به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / خواص ویتامین D برای بیماری های روانی

خواص ویتامین D برای بیماری های روانی

بسم الله الرحمن الرحیم

فواید ویتامین دی برای بیماری های روانی :

از طریق تنظیم سروتونین

این مطالعه نشان می دهد ویتامین دی برای بیماری‌های روانی همانند اسیدهای چرب اومگا 3 سودمند هستند.

یافته های یک مطالعه جدید نشان می دهند تنظیم سروتونین می تواند توضیح دهد که چرا ویتامین دیهمانطور که اسیدهای چرب دریایی امگا 3 سودمند هستندبرای بسیاری از اختلالات مغزمفید است.افسردگی، اوتیسم، اختلال فزون کنشی با نقص توجه، اختلال دوقطبی و انواع اسکیزوفرنیا همگی با سطوح پایین ویتامین دی و اومگا 3 در بدن ارتباط دارند. سطوح پایینسروتونیندرمختلکردن حافظه، برنامه ریزی، رفتار اجتماعیو افزایشتکانشوریوپرخاشگری نقش دارد. استفاده از این مکمل هایغذایی،بهبودی برخی از این بیماری هارا وعدهمی دهد.هرچند هنوز، دانشمندان از مکانیسم اثر امگا 3 و ویتامین دیدر بهبودی طیف گسترده ای از این شرایط مطمئن نیستند.

 

خاصیت های ویتامین دی بر بیماری های روانی

فواید ویتامین دی

نتایج یک مطالعه جدید (2015) نشان می دهد که رابطهبین ویتامین دی و امگا 3 با بیماری های روانشناختی می تواند توضیح دهد که آنها چگونه با سروتونین- یک انتقال دهنده عصبی حیاتی- تعامل دارند.

روندا پاتریک نویسنده اول این مقاله می نویسد: ” در این مقاله توضیح داده‌ایم که سروتونین به عنوان یک تعدیل‌کنندهاصلیچگونه درکارکرد اجرایی، کنترل تکانه، گذرگاهحسی،و رفتاراجتماع پسندنقش بازی می کند.ما تولید سروتونین را به کارکرد ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا 3 مرتبط ساختیم، رابطهآنها راهیرا که این ریز مغذی مهم به عملکرد مغز و رفتار ما کمک می‌کند نشان می دهد.”

وقتی خورشید به پوست می تابد ویتامین دی بیشتری در بدن تولید می شود، به همین دلیل است که سطح آن در زمستان بسیار پایین تر می آید.همراه با سطوح پایین ویتامین دی، بسیاری از مردم به اندازه کافی ماهی مصرف نمی کنند و به همین ترتیب سطح دو اسید چرب مهم دریایی امگا 3(DHA , EPA) پایین می آید.

دکتر پاتریک:

“کمبود ویتامین دی، که به هورمون استروئیدی تبدیل می شودو در حدود 1000 ژن را کنترل می کند،بسیاری از آنها در مغز هستند؛ به همراه کمبود امگا 3 اسید چرب یک ضعف عمده بسیار رایج در ایالات متحده است چون مردم ماهی به اندازه کافی مصرف نمی کنند.”محققان فکر می کنند که مصرف صحیح هر دو اسیدهای چرب امگا-3 و ویتامین دیبرای بسیاری از اختلالات مغزی سودمند است.

خواص ویتامین D برای بیماری های روانی ،مترجم؛ مهران آزادی.مجله FASEB،پاتریک و ایمز، 2015 ، منبع : ashpazi.org

 

 


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)