به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / خواص و فواید ادویه ها (قسمت اول)

خواص و فواید ادویه ها (قسمت اول)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

از قديم انسان در يافته که افزودن مقدار مختصری از بعضی گياهان به انواعی از غذاها نه تنها طعم غذا را خوشايند تر می کند بلکه خواص و ارزش تغذيه ای و درمانی آن را بالاتر می برد تاثيرات درمانی اين نوع گياهان به حدی بوده که امروزه انواعی از آنها در خوراکی ها و غذاهای صنعتی مانند برخی کنسروها و ترشيجات ، محصولات گوشتی و نوشيدنی ها استفاده می شود خواص درمانی اين گياهان اغلب در قسمت های مختلفی چون برگ ، ميوه ، تخم ، ريشه ، گل و پوست آنها نهفته است که هر قسمت بر اساس خواص درمانی خاص خود در انواعی از غذاهای صنعتی کاربرد دارند که در ذيل به کاربرد و خواص درمانی برخی گياهان مورد استفاده در غذاهای صنعتی اشاره می کنيم .

 

خواص زيره

– زيره با رايحه عالی و ترکيب آرو ماتيک خود غدد بزاق دهان را فعال ميکند و با ترشح آب دهان هضم اوليه غذا آسانتر می شود تيمول موجود در زيره نيز صفرا ، معده و روده را تحريک ميکند و ترشح آنزيم و اسيد را افزايش داده، در نتيجه مرحله دوم هضم نيز به آسانی صورت می گيرد .

– زيره خاصيت ضد نفخ دارد ترکيب زيره و آب ولرم و نعناع درد معده را تسکين می دهد

– يکی از خواص عجيب و غريب زيره بهبود بی خوابی است به محض خوردن زيره ، فرد احساس آرامش بيشتری ميکند متخصصين معتقدند به علت اينکه زيره به هضم غذا کمک ميکند و حاوی ويتامين B در رفع بی خوابی و رسيدن به آرامش نيز موثر است

– زيره به درمان اختلالات تنفسی همچون آسم و برونشيت کمک ميکند وجود کافئين ( که عامل تحريک کننده است )و روغن های معطر ضروری ( که ضد عفونی کننده هستند در اين گياه باعث بهبود بيماريهای تنفسی می شود.

– در هرصد گرم زيره 66 ميلی گرم آهن وجود دارد و از آنجا که جزء اصلی تشکيل دهنده همو گلوبين آهن است بنابراين زيره به کم خونی نيز کمک ميکند.

خواص و فواید ادویه ها (قسمت اول)

خواص فلفل:

– از انواع اين گياه در تهيه سوسيس ، کالباس ، اسپا گتی ، برخی کباب های لقمه ، خوراک های گوشتی کنسروی ،سوپ ، همبرگر ، خورش های کنسروی و ترشی جات استفاده می شود. ويتامين C فلفل موجود در برخی مواد غذايی آماده می تواند اثرات مضر نيترات اين نوع محصولات را کاهش داده و به دليل خاصيت ضد عفونی کنندگی از فساد زودهنگام محصول جلوگيری کند .

– وجود فلفل در ترشی جات اشتهاء آور بوده و باعث تحريک ترشحات بزاق و معده شده و موجب حرکات دودی روده می شود .

– فلفل سرشار از ويتامين C ، B 1 ، B2 می باشد.

 

 

خواص و فواید ادویه ها (قسمت اول) ، منبع:ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)