به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

ارزش یک معلم واقعی

بسم الله الرحمن الرحیم

روزى یکى از فرزندان حضرت سیدالشهدا، علیه‏السلام، از مدرسه به خانه برگشت. امام او را صدا زدند و فرمودند: عزیزم! امروز چه یاد گرفتى و معلمت چه به تو آموخته است؟ گفت: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ* الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ* الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ …».
حضرت به خدمتکار خانه فرمودند: به در خانه معلّم او، عبدالرحمن سلمى، برو و او را به این‏جا دعوت کن! خدمتکار رفت و گفت که آقا با شما کار دارند. معلم با خود گفت: خدایا، یعنى حسین با من چه کار دارد؟ من امروز در مدرسه کارى نکرده‏ام. فقط به فرزندش سوره حمد را یاد داده‏ام!
وقتى او خدمت حضرت رسید، ایشان هزار دینار طلا از دسترنج خودشان، که مربوط به امور کشاورزى میشد، به معلم دادند و فرمودند: دهانت را باز کن! و چند قطعه عقیق و فیروزه و الماس هم در دهان او ریختند و حواله‏اى هم به بزّاز نوشتند که هزار متر پارچه حلّه بافت یمن از حساب من به این معلم بده. بعد هم فرمودند: مرا ببخش که در برابر عظمت کار تو کارى نمیتوانم بکنم. آنچه من به تو دادم تقدیمى بیش نبود، اما آنچه تو به فرزند من دادى، عطا و کرامت بود.
خوب است در شأن معلم این سخنان را در کلاس گفت یا این آیه شریفه سوره اسراء را که میفرماید:
«وَ قَضی رَبُّکَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِنْدَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ کِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلًا کَرِیماً* وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما کَما رَبَّیانِی صَغِیراً».

ارزش یک معلم واقعی

و پروردگارت فرمان قاطع داده است که جز او را نپرستید، و به پدر و مادر نیکى کنید؛ هرگاه یکى از آنان یا دو نفرشان در کنارت به پیرى رسند [چنانچه تو را به ستوه آورند] به آنان اف مگوى و بر آنان [بانگ مزن و] پرخاش مکن، و به آنان سخنى نرم و شایسته [و بزرگوارانه‏] بگو. و براى هر دو از روى مهر و محبت، بال فروتنى فرود آر و بگو: پروردگارا! آنان را به پاس آن‏که مرا در کودکى تربیت کردند، مورد رحمت قرار ده.
بچه را باید از مدرسه با یک دنیا محبت به سوى پدر و مادر روانه کرد. با آنان درباره شهدا باید سخن گفت و این‏که چه بزرگوارانى جان دادند تا آنان آسوده تحصیل کنند.
توصیه میکنم از بحث‏هاى علمى و طرح مسائل اختلافى در کلاس‏ها بپرهیزید و مواظب باشید که در کلاس کلمه‏اى نگویید که بچه‏ها گمراه شوند. چون بچه‏ها هر چه معلم بگوید میگیرند. بر اعصاب خود مسلّط باشید. همه میدانند زندگى معلم‏ها سخت است و حقوق آنان به اندازه ارزش کارشان نیست، ولى این هم هست که همه ما داوطلبانه معلم شده‏ایم. اگر میتوانید براى رضاى خدا صبر کنید و مشکلاتى را که حضور چند قرن استعمار در این کشور براى ما به وجود آورده و به این زودیها هم مرتفع نمیشود، به پاى اسلام نگذارید. یادتان باشد هر روز در طى پنج ساعت میهمانان کوچکى دارید که امانت‏هاى پروردگار بزرگ هستند. گیرندگى آنها زیاد است و از شما تغذیه فکرى میکنند. پس، فکر و خیال آنان را مشوش و ناراحت نکنید.

رفتار امام حسين، عليه‏السلام، با معلم فرزندش‏ ، منبع : پایگاه عرفان ، بازنشر : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)