به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / آموزش پخت باقلوا

آموزش پخت باقلوا

بسمه تعالی

مواد لازم برای پختن باقلواهای یزدی:

مواد لازم برای نان لواش باقلوای یزدی:
شیر 100 گرم
زرده تخم مرغ 2 عدد
روغن جامد آبکرده سردشده 100 گرم
آرد به میزان لازم

مواد میانی باقلوا:
پودر پسته 100 گرم
پودر بادام 100 گرم
پودر قند 100 گرم
پودر هل 2 قاشق سوپخوری

مواد شربت باقلوا:
شکر 1 پیمانه
گلاب 1 / 2پیمانه
آب 1 / 2پیمانه
آبلیمو 1 قاشق غذاخوری

مواد رویه باقلوا:
زرده تخم مرغ 1 عدد
زعفران کمی

آموزش پخت باقلوا

طرز تهیه باقلوا :
ابتدا شربت باقلوا ا درست می کنیم. برای اینکه باید خنک شود و بعد روی باقلوا ریخته شود. شکر، گلاب، آب و آبلیمو را روی حرارت بگذارید تا قوام آید. بعد آن را خاموش کنید تا خنک شود.
برای مواد میانی باقلوا: پودر پسته، پودر بادام، پودر قند و پودر هل را آسیاب کرده کنار بگذارید. در حدی انها را پودر می کنیم که به روغن نیفتد.

درست کردن نان لواش باقلوا:
تخم مرغ ، روغن و شیر را با همزن دستی خوب بزنید. آرد را کم کم اضافه کنید. دقت کنید که کم کم آرد را اضافه نمایید. چون آرد باید به میزانی اضافه شود که به دستتان نچسبد ما به یک خمیر خیلی خیلی نرم و لطیف احتیاج داریم . اصلا نباید میزان آرد زیاد شود. خمیر را به مدت نیم ساعت داخل یخچال می گذاریم تا استراحت کند. بعد روی صفحه ای را آردپاشی کرده و خمیر را وزن کرده و تقسیم به 4 می کنیم و 4 گلوله یک میزان به دست آورید. وردنه را آرد مالی کنید. گلوله اول را با وردنه صاف کرده و حسابی نازک نمایید. این خمیر چون لطافت دارد از انعطاف خوبی برخوردار بوده و پاره نمیشود پس آن را نازک کنید. کف قالب را روی آن بگذارید و کمی بیشتر از حدود قالب ببرید. کف قالب را با کره چرب کنید.
خمیر را کف قالب پهن کنید. روی خمیر را با فرچه کره اب شده بمالید. گلوله دوم را هم به همان ترتیب نازک کرده و روی لایه قبلی قرار دهید و روی آن را کره آب شده بمالید
. حالا مواد میانی را روی خمیر بریزید و با دست خوب فشار دهید و منسجم کنید.
سپس گلوله سوم را با وردنه خیلی نازک پهن کنید و برش دهید و روی لایه میانی بگذارید و رویش کره آب شده بمالید. گلوله چهارم را هم پهن کنید و نازک کنید و روی لایه قبلی قرار داده و کره آب شده بمالید.

در این مرحله قبل از رفتن داخل فر باید باقلوا را برش دهید. چون پس از رفتن در فر اینکار ممکن نخواهد بود و لایه ها از هم جدا خواهند شد.
پس در این مرحله باقلوا را برش می زنیم . بعد مواد رومال (مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران) را با فرچه روی باقلوای برش خورده می مالیم. روی باقلواها را کمی پودر پسته می پاشیم . سپس آنها را در فری که از 15 دقیقه قبل گرم شده در طبق وسط در درجه 180 به مدت 20 دقیقه قرار می دهیم، تا زیر باقلوا طلایی رنگ شود. این زمان حدودی است. و بستگی به دمای فر شما دارد. سپس گریل را برای 3 دقیقه روشن کنید تا روی باقلوا نیز طلایی شود. سپس از فر خارج کنید و همانطور که داغ است، شهد خنک شده را روی باقوا بریزید و اجازه دهید حدود 1 تا 2 ساعت خنک شود و اصلا دست به آن ها نزنید تا باقلواها کاملا خنک شوند. سپس از قالب خارج کرده و به ترتیب برش خورده شده بچینید(نوش جانتان).

پیشنهاد های دیگر ashpazi.org :


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)