به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / طرز تهیه و پخت کیک اسفنجی

طرز تهیه و پخت کیک اسفنجی

بسم الله الرحمن الرحیم

طرز تهیه و پخت کیک اسفنجی

کیک های اسفنجی آن دسته از کیک هایی هستند که در ترکیب آنها روغن یا کره وشیر یا آبمیوه به چشم نمیخورد. زرده و سفیده تخم مرغ از هم جدا می شود و زرده تا حد سپیک پیف زده میشود. پف این کیک با تخم مرغ است و به طور معمول از بیکینگ پودر و جوش شیرین در ترکیبات آن استفاده نمیشود. طبقه بندی کیک های اسفنجی با توجه به تعداد تخم مرغی است که در آن به کار میرود. کیک های اسفنجی برای تهیه انواع کیک تولد و نامزدی، رولت، شیرینی های تر و دسرهای مختلف و ورین ها؛ استفاده میشود. اسپانچ کیک بافت بسیار لطیف و خشکی دارد و به تنهایی قابل خوردن نیست و حتما باید با انواع سیروپ های رقیق خیس شود و با خامه، شکلات، کارامل، فوندانت و انواع کرم ها… روکش و مزه دار شود.

مواد لازم به میزان نفرات و ابعاد :

کیک اسفنجی 3 تخم مرغی:
آرد 138 گرم
پودر قند 125 گرم
آب 56 گرم
کیک اسفنجی 4 تخم مرغی:
آرد 183 گرم
شکر 166 گرم
آب 74 گرم
کیک اسفنجی 5 تخم مرغی:
آرد 230 گرم
شکر 208 گرم
آب 93 گرم

طرز تهیه و پخت کیک اسفنجی

طرز تهیه و پخت کیک اسفنجی

طرز پخت کیک اسفنجی

آموزش پختن کیک اسفنجی

دستور پخت و طرز تهیه کیک اسفنجی :
ابتدا فر را با دمای 170 تا 180 درجه روشن کنید کف قالب را کاغذ روغنی بکشید و زرده و سفیده را جدا کنید سپس سفیده را به یخچال منتقل کنید. زرده را با 2/3 شکر و کمی وانیل بزنید تا سفید شود و بعد آب را اضافه کنید و یک دقیقه دیگر بزنید. بهتر است آب ولرم باشد یا هم دمای محیط باشد. وجود آب جوش الزامی نیست.  پره های همزن را بشویید و خشک کنید. سفیده را با کمی وانیل و پودر تارتار هم بزنید تا به حالت سافت بار برسد، پودر قند را اضافه کنید و آنقدر بزنید تا سپیک پیف ایجاد شود و از ظرف نریزد. زرده و سفیده را با لیسک فولد کنید. تا صاف و یکدست شود. آرد را با الک و کم کم اضافه کنید و فولد کنید.

مایه را داخل قالب بریزید. قالب را چند بار به زمین بکوبید تا حباب های اضافی هوا خارج شوند. قالب را حدود 45 دقیقه تا یک ساعت در طبقه پایین فر بگذارید.  در آخر اگر سطح کیک هنوز نپخته بود،کمی گریل یا شعله بالایی را روشن کنید. با یک خلال دندان کیک را تست کنید به این صورت که خلال را در کیک فرو کنید و بیرون بیاورید اگر تمیز بود و موادی به آن نچسبیده بود، کیک آماده است. قالب را از فر بیرون بیاورید و روی توری سیمی قرار دهید. بعد از 10 دقیقه کیک را از قالب بیرون بیاورید و بگذارید خوب سرد شود و در آخر کاغذ روغنی را از ته آن جدا کنید. قالب کیک اسفنجی بهتر است گود باشد. در صورت در دسترس نبودن پودرتارتار میتوانید از نصف قاشق چایخوری آبلیمو استفاده کنید.
پودرتارتار از آب انداختن سفیده جلوگیری میکند و باعث سفید شدن هرچه بیشتر سفیده میگردد همچنین ماندگاری کیک را بالا میبرد.

کیک شیفون :

کیک هایی هستند که در آنها سفیده و زرده از هم جدا میشوند و سفیده تا حد سپیک پیف زده میشود ولی شیر یا آبمیوه و روغن یا کره در ترکیبات آنها دیده میشود. کیک های شیفون بافت بسیار لطیفی دارند و مانند اسپانچ کیک ها خشک نیستند و به تنهایی قابل مصرفند.
بسیاری به دلیل طعم دلچسب این نوع کیک، برای تهیه کیک های تولد و مراسمات، کیک شیفون را به اسپانچ کیک ترجیح میدهند. وجود بیکینگ پودر در شیفون ها الزامی است.

بهتر است بدانید :

قابلمه های چدنی گزینه ی خوبی برای پختن کیک اسفنجی است.

برای داشتن کیکی لطیفتری بهتر است پودرقند را جایگزین شکر کنید.


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)