به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / باقلوای استانبولی

باقلوای استانبولی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

طرز تهیه باقلوا استانبولی :
آرد ۲۵۰ گرم
تخم مرغ ۱عدد
نمک ۲/۵گرم
آب حدود ۶۵تا۷۰ میلی
کره ی آب شده ۵۰گرم
گردوی کوبیده شده ی ریز به مقدار لازم
برای شربت شیر عسلی (در این شربت از عسل استفاده نمی شود)
شیر ۱لیوان
شکر ۲ لیوان
جوهر لیمو خیلی کم

شیرینی باقلوای استانبولی
آرد روی سطح کارتان بریزید و و سط آن را مثل گودالی باز کنید تخم مرغ را داخلش بشکنید و نمک را اضافه کنید با کمک دست نمک را آرام داخل تخم مرغ حل کنید سپس خیلی آرام آب را اضافه کنید در حالی که آرد را از بغلهای گودال مخلوط می کنید این کار را ادامه بدهید و تا جایی آب اضافه کنید که یک خمیر نرم داشته باشید  .
خمیر را ورز بدهید ، ورز دادن خمیر خیلی مهم است . بعد در ظرفی بگذارید تا استراحت کند و روی آن پارچه نمدار بکشید تا خشک نشود (نمدار بودن پارچه مهم است )
در مدت استراحت خمیر شربت را درست کنید شیر و شکر و جوهر لیمو را بگذارید روی حرارت و تا آب شدن شکر هم بزنید بعد که به جوش آاومد بگذارید تا خیلی کم قوام بیاید. بعد از خنک شدن شربت باید از آن را از صافی رد بکنید تا خامه های شیر گرفته شود (بهتر است از صافی پارچه ای استفاده بکنید)
بعد از حدود یک ساعت از خمیرتان 4 چونه بگیرید و چونه های گرفته شده را به ترتیب باز کنید.خمیر باید خیلی نازک باز شود در حدی که وقتی آن را بلند می کنید پشت خمیر هم دیده شود . روی خمیر باز شده با قلم مو کره می مالیم و گردو می پاشیم بعد آن را با کمک وردنه مخصوص باز کردن باقلوا (اوکلاوا) می پیچیم و در آخر وردنه را از داخل آن خارج می کنیم کمی با دست رول به دست آمده را چین میدیم و درون ظرف می گذاریم .به همین ترتیب بقیه خمیرها را هم رول می کنیم .و در آخر باقلواها را داخل ظرف مورد نظر برش میدهیم و باقیمانده ی کره را روی باقلواها می زنیم و در فری که از قبل با ۱۸۰ درجه گرم شده می گذاریم مدت بیست دقیقه بعد دمای فر را ۱۹۰درجه می کنیم و باز یک ربع وقت میدهیم معمولا بعد از این مدت خوشرنگ میشود ولی اگر نشد می توانید حدود یک دقیقه گریل فر را روشن کنید.
بعد از خارج کردن از فر بلافاصله شربت خنک شده را روی آن می ریزیم و اجازه میدهیم تا شربت به خوردش باقلوای ما برود سپس آن ها را با پودر پسته تزئین می کنیم و حالا می توانید باقلوا های استانبلوی را نوش جان کنید .


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)