به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / از فلفل و خواص آن چه می دانید ؟

از فلفل و خواص آن چه می دانید ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

از فلفل و خواص آن چه می دانید ؟

فلفل قرمز ، سفید، سیاه و سبز، همه از یک گیاه تهیه می‌شوند . فلفل سبز از فلفل قرمز خشک ، تندتر است و خرد کرده ي آن هم از وسط دو نیم شده اش تندتر است. همچنين اگر خوب سرخ شود، يا خوب بپزد، تند ي اش بيشتر است. مصرف زياد هر دو نوع آن با هم شايد براي ما ايراني ها زياد قابل استفاده نباشد. اگر دوست داريد عطر هر دو فلفل در غذا باشد از تعدادش کم کنيد و از هر دو استفاده نمایید. در ضمن فلفل سياه تندي اش بسيار کمتر از اين دو فلفل است. در بعضی غذاها سه نوع فلفل با هم استفاده می شود و فلفل سیاه به ندرت و بیشتر براي غذاهاي گوشتي به کار مي رود.

اگر می خواهید طعم مزه ی فلفل تازه با خاصیت هایی که دارد را حفظ کنید بهتر است برای مصرف آن از روش آسیا کردن استفاده کنید .

برای فلفل خواصی از جمله ضد سرطان بودن آن ، فایده برای زحم معده به علت کپسایسین موجود در آن ( علت تندی فلفل این ماده است ) ، فلفل سبب خنکی بدن و کاهش دمای بدن بر خلاف طبیعت گرم موجود آن است . تسکین برخی درد ها را نیز می توان جزئی از خواص فلفل ها حساب کرد .

اگر هضم غذاهایی که می خورید برای شما کمی دشوار است و می خواهید از راه طبیعی به دنبال درمان مشکل هضم غذا باشید پیشنهادی که به شما می دهیم استفاده کردن از فلفل سیاه است . از خواص فلفل سیاه می توان به تحریک پرز های چشایی که در نهایت باعث ترشح سید هیدروکلوریک و بهبود هضم غذا می شود اشاره کرد .

اگر دنبال راه های لاغری هستید یکی از موادی که شما را این مسیر کمک می کند فلفل است . کپسایسین موجو در فلفل موجب کاهش چربی‌ های زیر پوست شکم می شود .

این ماده در انواع فلفل با نسبتهای مختلف وجود دارد.

 1. فلفل قرمز:نسبت به فلفل سبزتند به مقدار زیاد وجوددارد.
 2. فلفل قرمز هندی (فلفل هابانرو): بیشترین درصد کاپسی سین را داراست.
 3. فلفل سبز تند: با درصدهای مختلف وجود دارد.
 4. فلفل دلمه‌ای:تقریباً می توان گفت کپسایسنی در آن وجود ندارد .

از فلفل و خواص آن چه می دانید ؟

شاید گاهی ناخواسته فلفل تندی را مزه کنید و تندی آن باعث آزار شما شود بهتر است برای رفع تندی فلفل در دهانتان از ماست خنک یا شیر سرد استفاده کنید .

فلفل در طب سنتی :

 1. فلفل دارای طبیعتی گرم و خشک است .
 2.  تسکین برخی درد های عصبی
 3.  تقویت کننده ی حافظه
 4. تقویت کننده ی معده
 5. سبب سبک شدن خون غلیظ می شود .
 6. پماد آن موجب رفع سفیدک ناخن ها می شود .
 7. برای رفع نمون بلغم و بلغم لزج از فلفل و مویز استفاده کنید.

نکات مهم در مصرف فلفل :

 1. از مصرف زیادی فلفل خودداری کنید .
 2. زنان حامله ای که عفونت مجاری ادرار دارند باید از مصرف فلفل سیاه خودداری کنند.
 3. ابیماران مبتلا به سوزاک و سیفیلیس و افرادی که ناراحتی مجاری ادرار دارند باید از مصرف فلفل جلوگیری کنند .
 4. آن دسته از افرادی که ورم پروستات دارند و کسانی که سکته مغزی کرده‌اند نباید فلفل زیاد استفاده کنند .
 5. زیاده روی در مصرف فلفل باعث تاریکی چشم می شود .

طبّ الأئمّة عليهم‏السلام: از عُمر بن توبه ، از پدرش ، درباره امام صادق عليه‏ السلام نقل شد که مردى نزد آن حضرت از سفيدى ‏اى در چشمش ، دردى در دندانش و بادى در مفصل‏ هايش اظهار ناراحتى کرد. امام عليه ‏السلام به او فرمود که قدرى فُلفُل سفيد و قدرى دار فلفل ، از هر کدام به وزن يک درهم ، و نيز به وزن يک درهم ، نشادر بر دارد.[سپس فرمود:] «همه اينها را بساب و غربال کن و در هر چشمى از اين مخلوط ، سه ميل سرمه کن و دَمى آن را نگه‏دار که به اذن خداوند عز و جل ، سفيدى را ريشه‏کن مى‏کند ، گوشت چشم را تميز مى‏کند و درد را تسکين مى‏دهد. پس چشمانت را با آب سرد بشوى و در پىِ آن ، با سرمه سياه ، سرمه کن»

.في المصدر : «ثمّ فاغسل» ، والتصويب من بحار الأنوار.طبّ الأئمّة لابني بسطام ، صفحه 87 ، بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 147 ، حديث 16 ، دانش نامه احاديث پزشکي : 1 / 294 شکوفه و بهار فلفل آن را فلفل دراز نيز مى‏گويند (لغت‏نامه دهخدا) .

خاصیت ها و فایده های فلفل ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)