به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / قورمه سبزی (رمز و رازهای پخت یک خورش خوش طعم)

قورمه سبزی (رمز و رازهای پخت یک خورش خوش طعم)

بسمه تعالی

مواد لازم :

سبزی شامل: تره، جعفری، اسفناج ، گیشنیز، شنبلیله 1 کیلو و 100 گرم

  • گوشت گوسفند به همراه دو تکه قلم کوچیک 500 گرم
  • لوبیا چیتی یا قرمز 1/3 پیمانه
  • پیاز 2 عدد
  • شنبلیله خشک 1 ق م سر پر
  • رازیانه پودر شده 1 ق س
  • رب آلوچه یا رب نارنج 2 ق
  • زیره سبز پودر شده 1/2 ق م
  • نمک و فلفل و ادویه به میزان لازم
  • لیمو عمانی 4 تا 5 عدد

قورمه سبزی (رمز و رازهای پخت یک خورش خوش طعم)

خورش قورمه سبزی :

قبل از اینکه برای شروع آشپزی دست به کار شوید بهتر است بدانید نسبت های مختلفی برای سبزی قورمه وجود دارد و در این آموزش آشپزی نسبت های مختلفی را امتحان شده اما در اینجا نسبتی که به شما داده شده نسبتی مناسب است. برای این 1 کیلو و 100 گرم داده شده نسبت ها به ترتیب 4 ،2 ، 2 ، 2 ، 1 (400 گرم تره ، 200 گرم جعفری ، 200گرم گشنیز ، 200 گرم اسفناج و 100 گرم شنبلیله) است. یکی از دلایل جا نیفتادن قورمه سبزی وجود ساقه های ضخیم سبزی است بنابر این صحیح این است که خود شما سبزی را خریده و ساقه های ضخیم آن را جدا کنید بعد خرد کنید، سبزی قورمه باید خیلی خوب ریز شود و همینطور خیلی خوب سرخ شود و همچنین برای خوب جا افتادن خورش سبزی را با روغن جامد مناسب سرخ کنید، حین سرخ کردن سبزی یک الی دو عدد پیاز را داخل سبزی رنده کنید و بگذارید با سبزی ها به خوبی سرخ شود طعم و عطر سبزی متفاوت و خوشمزه تر می شود. نکتۀ دیگر در مورد سبزی برای خوش رنگ شدن آن، این است که روغن سبزی را همان ابتدای سرخ کردن اضافه کنید بسیاری از آشپزها اجازه می دهند در ابتدا آب سبزی کشیده شود بعد روغن را اضافه می کنند، که می توان گفت این کار صحیح نیست.

خورش قورمه سبزی

طرز تهیۀ خورش قورمه سبزی

لوبیا را از شب قبل خیس کنید یک الی دو بار آب لوبیا را عوض کنید بعد لوبیا را روی حرارت بگذارید، پنج دقیقه که جوشید آب آن را خارج کنید و آبکشی کنید و به کناری بگذارید. لیمو عمانی را با نوک یک خلال دندان از چند جا سوراخ کنید و در آب سرد به مدت دو ساعت خیس کنید، اگر سوراخ روی لیمو بزرگ بود خورش قورمه سبزی شما تلخ می شود. پیاز را نگینی خرد کنید و با کمی روغن سرخ کنید تا قهوه ای خوشرنگ شود. گوشت را قیمه ای خرد کنید، اندازه گوشت دلخواه ولی برای قورمه مجلسی اندازه ها کمی درشت شود بهتر است.

گوشت را با پیاز کمی تفت بدهید تا رنگ گوشت تغییر کند و سرخ شود. مقداری زردچوبه و فلفل به گوشت بزنید و کمی تفت بدهید لوبیا را به گوشت و پیاز اضافه کنید و با مقدار کمی آب و با حرارت ملایم بگذارید تا گوشت و لوبیا تقریبا پخته شود، لیمو و رب آلوچه و رازیانه و زیره را اضافه کنید. سپس با گوشت خوب مخلوط کنید. ویژه ترین طعم دهنده به قورمه سبزی رازیانه است طعم و بوی بی نظیری ایجاد میکند که تا به حال تجربه نکرده اید. بعد از اضافه کردن ادویه های تکمیلی، سبزی سرخ شده را به خورش اضافه کنید و اجازه بدهید خورش بدون در به پخت خود ادامه بدهد.

طرز تهیۀ خورش قورمه سبزی

یکی از فنون طبخ قورمه نکته ای است که در بالا عرض شد، وقتی خورش بدون در پخته می شود به روغن می افتد و هم سیاه رنگ می شود پس این مسئله را لحاظ کنید، وقتی اطمینان یافتید که خورش کاملا پخته شد و جا افتاد شنبلیله خشک را داخل مقداری کره تفت بدهید(مثل نعنا داغ) و روی خورش بریزید و آن را هم نزنید بعد در قابلمه را داخل یک دم کنی بپیچید و خورش را به مدت ده دقیقه دم بگذارید.

آموزش آشپزی

آخرین نکته برای خوب جا افتادن قورمه :
بعد از اینکه خورش را دم گذاشتید و مرحله نهایی پخت خورش به اتمام رسید حرارت را خاموش کنید و اجازه بدهید خورش کمی از داغی بیافتد بعد بگذارید در یخچال به مدت تقریبا دو ساعت تا خورش کاملا سرد شود بعد مجدد بیرون بیاورید و گرم کنید. از طعم بی نظیر و منحصر بفرد این خورش اصیل ایرانی لذت ببرید(نوش جان کنید).

تهیه شده در : آشپزی


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)