به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / اخبار / مصاحبه با على ولايى، رتبه يك كشورى گروه آزمايشي علوم انسانى آزمون سراسرى 93

مصاحبه با على ولايى، رتبه يك كشورى گروه آزمايشي علوم انسانى آزمون سراسرى 93

بسم الله الرحمن الرحیم

مصاحبه با على ولايى، رتبه يك كشورى گروه آزمايشي علوم انسانى آزمون سراسرى 93

وقتی صحبت از رتبه های تک رقمی می شود ، بسیاری از داوطلبان معتقدند که وضعیت آنان متفاوت است. می‌گویند آنها بسیار باهوشند و درک و فهم مباحث درسی برایشان ساده است و براحتی از پس درس‌ها و پاسخگویی بهتست‌ها بر می‌آیند؛ اما وقتی پای صحبت آنها می‌نشینیم، می‌بینیم که آنهانیز مثل سایر داوطلبان با بعضی از درس‌ها مشکل داشته، به بعضی از دروسعلاقه‌مند نبوده و گاه با اضطراب ناشی از آزمون دست و پنجه نرم می‌کرده وبا این همه  موفق شده‌اند؛ چرا که دست از تلاش برنداشتهو با پشتکاری مثال زدنی مطالعه می‌کرده‌اند. علی ولایی، رتبه یک کشوریگروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری 93، یکی از همین داوطلبان است؛ جوانتهرانی که سه سال متوسطه را در رشته ریاضی تحصیل کرد و سال چهارم تصمیم بهشرکت در آزمون سراسری گروه آزمایشی علوم انسانی گرفت و در نتیجه، طی یکسال، چندین درس متنوع و ده‌ها کتاب متفاوت را مطالعه کرد و در نهایت بهگفته خودش، با یک برنامه‌ریزی منظم، موفق شد تا به بهترین رتبه در این گروه آزمایشی دست یابد. با تشکر از ایشان که در این گفت و گو شرکت کردند، نظرشما را به مصاحبه زیر جلب می‌کنم:  

 مصاحبه با على ولايى، رتبه يك كشورى گروه آزمايشي علوم انسانى آزمون سراسرى 93

 آقای ولایی! به عنوان اولین سؤال، چرا در آزمون گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کردید؟ شما که در رشته ریاضی دانش‌آموز موفقی بودید؟
 علی ولایی: بله،در رشته ریاضی دانش‌آموز ضعیفی نبودم و معدل کتبی نهایی‌ام نیز 19/81 شد؛اما حس کردم که علاقه‌ام به رشته‌های علوم انسانی، بخصوص رشته حقوق، بیشتراست و این رشته بیشتر با دغدغه هایم منطبق است؛ از این رو، تقریباً یک ماهمانده به امتحانات نهایی سال سوم، مطمین شدم که می‌خواهم در آزمون سراسریگروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کنم.  
چطور توانستید خودتان را در طی یک سال  آماده کنید و علاوه بر درس‌های سال چهارم، بیش از 15 کتاب تخصصی پایه را  که تاکنون مطالعه نکرده‌اید، مطالعه نمایید ؟
علی ولایی: راهرسیدن به موفقیت، داشتن برنامه است؛ بخصوص برای فردی مثل من که باید ده‌هاکتاب را در یک سال مطالعه می‌کردم داشتن برنامه منظم و مقید بودن به آن،خیلی مهم بود، و البته برای پای بندی  به یک برنامه منظم، باید هدف داشت تا خسته و دلزده نشد.
بدون شک برای مطالعه این همه درس متنوع و جدید، شیوه‌ای خاص داشتید. لطفاً شیوه مطالعه هر درس را به تفکیک برای ما شرح دهید.
علی ولایی: به نظر من،هر کس روش خاص خودش را  دارد و نمی‌شود که یک حکم کلی برای مطالعه به  همهداد؛ اما در کل فکر می‌کنم که چون بیشتر دروس علوم انسانی جنبه حفظی دارد،مرور مداوم می‌تواند در به خاطر سپردن مطالب، بسیار مؤثر باشد؛ برای مثال،کتاب تاریخ ادبیات را که صرفاً جنبه حفظی دارد، به طور مداوم مطالعهمی‌کردم؛ تا جایی که تا دوران عید، من یک تا دو بار کتاب تاریخ ادبیات 1 و 2را مطالعه کرده بودم و بعد از عید نیز تقریباً سه بار این دو کتاب را مرورکردم. شیوه مطالعه‌ام نیز این گونه بود که بار اول از روی متن می‌خواندم وزیر نکات مهم را خط می‌کشیدم؛ چرا که تا حالا این کتاب‌ها را نخوانده بودمو آشنایی با  مطالب آنها نداشتم. بار دوم به فاصله یک روز دوباره همانمبحث را ولی به صورت عمیق می‌خواندم و دو روز بعد هم تست‌های مرتبط با همانمبحث را می‌زدم. برای مطالعه تاریخ ادبیات جهان، مشکل بیشتری داشتم وسخت‌تر می‌توانستم با مطالب آن ارتباط برقرار کنم؛ در نتیجه، مطالب این بخشاز کتاب تاریخ ادبیات را خلاصه‌نویسی کردم و آثار و مطالب مرتبط با  هرسبک را در یک نمودار گنجاندم و این باعث شد که راحت‌تر مطالب را مرور کنم وحفظ شوم.
 در مبحث آرایه‌ها و قرابتمعنایی، از همان سال سوم مشکل داشتم؛ برای همین، از تابستان سال پیشدانشگاهی کتاب تست گرفتم و به طور منظم هفته‌ای حدوداً 20 تا تست می‌زدم.در ابتدا برایم پاسخگویی به تست‌ها مشکل بود، اما با تمرین بسیار،  تعدادغلط‌هایم کمتر شد.
مبحث زبان فارسی در کل برایهمه مشکل است؛ بخصوص سؤال‌هایی که نیاز به شمردن دارد؛ برای همین، درآزمون‌های آزمایشی، این تست ها را در صورتی که وقت می کردم پاسخ می‌دادم.البته در همین سؤال ها نیز با تمرین و تست زدن می شود سرعت پیدا کرد واحتمال خطا را هم کاهش داد.
در مبحث املا خیلی مشکل نداشتم، اما در قسمت لغات، ابتدا  نکات‌ریزی که طراح‌ های سؤال در نظرمی‌گرفتند، برایم مشکل آفرین بود، ولی تا پایان سال تحصیلی، بمرور در اینبخش هم تسلط پیدا کردم .
در عروض هم با مبحث اختیارات شاعری  مشکل داشتم و برایم سخت بود که در زمانی کوتاه به پاسخ صحیح برسم؛اما با زدن تست زیاد در نهایت توانستم بدون تقطیع و با گوشم اختیارات راپیدا کنم . بحرهای شعر ها را هم از تابستان قبل از شروع سال تحصیلی، بهپیشنهاد دبیرمان، بدون آنکه بدانم چیست و چه مفهومی دارد، حفظ کردم؛ یعنیبحرها را روی فلش کارت نوشتم و مدت دو ماه هر روز آنها را مرور کردم و درنهایت حفظ شدم. در طی سال هم با تست زنی مداوم، آنها را مرور می‌کردم؛ چونبه خاطر سپردن این بحر ها نیاز به مرور مداوم دارد.
در عربی پایه‌ام ضعیف نبود وبه خاطر  علاقه‌ام به این درس، مطالعه آن برایم سخت نبود؛ هر چند که در درکمطلب کمی مشکل داشتم؛ چون معتقدم که سؤال‌های این بخش، کمی سلیقه‌ای است.در کل، تمام دروس، بخصوص درس‌های تفهیمی مثل عربی  یا ریاضی، را روز خوانیمی‌کردم‌؛ یعنی همان روز که معلم درس می‌داد، زمانی را در خانه برایمطالعه  اختصاص می‌دادم.
معارف اسلامی را مقید به کتابدرسی بودم و به پیام آیات توجه داشتم و بعد از مطالعه کتاب تست می‌زدم؛بخصوص تست‌های اخیر کنکور را باید حتماً حل کرد.
زبان انگلیسی در مبحث «کلوزتست» و «ریدینگ» مشکل داشتم که باز به کمک تست زدن مداوم ( هفته ای دو روزتست زبان می زدم ) مشکلم حل شد.
درس اقتصاد برای دانش‌آموزانریاضی نسبتاً ساده است. تنها مشکل این درس،  تعداد زیاد مسایل آن، با توجهبه زمان کم اختصاص داده شده برای پاسخ به سؤال‌های اقتصاد، است؛ حتی من که دانش آموز رشته ریاضی بودم برای پاسخگویی وقت کم می‌آوردم. البته کنکورامسال تعداد سؤال‌های حفظی اقتصاد  بیشتر شده بود و سر جلسه آزمون وقت کمنیاوردم؛ ضمن آنکه به  سؤال‌های حفظی هم با مطالعه و مرور می‌توان پاسخداد.
فکر کنم که برای درس ریاضی مشکلی نداشتید؛ اصلاًبچه‌های انسانی گله دارند که چرا دانش آموزان ریاضی می‌توانند در آزمون علوم انسانی شرکت کنند و در درس ریاضی از آنها جلو بزنند.
علی ولایی: بله، درسریاضی برایم ساده بود؛ اما این باعث نمی‌شد که به نقطه قوتم بی‌توجه باشم وبرایش وقت نگذارم؛ برای همین، هفته ای یک تا یک ساعت و نیم به مطالعه وتست ریاضی می پرداختم و  در نتیجه توانستم که این درس را 100 درصد بزنم.
با تاریخ و جغرافیا چه کردید؟ مطمیناً مطالعه شش کتاب حجیم و به خاطر سپردن آنها  در طی یک سال، کار آسانی نیست.
علی ولایی: اصلاً ساده نبود؛ بخصوص برای من که اصلاً جغرافیا را دوست نداشتم و نمی‌توانستم بااین درس ارتباط برقرار کنم؛ اما با این همه، آن را در برنامه درسی ام می‌گنجاندم و این درس را هم مثل سایر دروس چند بار مرور کردم  و برای اینکهدر خاطرم بماند، کنار پاراگراف ها نکته تستی اش را می نوشتم یا کتاب هایمرا حاشیه نویسی می‌کردم و خلاصه‌ای از  نکته‌های مهم آنها را تهیه می‌کردم. 
درباره مابقی دروس اختصاصی  بگویید .
علی ولایی: فلسفه ومنطق بیشتر جنبه مفهومی دارد. البته فلسفه سوم حفظی است؛ اما فلسفه چهارمرا اول باید فهمید و بعد حفظ نمود و برای تثبیت مطالب تست زد. هر چند که متاسفانه تست خوب در این درس کم است و تست‌های آزمون سراسری فلسفه هم بهنظر من استاندارد نیست؛ چون حتی دبیران این درس در مورد پاسخ صحیح تست‌هااتفاق نظر ندارند. در جلسه آزمون، من در بسیاری از سؤال‌ها بین سه تا گزینهشک داشتم و فقط می‌توانستم یک گزینه را با اطمینان خاطر حذف کنم.
در درس علوم اجتماعی نیز چونکتاب این درس تازه عوض شده است، تنها یک نمونه سؤال از آزمون سراسری گذشتهموجود بود و برای این درس، من بیشتر به کتاب درسی متکی بودم و مطالب آن راحفظ می‌کردم؛ هرچند که کنکور امسال بر خلاف سال گذشته بیشتر جنبه مفهومیداشت و برای همین من، برخلاف آزمون‌های آزمایشی، این درس را در آزمونسراسری  100 درصد نزدم.
درس روان‌شناسی را خوب خواندهبودم و فکر می کردم که به آن مسلط هستم؛ اما برخلاف تصورم، در آزمونسراسری به سؤال‌های این درس خوب پاسخ ندادم، ولی چون تعداد دروس رشتهانسانی زیاد است، خوشبختانه بد دادن یک درس نمی‌تواند در کل آزمون خیلیتاثیر‌گذار باشد؛ البته اگر بقیه درس‌ها را داوطلب خوب پاسخ دهد.
درصدهایتان در هر یک از دروس  آزمون سراسری  چند بود ؟
 ادبیات عمومی 7/78 درصد،عربی عمومی4/89 درصد، معارف اسلامی 7/94 درصد، زبان خارجی  84درصد، ریاضی100 درصد ، اقتصاد 100 درصد، ادبیات اختصاصی2/91 درصد، عربیاختصاصی 100 درصد، تاریخ و جغرافیا 7/86 درصد، علوم اجتماعی 7/86 درصد،فلسفه و منطق 4/57 درصد، روان‌شناسی 60 درصد.
در صحبت‌هایتان بارها به مرورِ مداوم اشاره نمودید. می‌شود بگویید که در کل، چند بار هر کتاب یا درس را مرور کردید؟
علی ولایی: مثلاً تاریخ ایران و جهان را چهار بار دوره کردم. همچنین سایر دروس را بین پنج تا هشت بار مرور کردم .
آقای ولایی! روزی چند ساعت درس می خواندید که توانستید این همه دوره کنید؟
علی ولایی: در بازههای زمانی مختلف ، فرق داشت ؛ یعنی در تابستان  بعد از امتحانات نهایی سالسوم ، حدود چهارساعت در روز درس می خواندم .در طی سال تحصیلی تا تعطیلاتنوروز به طور میانگین 5 ساعت در روز درس می‌خواندم و از تعطیلات نوروز تاکنکور هم روزی 9 تا 10 ساعت مطالعه داشتم.
میانگین مطالعه خود را ذکر کردید. آیا امکان داشت که برای مثال، روزی 2 ساعت و روز دیگر  10 ساعت مطالعه کنید؟
علی ولایی: پیش از اینهم گفتم که به برنامه‌ریزی و زمان بندی مقید بودم؛ برای همین، هیچ وقتچنین اتفاقی نیفتاد که یک روز اصلاً درس نخوانم یا بسیار کم بخوانم و روزدیگر کم کاری‌ام را جبران کنم. من یک روش خطی و منظم داشتم و میانگینمطالعه‌ام در روزهای هفته یکسان بود؛ در عین حال، برنامه سنگینی نداشتم کهخسته و دلزده بشوم و حتماً در بین ساعات مطالعه‌ام، زمان استراحت را هم درنظر می‌گرفتم. هیچ وقت هم تا ساعت 11 یا 12 شب مطالعه نمی‌کردم و جمعه هاهم از ساعت 7 شب به بعد اصلاً درس نمی‌خواندم و در کنار خانواده بودم وتفریحاتم را داشتم؛ به این دلیل که کنکور شبیه یک ماراتن است، نه دو سرعت، وهر کس باید خود را آماده رقابتی طولانی مدت کند و برای اینکه خسته وفرسوده نشود، باید استراحت نیز داشته باشد.
یعنی شما خسته نمی شدید ؟
علی ولایی: طبیعتاًمن هم خسته می‌شدم؛ چون در این یک سال آخر، هیچ برنامه ای به جز درسخواندن نمی‌توان داشت؛ حتی استراحت ها و تفریحات هم باید حساب شده باشد وهدف آن، رفع خستگی برای ادامه درس خواندن است؛ اما چون هدفم از اول مشخصبود، هر بار که خسته می شدم به مقصدم فکر می‌کردم؛ به اینکه این دورانکوتاه است و می‌گذرد، و اگر کوتاهی کنم، نمی‌توانم به عقب باز گردم؛ پسلازم است که به خستگی توجهی نکنم و و تمامی توانم را برای رسیدن به مقصودبه کار گیرم. به قول معروف: «هر کسی طاووس خواهد  جور هندُستان کشد».
آیا پیش می آمد که مدرسه نروید تا رفع خستگی کنید یا به مطالعه درس های پایه بپردازید ؟
علی ولایی: خیر، حتی یک روز هم کلاس درس را تعطیل نکردم .  
برای برنامه ریزی درسی از نظرات مشاور نیز استفاده کردید؟
علی ولایی: بله، ازنظرات مشاور مدرسه برای برنامه بلند مدت استفاده می‌کردم، اما برنامه کوتاهمدت و میان مدت را خودم تعیین می‌کردم؛ در ضمن مدرسه هفته ای دو روز آزمونتستی برگزار و مباحثی را هم برای این آزمون‌ها تعیین می‌کرد و خود اینآزمون‌ها  به نوعی تعیین کننده برنامه درسی ما می‌شد.
آقای ولایی! یکی از مشکلاتی که بسیاری از داوطلبان  با آن دست به گریبان هستند ، اضطراب است. آیا شما هم چنین مشکلی داشتید ؟
علی ولایی: بله،انتظاراتی که دیگران از من داشتند یا خودم از خودم داشتم، باعث شده بود کهگاه اضطراب پیدا کنم؛ حتی گاهی اوقات به دلیل همین اضطراب، در آزمون هایآزمایشی حال جسمانی‌ام بد می‌شد و نمی‌توانستم آرامش لازم را داشته باشم.
با این مشکل چطور مقابله کردید ؟
علی ولایی: کار خاصینکردم؛ در واقع این اضطراب را تا آخر داشتم. فقط سعی می‌کردم که به خاطرمضطرب بودن، کم کاری نکنم و این مشکل را برای خودم بزرگ نکنم.
نظرتان درباره نیایش چیست ؟
علی ولایی: قطعاًتاثیر بسیار مثبتی دارد؛ بخصوص در مبارزه با اضطراب مفید است. خود منزمان‌هایی که اضطرابم بیشتر می‌شد، با یاد خدا و نیایش آرامش پیدا می‌کردم.جالب اینجاست که آزمون سراسری، تنها جلسه‌ای بود که من اضطراب نداشتم؛ تاجایی که وقتی آزمون تمام شد، با خود گفتم که شاید متوجه نکات و ظرایفسؤال‌ها نشدم که آن قدر با آرامش به آنها پاسخ دادم. شب قبل ازآزمون هم بموقع و خیلی راحت خوابیدم. تصور می‌کنم که این آرامش را به خاطرتوکلم پیدا کرده بودم. با خودم گفتم من هر کاری که لازم و در حد توانمبود‌، انجام دادم و مابقی در دست خداست و اینکه هر چه صلاح بداند، پیشخواهد آمد.
در دوران مطالعه برای کنکور ، تغذیه خاصی نداشتید ؟
علی ولایی: خیر، فقط یکی دو روز مانده به کنکور ، یکی دو بار دم نوش های گیاهی مثل گل گاو زبان یا عرق بهار نارنج نوشیدم.
سال چهارم ورزش هم می‌کردید؟
علی ولایی:  در برنامه درسی مدرسه ما ، یک جلسه هم به ورزش اختصاص داده شده بود و من این ساعت را فوتبال بازی می‌کردم.
آقای ولایی! چندمین فرزند خانواده هستید؟
علی ولایی: آخرین فرزند.
می‌شود تحصیلات اعضای خانواده را بگویید؟
علی ولایی: پدرمکارشناسی ارشد حقوق و دکتری علوم قرآن و حدیث دارند و مادرم دیپلمه وخانه‌دار هستند. خواهرم نیز کارشناسی ارشد میکروبیولوژی و برادرم لیسانسمهندسی برق و کارشناسی‌ارشد ام. بی. ای دارند.
آیا خانواده برای فراهم کردن یک محیط آرام برای مطالعه شما  ، همکاری لازم را داشتند ؟
علی ولایی: بله، فضایخانه از آرامش خوبی برخوردار بود و رفت و آمدها  با اقوام کمتر شده بود ودر عین حال، یک محیط قرنطینه هم درست نکرده بودند و در واقع تفریح واستراحت من هم مهیا بود و در حد معقول به مهمانی هم می‌رفتیم. در کل، هروقت خسته می‌شدم، افراد خانواده با رفتار و حرف‌هایشان به من روحیهمی‌دادند؛ بخصوص برادرم که  خودش این مراحل را طی کرده و رتبه 7 کشوری گروهآزمایشی علوم ریاضی آزمون سراسری سال 84 را کسب کرده بود.
آقای ولایی! به عنوانآخرین سؤال، اگر دانش آموزی با شما مشورت کند، آیا تشویقش می‌کنید که مثلشما از رشته ریاضی یا تجربی در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کند؟
علی ولایی: اگر هدفداشته باشد و بداند که چه می‌خواهد، قطعاً تشویقش می‌کنم؛ چون تغییر رشتهدادن، کار آسانی نیست و باید با سختی های زیادی دست و پنجه نرم کرد. مطالعه34 کتاب درسی در طی یک سال، که مطالب بیشتر آنها هم جدید و ناآشناست، کاردشواری است؛ اما خواستن، توانستن است و شناخت اهداف، سختی راه را هموارمی‌کند؛ بخصوص آنکه معتقدم اکثر دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و علوم تجربی،آگاهی و شناخت کافی از رشته علوم انسانی ندارند و تحت تاثیر جوّ موجود علیهرشته انسانی هستند و اگر اطلاعات کافی از این رشته داشته باشند، مطمینم کهاکثریت آنها، حداقل به یکی از رشته‌های علوم انسانی علاقه‌مند خواهند شد. 
 
تغییر رشته دادن، کارآسانی نیست و باید با سختی های زیادی دست و پنجه نرم کرد. مطالعه 34 کتابدرسی در طی یک سال، که مطالب بیشتر آنها هم جدید و نا آشناست، کار دشواریاست؛ اما خواستن، توانستن است
 

 کنکور شبیه یک ماراتن است، نه دو سرعت، و هر کس باید خود را آماده رقابتی طولانی مدت کند و برای اینکه خسته و فرسوده نشود، باید استراحت نیز داشته باشد

 


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)