به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / پوست سالم و شاداب و روشن

پوست سالم و شاداب و روشن

بسم الله الرحمن الرحیم

نکاتی برای سالم و شاداب نگهداشتن پوست :
برای این که پوست با طراوت و شاداب و نرم داشته باشید ، باید آب کافی و اندازه میل کنید . پوست یکی از محل های ذخیره آب است و در مجموع 20 در صد آب درون سلولی بدن را در خود نگه می دارد . تبخیر مقداری آب از سطح پوست به طراوت پوست کمک می کند . چربی طبیعی پوست از تبخیر بیش از حد آب پوست جلوگیری می کند . برای شاداب تر بودن پوست روزانه 7 الی 8 لیوان آب بدون هیچ افزودنی بنوشید ، از ویتامین های C , E زیاد استفاده کنید . سبزی و میوه تازه به حد کافی مصرف کنید ولی آن ها را به خوبی بشویید تا آلودگی های مختلف را وارد بدن شما نکنند . از شستن کلی صورت خود با آب و صابون ( به خصوص با صابون معمولی ) بپر هیزید . بالا فاصله بعد از شستن و خشک کردن صورت از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و در زیر نور خورشید ، کرم ضد آفتاب به پوست بمالید . آیا صابون پوست را تمیز می کند ؟ برای شستن صورت از صابون آرایشی یا صابون های اسیدی استفاده کنید چون PH  ا ین صا بون ها به PH پوست نزدیک است و چون اسیدی است مقدار کمتری چربی های پوست را بر می دارد و در نتیجه کمتر پوست را خشک می کند .

دكتر «حی باین دونی» متخصص پوست می گوید: كاهش رطوبت در محیط زندگی مهم ترین كلید است. شما برای خانه، ماشین و حتی كمدهای لباس خود در زمستان فكری می كنید و تغییراتی در آنها انجام می دهید، اما در مورد پوست خود چه می كنید؟
محافظت از پوست در برابر آب و هوای سرد زمستانی و خشكی زمستان بسیار مهم و حیاتی است و خیلی هم راحت و ساده است.
وقتی ماههای زمستان فرا می رسد تغییراتی در پوست ایجاد می شود زیرا تفاوت فاحشی بین هوای درون منزل، محیط كار و هوای بیرون وجود دارد و خشكی و سرمای باد زمستانی در بیرون از منزل رطوبت را از پوست بدن دور می كند، با اینكه استفاده از كرمها ولوسیونهای مرطوب كننده تا حدودی این فقدان را جبران می كند، اما باید محیط زندگی خود را نیز مرطوب نگه داشت. وقتی پوست خشك، ملتهب، ترك ترك و حساس می شود در برابر ابتلا به عفونتها آسیب پذیر تر می شود، به همین دلیل است كه متخصصان پوست با تغییرات فصلی دستورات خود را برای بهداشت و سلامت پوست تغییر می دهند.


آنچه كه ماههای مرطوب و شرجی و حتی گرم تابستان برای شما مفید است ممكن است باعث خشكی و ترك خوردن پوست شما در زمستان شود. زیرا در هوای مرطوب پوست بدن از رطوبت هوا، آب جذب می كند، اما وقتی رطوبت كاهش پیدا كند، پوست منبع طبیعی رطوبت خود را از دست می دهد.
در اینجا ما راههایی را برای مرطوب نگه داشتن پوست به شما توصیه می كنیم.


۱) با استفاده از دستگاههای مرطوب كننده ای مثل «بوخور» سعی كنید اتاق خواب خود و فضای خانه را مرطوب نگه دارید.
۲) از دوش آب خیلی گرم استفاده نكنید. سرمای هوا و دمای پایین باعث می شود تا شما از آب خیلی گرم برای حمام كردن استفاده كنید و ایستادن زیر دوش آب گرم ممكن است برای شما بسیار لذت بخش باشد، اما آب خیلی گرم باعث صدمه دیدن و آسیب رساندن به پوست شما می شود، بجای آن سعی كنید از آب ولرم استفاده كنید وقتی از حمام خارج شدید به آرامی تن خود را با حوله خشك كرده و در طول سه دقیقه از كرمهای مرطوب كننده، برای مرطوب كردن بدن خود استفاده كنید.
– سعی كنید از كرمها ولوسیونهایی استفاده كنید كه یكی از مواد زیر را داشته باشد. پترولتوم، روغنهای معدنی، اسید لنیولیك، كرامیدس و گلیسرین
– مراقب آب بدن خود باشید و سعی كنید در روز زیاد آب بنوشید، زیرا نوشیدن آب زیاد پوست شما را مرطوب نگه می دارد و باعث خروج مواد سمی از بدن شما می شود.
– از كرمهای چرب كننده، و ویتامینهای مخصوص، برای چرب كردن لبهای خود استفاده كنید.
– از كرم ضد آفتاب استفاده كنید، با اینكه در زمستان پوست شما كمتر در معرض آفتاب قرار دارد اما اشعه فرابنفش در روزهای صاف زمستانی نیز عملكرد خود را دارند. حتی وقتی هوا ابری است این اشعه ها باز هم به درون پوست نفوذ می كنند و چنانچه اهل ورزش اسكی هستید حتماً استفاده از كرم ضد آفتاب را فراموش نكنید.
– چنانچه ناخنهای شكننده و بی دوامی دارید، با استفاده از وازلین آنها را مرطوب كنید، می توانید از پروتئینها و لاكهای تقویت كننده ناخون نیز استفاده كنید.
چنانچه این موارد را در زمستان رعایت كنید پوست سالمی در زمستان خواهید داشت مگر اینكه موارد خاص مثل اگزما و … به وجود بیاید كه در این صورت باید به متخصص پوست مراجعه كنید.

3 نکته برای این که پوست خود را در زمستان سالم نگه داریم :

1 – محیط زندگی را مرطوب نگه دارید .

2 – از لسیون مرطوب کننده استفاده کنید .

3- وقتی پوست خشک و ملتهب ، ترک ترک و حساس می شود ، در برابر ابتلا به عفونت ها آسیب پذیر تر می شود  به همین دلیل در زمستان که پوست خشک می شود حتما باید چرب شود .

راه هایی برای مرطوب نگه داشتن پوست :

1 –  اتاق را با بخور مرطوب نگه دارید .

2 –  برای حمام کردن از آب خیلی گرم استفاده نکنید ،  زیرا در زمستان به پوست اسیب می رساند . پس از حمام کردن و خشک کردن بدن از کرم مرطوب کننده برای پوست صورت و بدن استفاده کنید .

3 –  سعی کنید از کرم ها و لوسیون هایی استفاده کنید که یکی از موارد زیر را داشته باشد ، پترولیوم ، روغن های معدنی ، اسید لینولیک ، کرامیدس و گلسیرین

4 –  در روز خیلی آب بنوشیدزیراباعث مرطوب شدن پوست و خروج سم از بدن می گردد .

5 –   از کرم های چرب کننده و ویتامین های مخصوص برای چرب کردن لبهای خود استفاده کنید .

6 –  از کرم ضد افتاب چه آفتاب باشد چه نباشد استفاده کنید .

7  –  چنانچه ناخن های شکننده دارید با استفاده از وازلین می توانید آن ها را را محکم کنید .

 

پوست سالم و شاداب و روشن ، منبع : ashpazi.org

 


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)