‌دهند، سريع تر انجام می‌گيرد. برگشت سريع رحم به حالت طبيعی و ديرتر شروع شدن عادت ماهيانه به دليل شيردهی، باعث جلوگيری از کم خونی مادر می‌شود.

مادرانی که به نوزادشان شير می‌دهند چون از چربی ذخيره شده دوران بارداری برای ساختن شير استفاده می‌کنند، زودتر وزن اضافی را از دست می‌دهند و پستان ها و اندامشان نيز به همين دليل زودتر به حالت طبيعی قبل از بارداری بر می‌گردد.

  ( احتمال ابتلاء به سرطان پستان و تخمدان در زنان شيرده کمتر است.) 

مادر به دليل تماس های مکرر کودک با بدنش در جريان شيردهی و احساس آرامش و رضايتی که از اين تماس حاصل می‌شود وضع روحی و عاطفی بهتری خواهد داشت.

  مزايای اقتصادی ـ اجتماعی

تغذيه با شير مادر با توجه به افزايش نياز غذايی مادر در طول شيردهی از هر شيوه ديگر تغذيه، به مراتب ارزانتر است.

شير مادر خواران چون کمتر بيمار می‌شوند هزينه درمان آنها به طور مشخص کاهش می‌يابد.

در بيمارستان هايی که از شيوه هم اطاقی مادر و نوزاد (Rooming in) استفاده می‌شود بروز عفونت و همه گير شدن آن در بين نوزادان، به مراتب کمتر اتفاق می‌افتد و طبق محاسبات دقيق، هزينه بيمارستان ها و نيروی انسانی مورد نياز هم کاهش می‌يابد.

خواص شیر مادر برای نوزاد ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)