به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / طرز تهیه شیرینی نخودچی

طرز تهیه شیرینی نخودچی

بسمه تعالی

مواد لازم برای پخت شیرینی نخودچی :

  • آرد نخودچی 400گرم
  • آرد معمولی 100 گرم
  • آرد برنج 2 ق س
  • روغن جامد 250  گرم
  • پودر قند  250  گرم
  • زرده تخم مرغ 1 عدد
  • هل 1 قاشق مرباخوری

طرز پخت شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی

طرز تهیۀ شیرینی نخودچی :

برای تهیه شیرینی نخودچی سعی کنید از آرد نخود مرغوبی استفاده کنید، در صورت امکان آرد نخود را خودتان تهیه کنید، برای اینکار نخود گل تهیه کنید و مقداری بو بدهید تا از خامی در بیاید بعد از اینکه خنک شد دو بار آسیاب کنید و با الک خیلی ریز دو الی سه بار الک کنید، آرد نخودچی خانگی را به راحتی می توانید تا یک سال درون فریزر نگه داری کنید. برای نگه داری بیشتر شیرینی نخودچی از روغن جامد استفاده کنید ولی اگر تمایل به خوش طعم شدن بیشتر آن دارید می توانید از کره هم استفاده کنید  برای این منظور اجازه بدهید تا کره ذوب شود و دوغ آن ته نشین بشود بعد روغن خالص را بردارید وقتی سرد  شد استفاده کنید، زمان نگه داری شیرینی تهیه شده با کره کمتر از روغن جامد است.

آموزش پخت شیرینی نخودچی

شیرینی نخودچی خالص  تهیه شده  با آرد نخودچی بسیار ترد و آسیب پذیر است و هنگام جابجایی سریع خرد می شود بنابراین در مواد لازم مقدار خیلی کم  آرد معمولی و آرد برنج به شما کاربر گرامی داده شده که حتما استفاده کنید. آردها را با هم مخلوط کنید و الک کنید و به کناری بگذارید. برای تهیه خمیر شیرینی روغن و شکر را با همزن برقی  خیلی خوب هم بزنید پس زردۀ تخم مرغ و هل را اضافه کنید و  مجددا به خوبی هم بزنید آردها را به تدریج اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا زمانی که خمیر کاملا منسجم و یکدست شود ، ورز دادن شیرینی نخودچی کاری است که نیاز به دقت و تلاش دارد و معمولا خمیرش یکدست نمی شود و حالت پودری دارد و برای اینکه خمیر شما نرم و لطیف شود و قابلیت قالب زدن پیدا بکند باید خمیر را دو بار از چرخ گوشت رد کنید بعد خمیر به دست آمده را داخل کیسه فریزر بگذارید و در فضای آشپزخانه به مدت یک شب استراحت بدهید.

شیرینی نخودچی

بعد از استراحت خمیر بین دو تکه کاغذ روغنی خمیر را به قطر 1 سانت باز کنید و با قالب مخصوص قالب بزنید، اگر نخواستید قالب بزنید از شیرینی ها به اندازه یک گردوی کوچیک بردارید و در دست گرد کنید بعد روی آن را با چاقو علامت ضربدر بزنید و در آخر آنها را داخل سینی بچینید. کف سینی فر کاغذ روغنی بگذارید و شیرینی ها را درون سینی قرار بدهید و روی آنها را با خلال پسته و یا با خال زعفران و … تزئین کنید، شیرینی ها را داخل فر 180 درجه که از یک ربع قبل گرم شده به مدت زمان 10  الی 15 دقیقه قرار بدهید( این زمان کاملا نسبی است در هنگام پخت شیرینی دقت کنید که به هیچ وجه نباید زیر شرینی نخودچی تغییر رنگ داده شود و یا پف کند و حجمش تغییر کند اگر این مسائل پیش آمد فر شما داغ است یا اینکه شیرینی بیش ازحد ورز خورده و به روغن افتاده است).شیرینی ها را از فر بیرون بیاورید و مدت زمان دو الی سه ساعت به هیچ عنوان به آن ها دست نزنید بعد از این زمان با احتیاط شیرینی ها را بردارید و داخل ظرف سرو بچینید (نوش جان).

طرز تهیه شیرینی نخودچی

گردآوری شده در : آشپزی


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)