به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / طرز تهیه شیرینی دانمارکی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

بسم الله الرحمن الرحیم

طرز تهیه شیرینی دانمارکی – ashpazi.org

مواد لازم برای پختن شیرینی دانمارکی:
آرد 680 گرم؛
شکر 55 گرم؛
تخم مرغ 3 عدد؛
مایه خمیر 10 گرم؛
نمک نصف قاشق چایخوری؛
شیر یک و یک سوم پیمانه؛
مارگارین مخصوص قنادی 500 گرم (یا کره گیاهی مهگل)؛
مواد داخل شیرینی (کرم وانیلی) :
شیر نیم لیتر/ شکر 100 گرم/ نشاسته ذرت 50 گرم / وانیل نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

 آموزش پخت شیرینی دانمارکی

طرز تهیه ی شیرینی دانمارکی :
برای شروع، ابتدا مارگارین را به علت سفت بودن زیاد با رنده ی درشت رنده می کنیم بعد مارگارین رنده شده را با دست به همانند مربع شکل می دهیم و داخل کیسه فریزر قرار می دهیم و آن را به کناری می گذاریم، سپس مایه ی خمیر را داخل ظرف می ریزیم و 1 قاشق سوپخوری از شکر دستور را با 3 قاشق سوپخوری آب ولرم به آن اضافه می کنیم و درب ظرف را گذاشته و به مدت 10 دقیقه کنار می گذاریم تا خمیر مایه ی شیرینی دانمارکی عمل بیاید.
برای خمیر ابتدا تخم مرغ را داخل کاسه ریخته و با همزن دستی (مفتول) کمی می زنیم سپس شکر را اضافه کرده و کمی هم می زنیم، نمک را اضافه می کنیم و بعد شیر را اضافه کرده و به هم زدن آن ادامه می دهیم. بعد مایه خمیر عمل آمده را اضافه می کنیم و همچنان با همزن دستی هم می زنیم، به آهستگی آرد را به این مخلوط اضافه می کنیم. تا مقدار ممکن با همزن می زنیم و بعد با دست به خوبی ورز می دهیم. امکان دارد به آرد کمتری یا بیشتری احتیاج داشته باشید. وقتی خمیر شیرینی دانمارکی جمع شد، روی میز کار را آردپاشی کرده و خمیر را ورز می دهیم تا خمیر کاملا یکدست شود. بعد از ورز دادن روی خمیر را با دستمال پوشانده و حدود 8 تا 10 دقیقه روی میز کار می گذاریم.
بعد با وردنه خمیر را به صورت چهارگوش باز می کنیم و مارگارین را وسط خمیر قرار داده و لبه های خمیر را روی مارگارین برمی گردانیم و آرد اضافه هر طرف را با برس پاک می کنیم. وقتی شکلی بقچه مانند به خود گرفت با وردنه ی سنگین از دوجهت (هم از طول و هم از عرض خمیر) روی آن می کوبیم  و بعد خمیر را به شکل مستطیل باز می کنیم. برای دانمارکی ابتدا 3 بار تا می کنیم ( خمیر را از یک طرف تا وسط می آوریم و بعد لبه ی دیگر خمیر را به لبه ی اول آن می رسانیم، در مرحله ی بعد سینی را آرد پاشی کرده و خمیر را داخل آن گذاشته و روی آن را با کیسه فریزر پوشانده و خمیر را به مدت زمان نیم ساعت داخل یخچال می گذاریم. بعد از نیم ساعت خمیر را از یخچال خارج کرده و دوباره شروع می کنیم به وردنه کشی و خمیر را به شکل مستطیل باز می کنیم . تای دوم را پنج لا می زنیم یعنی یک لبه ی خمیر را به اندازه یک سوم روی خمیر تا می زنیم. طرف دیگر خمیر را که به اندازه دو سوم باید باشد، روی خمیر تا می زنیم به طوری که دولبه ی خمیر که تا خورده به هم چسبیده شود بعد از قسمتی که لبه ها به یکدیگر رسیدند مجددا یک تای دیگر می زنیم .و این بار مانند قبل  خمیر را داخل سینی گذاشته و به مدت نیم ساعت داخل یخچال می گذاریم. این عمل پنج لا زدن را یک بار دیگر تکرار می کنیم و بعد از آن یکبار دیگه سه لا تا می زنیم ( یعنی اول سه لا، بعد دوبار پنج لا و در آخر سه لا )).

    خمیر را به مدت 15 دقیقه داخل یخچال استراحت می دهیم و بعد خمیر را به قطر نیم سانت پهن کرده و به اشکال مختلف برش داده داخل آن را از کرم وانیلی پر کرده و با مخلوط یک عدد تخم مرغ و کمی زعفران حل شده رومال می کنیم و داخل فر از قبل گرم شده با حرارت 180 درجه به مدت 25 دقیقه می گذاریم تا پخته شود.برای براق شدن آن کمی عسل را با آب گرم رقیق کرده و با برس روی شیرینی ها می کشیم یا با پودر قند تزیین می کنیم.
نکات آموزشی پخت شیرینی دانمارکی :

نیازی نیست برای تا کردن حساسیت زیادی خرج کنید.
برای تهیه کرم داخل شیرینی ، نشاسته و شکر را با هم مخلوط کرده و شیر سرد را به آرامی به آن اضافه می کنیم و با همزن مفتولی هم می زنیم تا گلوله ای به وجود نیاد بعد مخلوط را روی حرارت ملایم گذاشته و مرتب هم می زنیم تا جوش بیاید و غلیظ شود، وقتی غلیط شد از روی حرارت برداشته کمی هم می زنیم تا کمی خنک شود و در آخر وانیل را به آن اضافه می کنیم و روی کرم را یک نایلون می گذاریم. تا روی آن بسته نشود(می تونیم این کرم را از شب قبل هم آماده کنیم. کرم خنک برای استفاده در شیرینی توصیه می شود). شیرینی های دانمارکی شما آماده است نوش جان.


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)