به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / آموزش آشپزی / قلیه ماهی

قلیه ماهی

بسمه تعالی

برای پختن قلیه ماهی از مواد زیر استفاده می کنیم :

  • ماهى فیله شده ( هامور شیر شوریده ) ٣٠٠ گرم
  • سبزى شامل (گشنیز ٢٥٠ گرم شنبلیله ٥٠ گرم سیر تازه با برگ دو بوته )
  • تمر هندى یک بسته
  • پیاز داغ دو قاشق غذاخوری
  • نمک فلفل قرمز و سیاه و ادویه ماهى

آموزش آشپزی و پخت غذای ایرانی (قلیه ماهی)

دستور پخت قلیه ماهی خورش محلی ایرانی در مناطق جنوبی

قلیه ماهی

طرز تهیه قلیه ماهی

سبزى ها را خوب ریز کنید با شعله کم فرصت بدهید تا آب آن ها خشک شود بعد روغن را بریزید و آن را خوب سرخ کنید دقیقا مثل سبزى قورمه، سپس پیاز را اضافه کنید، حدود یک لیتر آب بریزید و بگذارید سبزى های شما آرام پخته شود و خورش روغن بیاندازد، تمرهندى را داخل یک لیوان آبجوش بگذارید تا شیره اش کامل خارج شود.

طی این فاصله به ماهى نمک و فلفل و ادویۀ ماهى زده و سرخ کنید. تمرهندى را صاف کنید و سس را به سبزى اضافه کنید، نمک و فلفل و ادویه را اندازه کنید، وقت آن است تا ماهى را به خورش اضافه کنید و حدود نیم ساعت وقت بدهید تا خورش قلیه ماهی شما پخته شود.

در این آموزش آشپزی از سیر تازه استفاده شده است، شما میتوانید از یک بوته سیر خشکی که آن را ریز و سرخ کرده اید همراه پیاز به خورش خوشمزتان اضافه کنید.بسته به ذائقه ای که دارید قبل از اینکه خورش پخته شود حرارت را به شکلی تنظیم کنید تا آب خورش تبخیر شود در این صورت سبزى ها مشابه سسی غلیظ در کنار ماهى قرار خواهند گرفت، همانطور که گفته شد این مورد سلیقه ای است(نوش جان) .

طرز پخت قلیه ماهی در Ashpazi.org

طرز پخت قلیه ماهی در Ashpazi.org

رسول گرامی اسلام حضرت محمد صلوات الله علیه و آله :

 إِنَّ لِكُلِّ امْرِئٍ رِزْقاً هُوَ يَأْتِيهِ لَا مُحَالَةَ فَمَنْ رَضِيَ بِهِ بُورِكَ لَهُ فِيهِ وَ وَسِعَهُ وَ مَنْ لَمْ يَرْضَ لَمْ يُبَارَكْ لَهُ فِيهِ وَ لَمْ يَسَعْهُ إِنَّ الرِّزْقَ لَيَطْلُبُ الرَّجُلَ كَمَا يَطْلُبُهُ أَجَلُه‏.

هر كس روزى‏اى دارد كه حتما به او خواهد رسيد. پس هر كس به آن راضى شود، برايش پُر بركت خواهد شد و او را بس خواهد بود و هر كس به آن راضى نباشد، نه بركت خواهد يافت و نه او را بس خواهد بود. روزى در پى انسان است، آن‏گونه كه اجلش در پى اوست.( اعلام الدين ص 342)

گردآوری شده در : Ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)