به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / اخبار / خواص سرکۀ سیب

خواص سرکۀ سیب

بسمه تعالی

سرکۀ سیب :

وقتی صحبت از مصرف سرکه و خواص آن می شود بدون شک لازمه ی داشتن شناختی خوب از این مایع ترش مزه ی اسیدی بحث پیرامون انواع سرکه خواهد بود. برای مقدمه بهتر است بدانید قند موجود در سیبی که از قبل له یا خرد شده در صورتی که تخمیر شود به سرکه مبدل خواهد شد که درون آن مواد معدنی گوناگونی وجود دارد. در این نوشته شما با ماده ی اکسیده شده ی اتانول حاضر در آب سیب، که ما آن را با نام سرکه سیب می شناسیم، آشنا خواهید شد. ماده ای که طبیعتا هم فوایدی دارد و در صورت استفادۀ ی غلط مضراتی به همراه خود خواهد داشت.

سرکه سیب آشپزی.org

خاصیت هایی که برای سرکۀ سیب بر می شمارند :

معمولا افرادی که دنبال روش هایی برای لاغر شدن هستند به نوشته هایی بر می خورند که متخصصان تغذیه برای لاغری افراد نگاشته اند، مواردی از قبیل : با مصرف سرکۀ سیب به میزان 2 قاشق قبل از هر وعده ی غذایی توانایی کاهش وزن خود را خواهید داشت و دلیلی هم که برای آن می آورد این است که این سرکه مزه ای مطبوع ندارد و سبب می شود که شما از غذا خوردن بیش از آن چه که توصیه شده و ضروری است اجتناب کنید. گاهی نیز در دیگر کتب تغذیه مشاهده می شود که سرکه سیب را عامل سوزانده شدن چربی های اضافی بدن محسوب می کنند اما مشروط به استفاده منظم از سرکه ی سیب.

فواید و خواص سرکۀ سیب

خواص سرکۀ سیب

پتاسیم عامل رشد انسان ها و جانوران :

یکی از عناصری که در سرکه ی سیب به وفور یافت می شود ماده معدنی پتاسیم است نبود این عنصر در بدن انسان ها یا حیوانات از رشد بدن جلوگیری می کند. امروزه فواید پتاسیم و تاثیر مثبت آن بر روی بافت های نرم استخوانی به اثبات رسیده است، مقادیر کم پتاسیم در سرکه سیب به شما برای جلوگیری از بیماری نرمی استخوان(راشیتیسم) و بهبود آن کمک می کند. مانع شدن از بروز بیماری سخت شدن رگ ها (آترواسکلروزیس)، مبارزه اثر بخش بدن در مواجهه با میکروب های بیماری هم به علت وجود پتاسیم در سرکه سیب هستند.

از بین بردن گرفتگی بینی :

تعجب نکنید کافی یکبار بعد از گرفتگی بینی خود 1 قاشق چایخوری سرکه درون آب ریخته و بیاشامید و منتظر اثرات فوق العاده ی آن باشید.

سفیدی دندان ها با سرکه :

غرغره کردن میزان کم سرکه سیب در صبحگاه باعث می شود تا شما دندان هایی سفیدتر داشته باشید و باعث زدودن مقدار اندکی از جرم های موجود در سطح دندان شما می شود اما باید به این نکته توجه کنید از مصرف زیاد آن برای اینکار خودداری کنید زیرا اثری سوء بر روی دندان های شما خواهد گذاشت.

سرکۀ سیب چه تاثیری روی گوارش غذا دارد ؟

شاید شما هم با این سوال روبرو شده باشید که آیا سرکه ی سیب می تواند جهت بهبود گوارش غذایی که میل می کنیم کمک کند؟ پاسخ کاملا مثبت است زیرا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف کردن منظم سرکه ی سیب می تواند در دفع زخم معده یاری دهنده شما باشد و این به خاطر ماده مترشحه ای است که در اثر مصرف سرکۀ سیب ایجاد می شود. مصرف سرکه سیب همینطور به کاهش اثر مسمویت های ناشی از غذا کمک می کند. همیاری در هضم غذای درون معده از سایر خواص گوارشی سرکه سیب است.

تنظیم قند خون با سرکه سیب :

بیماری هایی که به علت نامتعادل بودن میزان قند خون بدن(گلیسمی) وجود دارند بدون شک هراس انگیزند، نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد که افزودن پانزده تا سی میلی گرم سرکه به غذاهایی که حاوی گلوسید هستند سبب حفظ تعادل میزان قند خون بدن می شود اگر شما دیابت II دارید یا حداقل قصد دارید از دیابت نوع 2 مصون بمانید سعی کنید تا مصرف منظم سرکۀ سیب داشته باشید.

خواص اعجاب انگیز آنتی اکسیدان ها :

سرکه سیب که سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که با عوامل پیرکننده و فرسوده کننده جسم مقابله می کند می تواند گزینه ی مناسبی برای حفظ جوانی و شادابی پوست بدن و صورت شما باشد، اگر هم دارای عفونت های ادراری هستید توصیه می کنیم از مقداری مناسب سرکه سیب مصرف کنید.

عبور منظم مواد و جلوگیری از سرطان روده :

پکتین موجود در سرکه ی سیب که نوعی فیبر غذایی به حساب می آید وقتی با مواد سرطان زای درون روده ترکیب بشود باعث دفع شدن آن ها از بدن با سرعت بیشتری خواهد شد.

متوقف کردن سکسکه :

اگر ناگهان دچار سکسکه شده اید و کمی سرکه سیب در اختیار شما هست به شما پیشنهاد میکنیم برای متوقف کردن سکسکه ای که دارید از سرکه ی سیب استفاده کنید.

خواص سرکه سیب

مضرات مصر بیش از حد سرکۀ سیب :

مصرف زیاد و غلط سرکه سیب می تواند باعث به وجود آمدن عارضه ها و بیماری هایی شود، پس بهتر است قبل از هر اتفاقی با پزشک تغذیه و متخصص آن مشورت کنید تا از مقدار مناسبی که باید مصرف کنید مطلع شوید. اما مصرف زیاد سرکه ی سیب باعث پیدایش زخم معده  و مری خواهد شد و آن تاثیری مثبتی را که منتظرش بودید هرگز شاهد نخواهید بود. اسیدی بودن سرکه سیب در کنار مصرف زیاد آن سبب آسیب به مینای دندان شده و حتی باعث آسیب رسیدن به دهان و گلوی شما می شود(همان میزان که مصرف به اندازه ی سرکه ی سیب می تواند عاملی برای تسکین درد های گلو باشد مصرف زیاد آن اثری عکس خواهد داشت).

انتهای مقاله ../../


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)