به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / آموزش پختن خورش هویج

آموزش پختن خورش هویج

بسم الله الرحمن الرحیم

طرز پخت خورش هویج

مواد لازم برای پختن خورش هویج:

هویج، گوشت (در این آموزش آشپزی از ماهیچه استفاده شده)، آلوی خورشتی، غوره، آبغوره، نمک و فلفل

آموزش پختن خورش هویج

آموزش پختن خورش هویج

طرز تهیه خورش هویج : در آشپزخانه تبریزی‌ها معمولا مواد جداگانه پخته شده و در مرحله‌ای از پخت به هم اضافه می‌شوند. در این خورش هم گوشت جدا پخته شده و در هنگام سرو در کنار هویج قرار می‌گیرد.
بنابراین ابتدا گوشت را شسته و با کمی پیاز نگینی خرد شده کمی تفت می‌دهیم. سپس نمک و مقداری آبجوش اضافه کرده و می‌گذاریم بپزد.
هویج را با دست و یا رنده آلمانی خلال می‌کنیم. نکته مهم در این خورش داشتن خلال‌های یکدست و باریک است. خلال‌های هویج را در روغن سرخ می‌کنیم. بهتر است هویج را در مقادیر زیاد یا ماهیتابه کوچک سرخ نکنیم چون هویج قبل از سرخ شدن می‌پزد و خورش حالت خوبی نخواهد داشت. وقتی خلال‌های هویج سرخ شدند، روغن اضافی را گرفته و خلالها را در ماهیتابه یا قابلمه می‌ریزیم. من یک ماهیتابه با دیواره نسبتا بلند و در دار دارم و اغلب خورشها را در آن می‌پزم چون مواد خورش روی هم انبار نشده و یکنواخت می‌پزد و له نمی‌شود.
کمی از آب گوشت را که پخته صاف کرده و روی خلالها می‌ریزیم. هیچوقت تمام آب گوشت را یکجا به خورش اضافه نکنید. کمی بریزید و مرتب به خورش سر بزنید هروقت دیدید آب گوشت دارد تمام می‌شود دوباره کمی آب اضافه کنید. در این مرحله می‌توانید نمک خورش را نیز اندازه کنید. در اواسط پخت غوره یا آبغوره یا هردو را اضافه کنید. در اواخر پخت نیز چند عدد آلو را که فبلا خیس کرده‌اید به خورش اضافه کرده و بگذارید بپزد. فلفل را در انتها به خورش اضافه می‌کنیم تا رنگ خورش را خراب نکند. خورش‌های تبریزی معمولا آب زیادی ندارند و به اصطلاح تبریزی‌ها به روغن می‌افتند.
گوشت را که پخته از آب گوشت خارج کرده و کمی زعفران دم کرده را روی گوشت می‌ریزیم. با آبگوشت، رب، کره و زعفران سس درست کرده و روی گوشت ریخته و می‌گذاریم خوب به خورد گوشت برود. وقتی سس کمی غلیظ شد خاموش می‌کنیم.
هنگام سرو گوشت و خورش را در ظرف کشیده و سس گوشت را روی گوشت و هویج می‌ریزیم.

نوش جان (آموزش آشپزی) .


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)