به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / طبیعت / پیله آ

پیله آ

بسمه تعالی

پیله آ

نام علمی:aluminum plant

کشور مبدا:ویتنام

گیاهی علفی و زینتی همیشه سبز دائمی که دارای شاخه های به طول 30سانتیمتر هستند.برگها به رنگ سبز تیره با لکه های نقره ای برجسته در میان رگ برگها می باشد.

پیله آ

مراقبت:

در اواسط زمستان بوته ها به مکانی مناسب با نور مستقیم نیاز داشته ودر تابستان در مکانی با نور غیر مستقیم (محیط نیمه سایه مورد قبول است) و شرایط دمایی اتاق  18 تا 22 درجه سانتی گراد در تمام سالها به رشد خود ادامه می دهد.(گلدان این گیاه را به هیچ وجه در محیط های سرد قرار ندهید زیرا امکان خشک شدن و یخ بستن برگ های پیله آ در چنین شرایطی وجود خواهد داشت)بوته ها به رطوبت فراوان نیازمند هستند. برای برگ گرفتن و پر پشت شدن پیله آ ، حذف جوانه های انتهایی آن کافی است.

آبیاری پیله آ :

برای آبیاری مجدد بوته ها بایستی تا خشک شدن دو سوم از خاک گلدان صبر کرد سپس آبیاری نمود.زهکش باید مناسب باشد تا آب زیر گلدان جمع نشود. توصیه می شود آبیاری این گیاه در فصل تابستان 2 الی 3 مرتبه و در فصل سرد زمستان 1 بار در هفته انجام شود. بهتر است سطح خاک این گیاه را مرطوب نگه دارید.

تعویض گلدان:در بهار صورت می گیرد.

خاک:از مخلوط خاکی شامل سه قسمت مواد آلی،سه قسمت پیت،دوقسمت شن استفاده می گردد.

توجه:

  • سربرداری گیاه باعث بوته ای شدن گیاه می شود.
  • تغییر ناگهانی دما باعث ریزش برگ  می گردد.
  • پاشیدن یا اسپری آب املاح دار باعث سوختگی برگ می شود.
  • در دما و رطوبت بالا حمله آفت شپشک آرد آلود به گیاه آسیب می رساند.
  • اگر گیاه به آفت دچار شد بهترین روش هرس شدید گیاه و تغذیه مناسب می باشد.

غبار پاشی : از آنجایی که پیله آ گیاهی رطوبت پسند است، در فصل تابستان هر روز و در فصل زمستان هفته ای 1 بار ( تحت هیچ شرایطی نباید اجازه بدهید تا قطرات آب روی برگ های این گیاه قرار بگیرد.)


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)