به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / سلامت ناخن ها

سلامت ناخن ها

بسم الله الرحمن الرحیم

سلامت ناخن ها :

        بیشتر ما فراموش كرده‌ایم كه ناخن‌ها و موهایمان بیش از آن كه به آرایش و تزئین ظاهری نیاز داشته باشند، محتاج مواد معدنی و املاح مغذی خاصی هستند تا سلامت آنها را به شكل صحیحی تامین كند. چه بسا كه بسیاری از این روش‌های آرایشی و زیبایی، عوارض نامطلوب بلندمدتی روی موها و ناخن‌ها برجای می‌گذارند.

متاسفانه اكثر ما هزینه زیادی را صرف آرایش و تهیه لوازم آرایشی و براق و تزئین كردن موها و ناخن‌هایمان می‌كنیم اما اغلب از نیاز اصلی این بافت‌های مهم در بدنمان غافل هستیم و پس از آسیب‌دیدگی آنها به فكر جبران می‌افتیم. چه بسا كه برای زیباتركردن ظاهری آنها برای یك مدت كوتاه ‌به موها و ناخن‌هایمان آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌كنیم.

قواعد اصلی که برای داشتن ناخن های خوش فرم :

بلند گذاشتن ناخن ها برای چه كسانی پسندیده است؟

الكافي عن السكوني :

قالَ رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم للرِّجالِ : قُصُّوا أظافِيرَكُم ، وللنِّساءِ : اُترُكْنَ فإنّهُ أزيَنُ لَكُنَّ .

الكافي : پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم

– خطاب به مردان- : ناخنهايتان را بگيريد و به زنان فرمود : (ناخنهايتان را) بلند بگذاريد ؛ زيرا اين براى شما زيباتر است .

1- بهتر است به جای سوهان آهنی، یا بدتر از آن، قیچی که به ناخن ها آسیب می زند، از سوهان مقوایی استفاده کنید.

2- یک بار در هفته، از سنگ پا (سنگ پایی مخصوص برای دست داشته باشید) استفاده کنید، این کار باعث از بین رفتن خطوط ناخن می شود و ناخن هایی که به طور طبیعی درخشان شده اند، را برای تان تضمین می کند. همچنین، با مالیدن روغن های مغذی بر روی ناخن ها، مرطوب شان کنید.

3- در آخر، با تکه ای از چوب شمشاد، پوسته های کنده شده و زاید را کنار بزنید تا ناخن هایتان رشدی سالم داشته باشند.

ناخن های سست، می شکنند یا نصف می شوند… چه باید کرد؟

* قانون شمارۀ یک: تغذیه تان باید خوب و مناسب باشد. اسیدهای آمینه و ویتامین ها برای داشتن ناخن هایی سالم و محکم ضروری اند (می توانید از مکمل های غذایی مخصوص کمک بگیرید)

سلامت ناخن ها

* قانون شمارۀ دو: با استفاده از دستکش های خانگی هنگام ظرف شستن و باغبانی و استفاده از کرم برای مرطوب کردن، از ناخن های تان محافظت کنید. اغلب محصولاتی که مخصوص دست ها هستند، هم زمان برای تغذیۀ پوست و ناخن طراحی و پیش بینی شده ا ند. از این کرم ها استفاده کنید! هر روز، این کرم ها را بر روی سطح ناخن های تان بمالید.
راهکار موثر در سلامت ناخن و مو :
بهترین راهكار برای سالم و زیباترشدن موها و ناخن‌ها، انتخاب مواد مغذی مناسب و تداوم در مصرف آنها است. بیوتین و سایر ویتامین‌های ضروری می‌توانند در تحریك و رشد مناسب پیازهای مو نقش مفیدی داشته باشند.

رابطه ی ناخن و بیمار ها :
وقتی سر ناخن پهن و گرد و خمیده می‌شود، ممکن است به دلیل بزرگ شدن بافت همبند و به نوبه خود ناشی از کمبود مزمن اکسیژن باشد
۸۰ درصد از کسانی که ناخن‌های‌شان چنین وضعیتی دارد، به بیماری ریوی مبتلا هستند.
در اندکی از بیماران کلیوی روی ناخن‌ها کمانی قهوه‌ای رنگ ظاهر می‌شود.

ناخن‌هایی که از بسترشان جدا شده‌اند، می‌توانند از وجود بیماری‌های مختلفی خبر دهند؛ مثلا پسوریازیس، واکنش به داروها، عفونت قارچی یا درماتیت تماسی، پرکاری یا کم کاری تیروئید، فقر آهن یا سیفلیس. همچنین آسیب فیزیکی به ناخن‌ها ممکن است باعث بروز چنین حالتی شود.

فقر آهن می‌تواند ناخن‌ها را به حالت قاشقی در آورد.  ناخن‌هایی که سفید و مات هستند، ولی نوک آنها به رنگ صورتی پررنگ تا قهوه‌ای است، ممکن است به خاطر بیماری‌هایی چون سرطان، دیابت در بزرگسالان، افزایش سن، سیروز یا نارسایی احتقانی قلب به این شکل درآمده باشند.  ناخن‌های سفید خبر از ابتلای فرد به بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت می‌دهد.  وقتی ناخن‌ها زرد و ضخیم شده‌اند و به کندی رشد می‌کنند، باید به وجود بیماری ریوی مانند آمفیزم شک کرد.

اگر نیمی از ناخن سفید و نیمی دیگر صورتی باشد، احتمال بیماری‌ کلیوی مطرح خواهد شد.  بستر قرمز ناخن‌ها هم ممکن است نشان دهنده ابتلای فرد به بیماری قلبی باشد.  در بسیاری اوقات ناخن‌های رنگ پریده و بستر سفید ناخن‌ها یکی از نشانه‌های کم‌خونی است.  اگر سطح ناخن فرو رفته یا موج‌دار شده باشد، ممکن است فرد به بیماری خودایمنی پسوریازیس یا آرتریت التهابی دچار باشد.  خطوط سیاه زیر ناخن‌ها احتمال وجود ملانوما را مطرح خواهد کرد.

نکاتی که برای سلامت ناخن ها باید به آن ها توجه کنیم :

1) از رژیم غذایی متعادل كه شامل مقادیر فراوان از میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات و گوشت لخم میباشد استفاده كنید.

2) هنگام انجام وظایف خانه به ویژه شستن ظرفها از دستكش استفاده كنید.

3) ناخن را با برس ویژه تمیز كنید مخصوصا پس از كار با مواد كثیف.

4) برای سوهان كشیدن ناخنهایتان از سوهانهای نرم و ظریف استفاده كرده و هیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشید. ناخن ها را تنها از سمت گوشه به سمت مركز ناخن در یك جهت سوهان بكشید.

5) از ناخنها استفاده ابزاری نكنید مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نكنید.

6) ناخنها را خشك و تمیز نگاه دارید این كار كمك میكند تا باكتریها و قارچها روی ناخنها تجمع پیدا نكنند.

7) اگر ناخنهای پایتان ضخیم بوده و كوتاه كردن آنها دشوار است آنها را درون مخلوط آب و نمك گرم(یك قاشق چای خوری نمك در نیم لیتر آب) فرو ببرید. این كار باعث نرم شدن آنها میگردد.

8) ناخنها را برای دارا بودن حداكثر استحكام باید بطور مستقیم كوتاه كرده و اندكی در گوشه ها گرد شوند.

9) هیچگاه كوتیكول ناخن را جدا نسازید چون این كار باعث ایجاد عفونت میگردد.

10) از جویدن ناخنها خودداری كنید.

 خوب است بدانید :

رسولُ اللّه صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

تَقليمُ الأظفارِ يَمنَعُ الداءَ الأعظَمَ ، و يُدِرُّ الرِّزقَ .

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :

كوتاه كردن ناخنها از درد بزرگ جلوگيرى مى‏كند و روزى را زياد مى‏گرداند .


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)