به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / بزرگان شیعه / آیت الله بهجت / بهبود روابط زناشویی – خاطراتی از آیت الله بهجت رحمت الله علیه

بهبود روابط زناشویی – خاطراتی از آیت الله بهجت رحمت الله علیه

بسم الله الرحمن الرحیم

امیرالمومنین علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تنها زوجی هستند که در کامل بودن و عاشق بودن ، کسی به آنها نخواهد رسید. ایشان، یگانه همسرانی هستند که از هر عیب و خطا به دور بوده‌اند. دیگران چون معصوم نیستند از خطا و اشتباه هم در امان نخواهند بود. در این نوشته چند نکت که زن و شوهر باید از آن ها مطلع باشند ذکر شده است :

یک) زن و شوهر بايد در عشق رشد کنند.

دو) همه عشق و سعادت در باطن خود شماست.

سه) در مشاجرات ، تفاوتها و اختلاف نظرها آن قدر صدمه نمی زنند تا طرز بیان و راه و روشی که بکار می بریم.

چهار) اينکه زنها با ياد آوری مشکلات روزانه خود می توانند از شر آنها خلاص شوند موضوعی است که برای اغلب مردها عجيب می نمايد.مردها با صحبت نکردن درباره مسائل روز می توانند از شر آنها خلاص شوند.

پنج) همديگر را با علم به اينکه کامل نيستيد دوست بداريد.

شش) اکثر اوقات وقتی یک طرف قضیه تغییر مثبتی می کند آن طرف دیگر هم تغییر خواهد کرد این یکی از مسائل سحرآمیز زندگی است. هفت) به غلط می پذيريم که اگر همسرمان دوستمان دارد باید همان رفتار و واکنشی را داشته باشد که ما در مورد کسی که دوستش داریم اعمال می کنیم.
هشت) زنها و مردها آنطوری که خودشان می خواهند ابراز محبت می کنند نه آنگونه که جنس مخالف می خواهد.
نه) احساسات مردها زمانی برانگیخته می شود که احساس کنند به آنها نيازی هست و زنها زمانی که مورد نوازش قرار گيرند احساساتشان برانگیخته می شود.

رفتار حضرت آیت الله بهجت با همسر ایشان :

آیت الله بهجت - رفتار با همسر

حجت السلام و المسلمین علی بهجت درباره ی رفتار پدر بزرگوراشان اینگونه می فرمایند :

گاه که مثلا کدورتی کوچک پیش می آمد و آقا شب به اتاق خودشان می رفت وقتی صبح می شد و می آمد به مادر می گفتند :
خسته نباشید و از حال و احوال ایشان می پرسید! انگار نه انگار که اتفاقی افتاده گاهی فکر می کردم شاید ایشان فراموش می کردند که شب چه اتفاقی افتاده ولی وقتی از 50 یا 60 سال پیش سخن به میان می آمد کاملا جزء جزء آن را تعریف می کردند و این یعنی این که ایشان فراموشکار نیستند بلکه روح بلندشان اجازه نمی داد هیچ کدورتی را به دل بگیرند.

بسیار اتفاق می افتاد که مادر سخنانی به پدر می گفت که اشتباه بود ، ایشان آن قدر صبوری می کردند که ما ناراحت می شدیم ، یکبار به مادر گفتم شما مثلا در این مورد اشتباه کرده اید و دلایل آن را ذکر کردم وقتی خدمت آقا رسیدم ایشان فرمودند :

«که نباید می گفتید» یعنی حاضر نبودند کوچکترین اصطکاکی در روابط خانوادگی ایجاد شود ، گاه نیز برای ایشان وسائلی را می گرفتند و به عنوان هدیه می دادند ، به بچه ها هم سفارش می کردند که همواره با مادر باید مدارا کرد و نباید به هیچ وجه با تندی پاسخ شان را داد.

ایشان (آیت الله بهجت) همواره مدارا را در مورد همسر خود در پیش می گرفتند ، در هر شرایطی صبر و تحمل ایشان بر هر چیز دیگری غلبه داشت ، حتی گاهی که مادر اظهار ناراحتی می کردند آقا اگر پاسخی هم داشتند نمی گفتند و در هر صورت ناراحتی را با ناراحتی جواب نمی دادند و البته در اکثر مواقع پاسخی جز سکوت نداشتند ، گاهی هم که کار مثلا بالا می گرفت آقا در مرحله اول می گفتند :
«خب حالا غذایمان را بخوریم دیگر» و اگر این شیوه هم جواب نمی داد در مرحله شدیدتر تهدید می کردند و مثلا می فرمودند :« غذایم را به اتاق می برم و آن جا می خورم » .

و نهایت امر این بود که در بالاترین حد ممکن غذا را در اتاق خود میل می کردند ،اگرچه همواره اصرار داشتند که با همسر خود بر سر سفره بنشینند.

بهبود روابط زناشویی – خاطراتی از آیت الله بهجت رحمت الله علیه ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)