به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / تاثیر خواب صحیح بر کاهش افسردگی

تاثیر خواب صحیح بر کاهش افسردگی

بسم الله الرحمن الرحیم

چگونه بهتر بخوابیم


آموزش نحوه بهتر خوابیدن می تواند افسردگی و خستگی را کاهش داده و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد.

یک تحقیق جدید نشان می دهد آموزش ذهن آگاهی به عنوان یک روش قدیمی برای بهتر خوابیدن می‌تواند از روش‌های امروزی موثرتر باشد. این یافته ها راه را برای آموزش همگانی در مورد مشکلات خواب به خصوص برای سالمندان آسیب پذیر هموار می سازند. آموزش نحوه بهتر خوابیدن به ویژه از این جهت مهم است که بد‌خوابی با بسیاری از مشکلات روانی و جسمی ارتباط دارد. حدود 50 درصد از افراد بالای 55 سال به نوعی از مشکلات خواب رنج می برند. در این پژوهش 49 نفر به دو گروه مختلف تقسیم شدند. همه آنها افراد مسنی بودند که مشکلات متوسطی در خوابیدن داشتند. افراد یک گروه شش هفته آموزش دیدند بهداشت خواب را با روشی نسبتا امروزی که در بسیاری از مطالعات آزموده شده است رعایت کنند. و گروه دیگر در یک دوره شش هفته ای آموزش ذهن آگاهی دیدند. بر اساس تعریف دکتر جان کابات زین، ذهن آگاهی توجه کردن به روشی خاص است؛ توجهی هدفمند، در زمان حال و بدون قضاوت.

خوابیدن صحیح ، کاهش افسردگی

نتایج نشان دادند کسانی که آموزش ذهن آگاهی دیدند در مقایسه با کسانی که با روش جدید در بهداشت خواب آموزش دیده بودند از کیفیت خواب بهتری برخوردار شدند. همچنین گروه ذهن‌آگاه افسردگی و خستگی کمتری نیز احساس کردند. ما به مداخلات غیردارویی موثر برای کاهش مشکلات خواب و جلوگیری از بی‌خوابی بالینی که هم مقیاس پذیر باشند و هم در دسترس افراد جامعه قرار بگیرند نیاز داریم.

ارتباط بین بی‌خوابی و سلامتی ضعیف؛ خطرات استفاده از داروهای خواب‌آور و دسترس‌پذیری محدود به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی آموزش درمان‌های غیر‌دارویی موثر مانند رفتار‌درمانی و شناخت درمانی برای بی‌خوابی را الزام‌آور می‌سازد.

این چکیده پژوهشی از مقاله‌ای که در مجله پزشکی داخلی جاما چاپ شده استخراج گردیده است (بلک و دیگران؛ 2015)

تاثیر خواب  صحیح بر کاهش افسردگی ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)