به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / آهن خوراکی برای پیشگیری از آنمی در زنان باردار

آهن خوراکی برای پیشگیری از آنمی در زنان باردار

بسم الله الرحمن الرحیم

بررسی تاثیر، میزان تحمل دارو و رضایت بیماران از استفاده از اهن خوراکی برای پیشگیری از آنمی در زنان باردار :

مطالعه ای مقایسه ای برای بررسی تاثیر، میزان تحمل دارو و رضایت بیماران از استفاده از اهن خوراکی برای پیشگیری از آنمی در زنان باردار
آنمی فقر اهن در زنانی که در دوران بارداری هستند یک مشکل بزرگ است. فروس بیس گلیسینات (27mg) را می توان به عنوان بهترین دارو برای درمان و پیشگیری از آنمی فقر اهن در نظر گرفت. زیرا در کنار تاثیر مناسب، اثرات جانبی اندکی دارد. آنمی فقر اهن یکی از رایج ترین انواع کمبودهای مواد مغذی در دنیاست. آنمی حتی زمانی که شدید نیست (میزان هموگلوبین بین 8 تا 11 g/dl) در دوران بارداری، می تواند با زایمان زودرس، نوزادان کم وزن، سقط جنین و مرگ جنین همراه شود. علاوه براین فقر اهن متوسط می تواند باعث مرگ جنین یا وزن کم نوزاد شود.
ترکیبات موجود در اهن خوراکی استفاده شده برای رفع فقر آهن شامل نمک های آهن، آمینواسیدهای شلات آهن و فروس بیس گلیسینات هستند. نمکهای آهن(Iron salts) مثل فروس فومارات یکی از رایجترین داروهای تجویز شده برای درمان کمبود آهن است. نتایج مطالعات در مورد مکمل های آهن نشان داده است آمینواسیدهای آهن دار شلات (chelate) بسیار آسانتر از نمک های آهن جذب می شوند.
علاوه بر این، ميزان دريافت آهن با افزایش ميزان مصرف فروس فورامات افزایش می یابد. كه با تشديد علایم گوارشی مثل حالت تهوع، درد معده و یبوست همراه است.
گلبول های قرمز خونی
آهن خوراکی برای پیشگیری از آنمی در زنان باردار
اخیرا یک آهن شلات شده (فرایندی که طی آن آمینو اسید به یک ماده معدنی متصل می شود) فعال به نام فروس بیس گلیسینات تولید شده است؛ در این آهن فروس بیس گلیسینات به دو مولکول امینو اسید و گلیسین با پیوندی کووالانسی متصل می شود.
فروس بیس گلیسینات 27mg در بازار یافت می شود که تداخلات گوارشی اندک دارد و در نتیجه رضایت بیماران از ان بیشتر است. گفتني است تعدادی از این ترکیبات جدید می توانند هموگلوبين را سریعتر افزایش داده و آهن موجود در بدن را بهتر از داروی رایج (فروس سولفات) افزایش دهد.
فروس بیس گلیسینات ترکیبی است که تاثیر بسیار خوبی دارد، اختلالات گوارشی کمتری دارد و جذب بهتری دارد و در حضور فیتات ها (phytates) پس زده نمی شود. فروس بیس گلیسینات تاثیرات منفی قابل تحملی دارد و ذخائر اهن بدن را به خوبی بالا می برد. همچنین فروس بیس گلیسینات هموگلوبين را افزایش می دهد و اثر منفی آن از آمینو اسیدهای آهن دار و نمکهای آهن کمتر است. بنابراین می-توان از فروس بیس گلیسینات برای درمان آنمی در زنان باردار و پیشگیری از ان استفاده کرد. تمام زنان بارداری که از هفته 13ام بارداری انها گذشته است باید از مکملی حاوی فروس بیس گلیسینات استفاده کنند. این اهن در افزایش Hb، MCV، MCHC بسیار تاثیرگذار است. در عین تاثیر گذاری ، اثرات جانبی این اهن نسبت به انواع مشابه کمتر و میزان رضایت بیمار از ان بیشتر است. به همین دلیل کمتر دیده شده که مصرف آن متوقف شود.

انجمن های آشپزی (آشپزخانه)