به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / گیاه دارویی شلغم

گیاه دارویی شلغم

بسم الله الرحمن الرحیم

آشنایی بیشتر با گیاه دارویی شلغم

از حضرت إمام صادق عليه‏ السلام نقل شده :

عَلَيكُم بِالسَّلجَمِ فَكُلوهُ وأديموا أكلَهُ وَاكتُموهُ إلاّ عَن أهلِهِ ؛ فَما مِن أحَدٍ إلاّ وبِهِ عِرقٌ مِنَ الجُذامِ فَأَذيبوهُ بِأَكلِهِ .[1]

بر شما باد شلغم . آن را بخوريد و پيوسته خوردنش را استمرار بخشيد و آن را از همه كس ، جز آنان كه اهلش هستند ، پنهان بداريد ؛ زيرا هيچ كس نيست كه در او رگى از جذام نباشد . اين رگ را با شلغم بسوزانيد .

نام گیاه: شلغم
اسامی دیگر: شلجم، سلجم، لفت، شلغم معمولی
نام علمی: brassica napus (rapa) linn
نام خانوادگی: شبو
نوع گیاه: بوته
قسمت مورد استفاده: غده شلغم (ریشه)، برگ و دانه
مهمترین مواد موثر دارویی: ویتامین ها، املاح (آهن)، روغن فرار، راپین و گلوکوزینولات
خواص درمانی: ضد عفونی کننده، ضد قارچ و ضد باکتری، پیشگیری سرطان، پایین آوردن قند خون
استعمال خارجی: التیام زخمها، درد های مفصلی، نقرس و سرمازدگی

گیاه دارویی شلغم
موارد استعمال در پزشکی سنتی: ضد سرفه، نرم کننده سینه، پیشگیری از قولنجهای کبدی و کلیوی، مدر، ملین، دفع سنگ کلیه و مثانه، مقوی دید چشم و اشتها آور

شلغم برای خانم های باردار :گفته می شود زن حامله ای كه در مدت بارداری شلغم خورده باشد، فرزندش زودتر رشد كرده ، زودتر حرف می زند و حتی زودتر راه می افتد و در مقابل امراض مقاومت بیشتری خواهد داشت .

خواص شلغم برای پوست : مشاهده شده که گیاه شلغم می تواند درمان بسیاری از بیماریهای پوستی را کند. پس با خیال راحت برای درمان لک و جوش می توانید(استفاده به صورت ماسک)

درمان سرفه ی کودکان با شلغم : بهتر است یک حفره داخل شلغم ایجاد کنید و درون آن مقداری عسل بریزید و آن را در یک ظرف شیشه ای بگذارید و ظرف را درون ظرف آب گرم که حرارت به آن می رسد قرار دهید، از مایع درون حفره ای که ایجاد کردید 1 یا 2 قاشق به کودک خود بدهید.

چگونگی استفاده: غده ها به صورت خام همراه سبزی خوردن مثل ترب یا تربچه همراه با وعده غذایی مصرف می شود (اما در اغلب افراد ایجاد حساسیت می نماید). به صورت پخته (بیشتر افراد میتوانند استفاده نمایند. مگر اینکه  طعم و بوی آن خوشایند افراد نباشد که برای حل این مشکل کمی نمک به آن میزنند) اما ضرری به انسان نمیرساند. البته میتوان شلغم را در سوپ و سالاد نیز مصرف نمود.


1- الكافي ، جلد 6 ، صفحه 372 ، حديث 4 ، المحاسن ، جلد 2 ، صفحه 334 ، حديث 2142 ، مكارم الأخلاق ، جلد 1 ، صفحه 393 ، حديث 1329 وفيه «وأخذوه» بدل «أديموا أكله» ، بحار الأنوار ، جلد 66 ، صفحه 220 ، حديث 3 دانش نامه احاديث پزشكي : 2 / 360


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)