به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / اخبار / سکته ی مغزی

سکته ی مغزی

بسمه تعالی

خوب است بدانید امروز سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر و اولین علت از کارافتادگی است. از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی در درجه اول سن بیمار است. یعنی این که با بالا رفتن سن به علت پیری رگ‌های مغز، خطر سکته مغزی بسیار بیشتر می‌شود. عوامل دیگر موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالارفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار، چاقی و… می‌شود.

سکته ی مغزیموانع سکته ی قلبی :

روغن سیر و امگا 3
روغن سیر با کاهش سطح چربی یا کلسترول بد در خون و سطح کلی کلسترول و تری گلیسرید در بدن و بهبود کلسترول خوب خون ( HDL ) به سلامت قلب و عروق کمک می کند.
همچنین روغن سیر به کاهش فشار خون بالا کمک کرده و این توانایی را دارد تا با رقیق کردن خون باعث گشادی رگ های خونی شده و از آترواسکلروزیس (گرفتگی شرایین) جلوگیری کند. این ماده با خواص و ترکیبات منحصر به فرد خود مانع از بروز سکته های قلبی و مغزی می شود.

مطالعات نشان می دهد ترکیبات موثر در عصاره روغن سیر دارای اثرات بالقوه ای در جهت مهار تجمع پلاکتی است. دی آلیل دی سولفید یکی از ترکیبات مهم عصاره روغن سیر محسوب می شود که با افزایش عوامل ضد انعقادی خون و خاصیت رقیق کنندگی از ایجاد لخته خون در رگ های خونی پیشگیری می کند.

آجوئن از دیگر ترکیبات سولفید درروغن سیر بوده و دارای خواص ضد انعقادی و آنتی اکسیدانی است. این ماده خاصیت رقیق کنندگی دارد و مانع از تجمع پلاکت های خونی می شود و خطر ابتلا به سکته های قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

همچنین این ماده ارزشمند نقش مهمی در کمک به بهبود افرادی که دچار سکته مغزی شده اند دارد. سیر دارای خواص ضد ترومبوزی و آنتی اکسیدانی است. سیر باعث افزایش نیتریک اکسید شده و عملکرد اندوتلیال (لایه های داخلی رگ های خونی) را بهبود می بخشد. نیتریک اکسید ترکیبی است که دارای خاصیت گشادکنندگی عروق بوده و باعث آرامش و انعطاف رگ های خونی و گردش بهتر خون می شود. بر اساس تحقیقی که در مجله آمریکایی تغذیه، سلامت و سن به چاپ رسیده تحقیقات نشان می دهد افرادی که دچار سکته مغزی شده اند در عملکرد مناسب آندوتلیال دچار مشکل می شوند. این افراد همچنین در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز هستد. نتایج حاصل از این تحقیق نشان می دهد مصرف روزانه سیر در عملکرد بهتر اندوتلیال موثر است و نقش مهمی در پیشگیری از آترواسکلروزیس (گرفتگی شرایین) دارد.

از طرفی دیگر به گفته محققین دانشگاه مریلند، امگا 3 موجود در روغن ماهی با کاهش کلسترول و فشار خون بالا و سطح تری گلیسرید از ایجاد پلاک ها و لخته شدن خون که عامل اصلی بروز سکته مغزی است جلوگیری می کند.


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)