به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / اخبار / شیوع مرموز بیماری سل

شیوع مرموز بیماری سل

download (55)

 

 

شیوع مرموز:

در سال 1986 مسئولان شهر نیویورک از شیوع سل در شهر کاملا غافلگیر شدند . مبارزه با این بیماری و کنترل ان در یک ده طول کشید و صد هامیلیون دلار هزینه در بر داشت .

افراد مبتلا شده به سختی دچار بیماری شدند و درمان هر یک از آنها با استفاده ترکیبی از انتی بیوتیک ها 6 تا 9 ماه طول میکشید. ( در برخی موارد دو سال زمان میبرد تا همه باکتری های موجود از بن بروند).

در آن دوران متخصصان آنقدر از درمان بیماری مطمئن شده بودند که در سال 1985 هزینه برنامه های درمانی و مبارزه با بیماری سل تا 300 هزار دلار کاهش یافته بو. در اواخر دهه 1980 در نیویورک که حدود یک قرن پایگاه ابتلای مردم و نیز مبارزه با بیماری سل بود فقط 8 درمانگاه سل دایر بود.

در بدن حدود یک سوم از جمعیت جهان عفونت سل به صورت نهفته وجود دارد تا اینکه چیزی مثل فشار عصبی و یا بیماری دیگری آن را فعال میکند و سبب میشود باکتری و سیستم ایمن بدن به بافت های شش ها حمله و آن را به دیگران نیز منتقل کنند. در مکان هایی که اغلب مهاجران از جنوب شرق آسیا , شرق آسا و مکزیک بودند میزان افراد مبتلا به سل 10 تا 30 برابر بیشتر از مردم ایالات متحده بود.

شیوع بیماری در افراد مبتلا به اچ آی وی در اواسط دهه 80 نیز منطقی بود زیرا ضعف سیستم ایمنی بدن آنها اجازه فعال شدن این بیماری را میداد. ولی این توضیحات درباره علت شیوع بیماری تمام حقیقت نبود. این بار سل سریع تر در بین مردم نیویورک شیوع پیدا کرد( وضعیتی که در چندین نسل گذشته رخ نداده بود) و میزان مرگ و میر افراد بسیار بالاتر از حد استاندارد بود . پس باید چیز دیگری باعث شیوع دوباره و فزاینده بیماری سل و به خطر انداختن جان افراد در فلوریدا ,هاوایی ,تگزاس , و کالیفرنیا شده باشد.

 

 

منبع:ashpazi.org

 


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)