به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / اعتماد به نفس گوهر دست یافتنی

اعتماد به نفس گوهر دست یافتنی

بسم الله الرحمن الرحیم

اعتماد به نفس گوهر دست یافتنی :

اگر دنبال این هستید که اعتماد به نفس پیدا کنید و این مسئله برای شما سوال شده و علاقه دارید هرچه زود تر به خواسته و جواب خود برسید پیشنهاد ما دنبال کردن این نوشته ی اثر بخش از ashpazi.org است . با کمک خداوند می خواهیم این مطلب را با یک داستان زیبا آغاز کنیم . داستانی کوتاه از اعتماد به نفس کسی که فکرش را هم نخواهید کرد .

پیرمرد صبح که از خواب بیدار شد رو سرش فقط سه تار مو مونده بود!
با خودش گفت: امروز خیلی عالی میشه اگر که موهام رو شونه بکشم تا زیباتر به نظر برسه .

پس آروم آروم به سمت آیینه رفت و شروع کرد به شانه زدن موهایش .
فردای اون روز که بیدار شد دید که …

اعتماد به نفس گوهر دست یافتنی

فقط دو تار مو رو سرش مونده بود!
هیییم! امروز فرق وسط باز میکنم! این کار رو کرد و روز خیلی خوبی داشت!
پس فردای اون روز تنها یک تار مو رو سرش بود!

خیلی خوب امروز این یکی رو به سمت بالا شانه می کنم ! همین کار رو کرد و خیلی بهش میومد!
روز بعد که بیدار شد هیچ مویی رو سرش نبود!!!
فریاد زد: ایول!!! امروز درد سر مو درست کردن ندارم!

از داستان بالا تعجب نکنید این هم نوعی دید به زندگی و زیبایی است ، بخش مهم دید افراد و نوع مواجهه ی اون ها با شرایط مختلف است . دیدی که سرشار از امید و باور است . همانطور که گفتیم در این مطلب به بحث اعتماد به نفس می پردازیم .

به طور خلاصه می توان خود باوری یا اعتماد به نفس را اینگونه شرح داد : خود باوری نشان دهنده احساسی است که نسبت به خودتان دارید. خود باوری ما یا احساسی که از ارزش خودمان داریم و وابسته به تصورات ما از توانایهایمان و اینکه دیگران در مورد ما به عنوان یک فرد چطور فکر میکنند. خود باوری در اعتماد به نفس و طرز رفتار و عملکرد در زندگی تاثیر می گذارد. خود باوری در واقع سیستم باورهای درونی ماست که نشات گرفته از تجربیات زندگی ما و ارتباطات و تفسیرات ما آز انهاست.

توصیه های به هنگام برای اعتماد به نفس

خوب چگونه ميشود اعتماد به نفس پيدا کرد؟ پرداختن به اين امر خود چندتا کتاب ميخواد. وليکن چند راه عملی ميتوانم برای شما بگم. اگر شما هم راهی داريد بگيد.

برای داشتن اعتماد بنفس يک شرط لازم است و آن نداشتن ترس است که خود اين امر بايد اعتماد به نفس داشته باشيد. پس ميتوان نتيجه گرفت که ايندو باهم رابطه مسقيم دارند. حال ما فرض ميکنيم که شما تا حدودی نميترسيد چگونه اعتماد بنفس را زياد کنيم.

درباره کاری که ميخواهيد انجام دهيد تحقيق کنيد.
ابتدا تمامی جوانب کار خود را بسنجيد. يعنی آگاهی کامل از کار خود داشته باشيد. وقتی شما ميدانيد که چکار ميخواهيد بکنيد. ۵۰٪ کار پيش رفته است. شما از جوانب کار معطلع هستيد. پس ميدانيد که اين کار را ميشود با تجهيزات و علم شما انجام داد يا خير. گاهی اوقات شما دو به شک هستيد. اين موقع است که اعتماد بنفس نقش اساسی را بازی ميکند. بخود ميگوييد بکنم يا نکنم؟

هيچگاه خود را دست کم نگيريد.
هيچگاه خود را کم فرض نکنيد. شما ميتوانيد کارهايی را انجام دهيد که هيچکس قادر به انجام دادن آن نيست. مثلا شما شايد بگوييد من هيچگاه نميتوانم يک وزنه ۱۰۰۰ تنی را بردارم. من ميگوييم شما ميتوانيد. ميگوييد چطور من ميگويم با علم نه با زور. بله شما راهی پيدا ميکنيد که آن وزنه را مثلا با يک جرثقيل برداريد. شما وزنه را برداشته ايد. پس شما ميتوانيد. هميشه به خود بگوييد من ميتوانم و هميشه قبل از انجام بکار ابتدا فکر کنيد. جوانب را بسنجيد تا بعدا سرخورده نشويد.

شکست اعتماد بنفس را ضايع ميکند.
هربار که شکست ميخوريد ضربه ای به اعتماد بنفس خود ميزنيد. قبل از انجام کار کليه جوانب را بسنجيد. اگر هم شکست خورديد ناميد نشويد دوباره فکر کنيد که چرا اينطور شد. حالا دوباره طرحتان را بريزيد و دوباره با نيرويی صد برابر اقدام کنيد. هچگاه بعد از شکست خود را ملامت نکنيد. بجای آه و ناله کردن فکر کنيد. چرا اينطور شد؟ چکنم که ديگر اينطور نشود؟ با انجام اين کارها اولا اعتماد به نفستان بيشتر شده و قويتر ميشويد و در ضمن قدرت تجزيه و تحليل شما بالا ميرود و دفعات بعد شکست کمتری را تحمل ميکنيد. عالمی ميگويد بهايی که برای کسب علم و تجزيه مسائل پرداخت ميشود يک هزارم هزينه ای است که در مقابل شکست پرداخت ميکنيد.

با افرادی که شما را کوچک ميشمارند معاشرت نکنيد.
افرادی هستند که وقتی ميخواهيد کاری را انجام دهيد برای شما آيه نحس ميخوانند اينگونه افراد قرص بی اعتمادی شما هستند. تا ميتوانيد با اينگونه افراد معاشرت نکنيد. و از آنها کمک نخواهيد. هميشه سعی کنيد با افرادی معاشرت کنيد که خود صاحب اعتماد بنفس زيادی هستند. چون اينگونه افراد اعتماد به انجام کار را دارند ميگويند که شما هم ميتوانيد. هميشه قبل از انجام کار با ديگران مشورت کنيد. (البته با افراد عالم نه جاهل در آن امر. مثل اينکه من ميخواهم يک کامپيوتر بخرم و بروم با قصاب سرکوچه مشورت کنم و بگوييد فلانی خيلی اعتماد بنفس داره ولی اين فرد با داشتن اعتماد بنفس لايق مشورت با شما در اين خصوص نيست.)

هميشه به ديگران کمک کنيد.
کمک کردن چه از نظر ذهنی چه يدی روی اعتماد بنفس شما تاثير بسزايی دارد. چون شما ميبينيد که ميتوانيد کاری را انجام دهيد. فرد مقابل به شما اعتماد دارد و شما نيز به خود اعتماد بيشتر پيدا ميکنيد. پس توقف نکنيد سعی کنيد به ديگران کمک برسانيد. (البته دوستی خاله خرسه نشه ها!

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم ؟

این مطلب ربطی به جادوگری نداره و لیکن اگر بخواهید شروع کنید باید اعتماد به نفس داشته باشید و اگر هم نخواهید جادوگر شوید باز هم این مطلب به درد شما می خورد .
خوب ، چگونه می شود اعتماد به نفس پیدا کرد ؟ پرداختن به این امر خود چند تا کتاب می خواد . و لیکن چند راه عملی می توانم برای شما بگم .
برای داشتن اعتماد به نفس یک شرط لازم است و آن نداشتن ترس است که خود این امرباید اعتماد به نفس داشته باشید . پس می توان نتیجه گرفت که این دو با هم رابطه مستقیم دارند . حال ما فرض می کنیم که شما تا حدی نمی ترسید چگونه اعتماد به نفس را زیاد کنیم ؟

 

 

هیچگاه خور دا دست کم نگیرید

هیچگاه خود را کم فرض نکنید . شما می توانید کارهایی انجام دهید که هیچکس قادر به انجام دادن آن نیست . مثلا شما بگویید من هیچگاه نمی توانم یک وزنه 1000 تنی را بردارم . من می گویم شما می توانید . میگویید چطور ؟ من می گویم با علم نه با زور . بله شما راهی پیدا می کنید که مثلا آن وزنه را با جرثقیل بردارید . شما وزنه را برداشته اید پس شما می توانید .
همیشه به خود بگویی من می توانم و همیشه قبل از انجام به کار ابتدا فکر کنید جوانب را بسنجید تا بعدا سرخورده نشوید

اعتماد به نفس

شکست اعتماد به نفس را ضایع می کند .

هربار که شکست می خورید ضربه ای به اعتماد به نفس خود میزنید . قبل از انجام کار کلیه جوانب کار را بسنجید . اگر هم شکست خوردید نا امید نشوید دوباره فکر کنید که چرا اینطور شد ؟ حالا دوباره تلاش کنید و با نیرویی صد برابر ادامه دهید . هیچگاه بعد از شکست خود را ملامت نکنید به جای اه و ناله کردن و من نمی توانم گفتن به این فکر کنید که چرا اینطور شد ؟ چه کنم که دیگر اینطور نشوم ؟ با انجام این کارها اولا اعتماد به نفستان بیشتر شده و قوی تر میشوید و در ضمن قدرت تجزیه و تحلیل شما بالا میرود و به پیروزی نزدیک تر میشوید .
عالمی می گوید بهایی که برای کسب علم و تجزیه مسائل پرداخت میشود یک هزارم هزینه ای ست که در مقابل شکست پرداخت می کنید .

ترس و اعتماد به نفس

نقش کسب آگاهی

تابحال پیش آمده از خود بپرسید که دقیقا از چه چیزی می ترسید ؟ علت ترس شما چیست و یا حتی اینکه چگونه نترسیم ؟

مهم ترین دلیل برای ترسیدن از یک موضوع نداشتن آگاهی کامل درباره آن موضوع است . برای مثال من از مار می ترسم چون نمی دانم مار چیست ، رفتارهایش چگونه است ، در موقع خطر چه عکس العملی از خود نشان میدهد ؟ اگر در موقع عکس العملش قرار گرفتیم حالا من باید چکار کنم ؟ این عوامل باعث میشود تا هر وقت من مار را دیدم به سرعت از محل فرار کنم و هر خانمی را که ماری به دستش گرفته را دیدم بگویم عجب دل و جراتی دارد .

 کوشش کنید . ایمان داشته باشید . تجسم ذهنی کنید . رسیدن به هدف حتمی است .

اولین قدم برای رسیدن به اهدافتان :

1- از هیچ چیز نترسید چون ترس بزرگترین عامل بازدارنده است و اعتماد به نفس را ضایع می کند .
2- اعتماد به نفس داشته باشید ، هر روز هر دقیقه به خود بگویی که من می توانم .
3- به کاری که می خواهید انجام دهید اعتقاد و اعتماد 100% داشته باشید .
4- عادت کنید که به هیچ چیز عادت نکنید . از کمربندتان شروع کنید .
5- سعی به زیاد حرف زدن نداشته باشید . سعی کنید کم اما کامل و با مفهوم صحبت کنید .
6- به تحولات اطراف خود دقت کنید و سعی کنید همه چیز را به خوبی به ذهن خود بسپارید .
7- خرافات را کنار بگذارید .
8- به کاری که اعتقاد ندارید حتی 1% دست نزنید چون 99% احتمال شکست دارد .
9- از شکست نترسید ، دوباره اقدام کنید .
شاید بگویید گزینه 9 گزینه 8 را نفی می کند ولی اینطور نیست چرا که شما اعتماد 100% دارید که کاری انجام میشود ولی به هر دلیلی نمیشود ، دوباره اقدام کنید .
10- همیشه آرزوی موفقیت دیگران را داشته باشید .
11- فکر و ذهن خود را مشغول جفنگیات نکنید . برای مثال فلانی فلان کار را کرد یا فلانی ، فلان حرف را زد و غیره .

ديدن يا نگاه کردن :

فرق دیدن با نگاه کردن در چیست ؟

شما اغلب به مناظر اطراف نگاه ميکنيد و هيچ وقت صحنه مورد نظر را به خاطر نميسپاريد. مثل وقتيکه شما درون يک ماشين نشسته ايد و در خيابان حرکت ميکنيد. شما مغازه ها و تابلوهای آنها را ميبينيد ولی هيچ وقت آنها را بخاطر نميسپاريد. يا بعبارتی ديگر نگاه ميکنيد و نميبينيد.

شما به يک موضوع نگاه نکنيد آنرا ببينيد. اگر بتوانيد حواس ديدن و روح خود را برای ديدن آماده کنيد حتما ميتوانيد ببينيد.

برای امتحان اين مطلب شما ميتوانيد به شخصی که در يک پشت زمينه تاريک نشسته زل بزنيد. سعی کنيد هاله دور اين شخص را ببينيد. اگر خوب دقت کنيد ميتوانيد آن هاله نورانی را مشاهده کنيد که با ارتفاع حدود ۲ سانتيمتر با شخص فاصله دارد. اگر فرد مورد نظر بيمار باشد اين هاله به حداقل ميرسد و اگر شخص در حال تفکر و يا قصد به انجام کاری داشته باشد که نياز به تمرکز است اين هاله بيشتر ميشود.

جالب است يک خاطره از ديدن اين هاله برايتان تعريف کنم.

من يک دوستی دارم بنام شهاب که در دانشگاه با هم درس ميخوانديم. يک روز موقع امتحان قرار شد که من به شهاب برسانم وقتی سر جلسه نشستيم استاد بالای سر شهاب آمد و گفت مثل بچه آدم ميشينی و مينويسی. من به شهاب گفتم مثل اينکه روی تو زوم کرده مواظب باش. در وسطهای امتحان بود که داشتم به جواب يک سوال فکر ميکردم که ناخود آگاه چشمم به استاد افتاد و آن هاله را ديدم که حدود ۴ الی ۵ سانتيمتر طول کشيده بود و نگاهش را دنبال کردم و ديدم روی شهاب زوم شده از طرفی وقتی استاد برميگشت شهاب ميگفت جواب فلان سوال؛ من قبل از آنکه بتوانم بگم استاد روی تو زومه استاد گفت : شهاب بلندشو ورقتو بده به من و برو بيرون. و شهاب نير چنين کرد. اين خاطره را گفتم تا بدانيد که اگر شهاب نيز در آن زمان آن هاله را ميديد شايد تا آخر امتحان نيز با ما بود.

شما نيز امتحان کنيد حتما خواهيد ديد. اگر موفق نشديد بگوييد تا روشهای ديگری نيز برای ديدن بگوييم. قابل ذکر است که ديدن هيچ ضرری برای انسان ندارد. وليکن شايد از نظر روحی کمی اوايل با آن مشکل داشته باشيد چونکه شما عادت ميکنيد چيزهايی را ببينيد که نميخواهيد. بعد از مدتی تمرين در می يابيد که چه موقع ببينيد و چه موقع نگاه کنيد.

شناخت تی ان تی یکی از مهم ترین نکات در شناخت نیروی تی ان تی باور کردن آن است یعنی باید باور کنید که این نیروی عظیم درون شما میتواند به موفقیت بیانجامد کما اینکه تلقین تاثیر فراوانی بر ذهن شما دارد ما باید در روز به خود یگوئیم (تو میتوانی میتوانی)

 

گامهای موثر

این نیرو زمانی که به کار میافتد وشروع به فعالیت میکند می تواند موفقیت هایی برای شما به وجود آورد از هم اکنون تصمیم بگیرید تا در زندگی گامهای موثری برای آینده بر دارید افکاری نو داشته باشید اندیشه ها و آرزوهای جدید را به ذهن خود راه دهید تادر نهایت تجارب بهتر و جدید تری را پیش روداشته باشید.

شادمانی شما عمدتا” وابسته به این است که در باره دیگران چه اندیشه ای در ذهن دارید نه اینکه آنها در مورد شما چه می اندیشند .

تغییر نگرش

به خاطر داشته باشید هرگز نمی توانید وضعیت زندگی خود را تغییر دهید برای آشکار شدن نیروی تی ان تی به تجزیه و تحلیل افکار درونتان بپردازید شمای امروزی نتیجه تفکرات نیروی خود هستید بنابر این افکار خوب رویداد های خوب و افکار بد رویداد های بد را به دنبال دارند ابتدا در مورده فکرو اندیشه خودتان از خود سوالاتی بپرسید

ذهن شما چگونه عمل میکند ؟

آیا می دانید تفکر به صورت تصویر های ذهنی است و اگر چیزی را با قوت و اطمینان کافی در ذهن خود تصویر کنید نهایتا” همان خواهد شد. به همین دلیل اگر میخواهید به شادمانی برسید بیائید تمام افکار و تجربه ها وواکنش های هیجانی غلط را از ذهنتان بیرون بریزید.

با خود اندیشیدن

باید با خود چنین بیاندیشید (میدانم که من امروزی حاصل تفکرات گذشته هستیم و همه آنچه تا کنون برای من اتفاق میافتاده سر آغاز ان در دیروزهای من است که آنچه روشن با اطمینان و قاطع در ذهن تصور

می کنم طرحی میشود که نیروی سازنده ضمیر ناخود آگاه من کار روی آن را آغاز خواهد کرد )

اسرار انسانهای بزرگ

به راستی آن چیست که انیانهای بزرگ را بزرگ میکند . آنها به خود جرات میدهند که دستاوردهای عظیمی را برای خود قایل شوندودر همین حال نیروی درونی آنها روی این تصویرها و تخیلات کار میکند ودر نهایت آنها را بدانچه که میخاهند میرساند.

(برای بزرگ بودن باید بزرگ اندیشید)

اگر چیزی را برای مدت کافی به وضوح و با اطمینان کافی تصور کنید به حقیقت خواهد پیوست. اکنون با کنار گذاشتن تمام تفکرات سطحی و محدود به آماده کردن ذهن خود بپردازید. بعد از این حتی اگر به نظرتان غیر ممکن آمد هرگز نگوئید که غیر ممکن است. ذهن خود را از خشم وخصومت نفرت وواکنشهای هیجانی منفی رها کنید واین افکار جلوی پیشرفت شما را میگیرند . و مانع عمل نیروی سازنده درون شما میشوند کنار زدن تصویرهای غلط از ذهن بخش مهمی از درک نیروی تی ان تی است.
«الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكرِ اللَّهِ أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ» (الرعد – 28)

ترجمه: آنها كسانى هستند كه ايمان آورده و دلهايشان به ياد خدا آرامش مى‏گيرد، آگاه باشيد كه تنها با ياد خدا دلها آرامش پيدا مى‏كند.

الف – ابتدا دقت شود که منظور از «ذکر»، تلفظ زبانی یا «ورد» نیست. نه اسلام دین «ورد» است و نه قرآن کریم و حکیم کتاب «اوراد». بلکه معنای «ذکر» یاد و یادآوری است. چنان چه هم دیگر را در مواردی «متذکر» می‌شویم تا یادمان نرود. لذا قرائت این آیه و یا آیات دیگر، اگر صرف قرائت باشد و موجب تذکر و توجه و نیز ایمان و عمل نگردد، نه تنها هیچ سودی ندارد، بلکه می‌تواند موجب ضرر هم باشد.

ب – آیا قرآن کریم نیز مانند هر چیز دیگری، می‌تواند مفید یا مضر باشد. و نتیجه قرائت یا مطالعه و … کاملاً بستگی به رجوع کننده دارد. مثل هر کتاب و یا حتی هر علم و شیء دیگری. با علم و تکنولوژی هسته‌ای، می‌تواند تولید انرژی نموده و یا داروهای شفا بخش ساخت و می‌توان بمب اتمی تولید کرد.

اعتماد به نفس گوهر دست یافتنی ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)