به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / دین و مذهب / احادیث و روایات / احادیث اوقات خوابیدن و میزان خواب

احادیث اوقات خوابیدن و میزان خواب

بسم الله الرحمن الرحیم

خواب، یکی از آیات الهی بوده و از نیازهای ضروری حیات موجودات عالم به حساب می آید، ولی پرخوابی مایه تضییع عمر شده و در روایات اسلامی، غضب الاهی را به دنبال دارد.

در این نوشته برخی از حدیث های گوناگونی که زمان صحیح خوابیدن در آن ها ذکر گردیده ، گردآوری شده است .

پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :از پر خـوابى بـپرهيزيد ؛ زيـرا پـرخوابى صاحب خود را در روزقيامت تهيدست میگذارد .

پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :هر گاه خداوند خوبى بنده‏اى را بخواهد او را در خواب سرزنش میكند .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم– درباره آيه «بشارت است ايشان را …»- : آن بشارت ، خواب خوبى است كه مؤمن میبيند و به وسيله آن در دنيايش نويد داده میشود .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :هر گاه يكى از شما خوابِ خوبى ديد ، آن را تعبير كند و براى ديگران بازگو كند و اگر خواب بدى ديد آن را تعبير نكند و به كسى هم نگويد .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :رؤيا را جـز بـراى مـؤمنى كـه از حـسادت و تجاوز مبرّاست ، نبايد بازگو كرد .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :بيدار ماندن بعد از نماز خفتن روا نباشد ، مگر براى دو كس : نماز گزار يا مسافر .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :هركه شب عيد (فطر و قربان) و شب نيمه شعبان را احيا كند ، در آن روزى كه دلها میميرند ، دل او نميرد .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :هركس وقتى به بستر خـود میرود سـوره «قل هو اللّه‏ احد» را بخواند ، خداوند گناهان پنجاه سال او را بيامرزد .
پيامبر خدا صلی الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :هرگاه فردى از شما به بسترش رفت … (اين ذكر را) بگويد : «اللهم إن امسكت نفسى فى منامى فاغفر لها ، و ان ارسلتها فاحفظها بما تحفظ به عبادك الصالحين» (يعنى) خداوندا ! اگر جان مرا در خواب میگيرى ، آن را ببخشاى و اگر به بدنم باز میگردانى آن را محفوظ بدار آن گونه‏اى كه بندگان صالح خود را محفوظ میدارى .
احادیث اوقات خوابیدن و میزان خواب

امام علی علیه السلام: خوابیدن قبل از نماز صبح، پریشانی و فقر می‌آورد. به گفته یکی از حکما تمام موجودات زنده (به غیر از سگ که بیدار بوده و تا صبح نگهبانی می‌دهد) در این ساعت از شبانه‌روز بیدارند .

امام باقر علیه‌السلام: بر حذر باش از خواب بین نماز شب و نماز صبح.

امام رضا علیه‌السلام: خودت را عادت بده که ساعتی از شب را برخیزی.

خواب عیلوله: فاصله زمانی بین اذان صبح و طلوع خورشید را بین‌الطلوعین و خواب در این زمان را عیلوله می‌نامند. عیلوله از ماده ((علل)) و به معنای مرض است؛ زیرا خواب در این زمان بیماری زاست.

امام صادق علیه‌السلام: “خواب بامداد، شوم و مانع روزی است. چهره را زشت و رنگ را زرد می‌گرداند، پس مبادا در این زمان بخوابید.”

امام سجاد علیه‌السلام به ابو حمزه ثمالی فرمودند: “قبل از طلوع آفتاب نخواب که من این کار را از تو نمی‌پسندم؛ زیرا حق تعالی روزی بندگان خود را در این زمان قسمت می‌کند و هر که این ساعت را خواب باشد، از روزی محروم می‌گردد

خواب قیلوله: خواب پیش از ظهر (حدود نیم ساعت قبل از اذان ظهر تا اذان ظهر) را خواب قیلوله گویند که بسیار مفید بوده و موجب نشاط و تقویت قوای مختلف بدن می‌شود.

شخصی نزد پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلّم رفت و سوال کرد:

من حافظه‌ای قوی داشتم ولی اکنون فراموشی بر من غالب شده است. حضرت پرسیدند:آیا خواب قیلوله می‌کردی و اکنون آن را ترک کردی؟ گفت: بله. حضرت فرمودند: دوباره خواب قیلوله بکن. چون این کار را کرد، حافظه‌اش برگشت.

امام باقر علیه‌السلام: (خواب قیلوله نعمت است)؛ زیرا گرمی هوای روز ، سردی ظاهر بدن را تعدیل می‌کند .

امام باقر علیه‌السلام: خواب بین نماز مغرب و عشاء انسان را از رزق محروم می‌کند.

امیرالمومنین علیه‌السلام: خوابیدن قبل از نماز عشاء پریشانی و فقرمی‌آورد چون باقی‌مانده رزق هر فرد از بین الطلو عین در این زمان پخش می‌شود

امام باقر علیه‌السلام: خواب بعد از عصر حماقت است.

امام باقر علیه‌السلام: خواباول روز بی‌عقلی است؛

 


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)