به سايت خوش آمديد !


براي مشاهده مطلب اينجا را کليک کنيد

آموزش آشپزی

آشپزی / متفرقه / بهداشت و سلامت / فواید و خاصیت های سیر

فواید و خاصیت های سیر

بسم الله الرحمن الرحیم

فواید و خاصیت های سیر :

پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله و  سلم ) : سیر بخورید که شفای هفتاد بیماری است.

سیر دارای چه خواصی است ؟
سیر از قدیم به عنوان ماده ای با خواص دارویی بی نظیر محسوب شده و هم اکنون نیز برای درمان سردرد ، دردهای قـاعـدگیو تومور بسـیار مناسـب تشخیص داده شده است . ضمنا حاوی ماده ای به نام ” آلیسـین” است که در نابودی عفونت نقش به سـزایی دارد . این ماده باعـث کاهش فـشار خون و لخته شدن خون می شود و در ضمن جریان خون را هم تعدیل می کند .

سه حقیقت مهم در رابطه با خاصیت دارویی سـیر :
1 ) مهمترین یافته در مورد سیر در سال 1942 توسط دانشـمندان آمریکایی کشف شد و مشخص گردید که آلسـین مهم ترین عاملی است که خاصیت دارویی آن را تضمین می کند . این ماده موجود در سیر دارای خواص بسـیاری است ، اما مهم ترین آن ها قدرت از بین بردن باکتری و یا افزایش مقاومت در برابر آن هاست .

فواید و خاصیت های سیر

2 ) مزیت دیگر آن توانایی ترکیب با مواد دیگر است که نتیجه آن افزایش تضمین سلامتی بدن است برای نمونه این ماده در واکنش با تیامین ( ویتامین بی ) به آلـیتامین تبدیل می شود که نه تنها ماده قوی تر از تیامین است بلکه برای بدن نیز مفـیدترند .

3 ) در سال 1936 مختصصان ژاپنی دریافـتند که سیر حاوی ماده ای به نام اسکودیـنـیـن نیز می باشـدکه در افزایش نیروی حیات ، رفع خسـتگی و نیز بهبود سوخت و ساز بدن نقـش به سزایی دارد .
پس از شناخت این حقـایق دانشـمندان به بررسی نکات ریزتری پرداختند که به شرح زیر است :

خاصیت آلـسـین ، اسکوردینین و مواد دیگر موجود در سیر :
1 ) خاصیت ضد باکتریایی آلسین چنان زیاد است که 120 هزارم آن برای نابودی تاثیر مخرب وبا ، حصبه و باکتری اسهال کار ساز است . این به آن دلیل اسـت که این ماده در باکتری نفـوذ می کند و پروتـئیـن آن را نابود می سازد در نتیجه از تاثیر منفی آن بر بدن می کاهـد .
2 ) یکی دیگر از مزایای آلـسـین توانایی ترکیب آن با تیامین است که منجر به تشکیل آلیتیامین می شود ، که دارای همان خاصیت تیامین و یا شاید مفید تر از آن باشد . هم اکنون به طور اختصار به چند مورد از مزایای تیامین اشاره می کنیم . این ماده باعـث ایجاد انرژی در بدن می شود . انرژی هم از گلوکز به وجود می آید . تیامین نقـش اساسی در تجزیه گلوگز دارد که نهایتا منجر به تولید انرژی می گردد . اگر بدن با کمبود این ماده موجود در سیر مواجه شود ، انرژی خود را از دست می دهـد . نتتیجه خستگی و فـقـدان نیروی حیات مواجه می شود . یکی از نکات منفی در مورد تیامین این است که به سرعـت جذب نمی شود و به راحتی از بدن دفع می شود . اما در مورد آلیتیامین چنین مشکـلی وجود ندارد . چند مورد از مزایای آن به شرح زیر است :
الف ) میزان تیامینی ( ویتامین بی 1 ) را که هـر فـرد ، هـر بار جذب می کند فـقـط حدود 10 میلی گرم است ، اما میزان جذب آلـیـتـیـامـیـن نا محدود است .
ب ) آلیتیامین به محض ورود به بدن در خون باقی می ماند ، بنابراین بدن آن را به میزان کافی ذخیره می کند و در زمان مورد نیاز اسـتفاده می نماید .
پ ) اولین تجربه برای شـناسایی اثر اسکوردیـنـیـن در مورد موش انجام شد . موش هایی که با این ماده تغزیه شدند 4 بار بیش از آن هایی که از آن اسـتفاده نکرده بودند توانایی شنا کردن داشـتند ، که در کل این تفاوت قابل ملاحظه بود . بررسی های اخیر حاکی از آن است که این ماده سوخت و ساز بدن را فعال می کند و همانند تیامین برای بدن کارساز است و باعـث فعال سازی هورمون های بدن می شود که نهایتا قـوه و توانایی بدن را افزایش می دهـد .

3 ) در ضمن ، سیر شامل ماده ای است که مثل ویتامین ای جریان خون را متعادل کرده ، خون را تصفیه می کند ، گلبول های قـرمز را افـزایش می دهـد و نیز با تعادل میزان اکسـیژن در بدن سلول ها را جوان می کند . به علاوه ، آلـیسـین توانایی ترکیب با مواد دیگر را نیز دارد . این ماده می تواند با مواد چرب ترکیب شده و آلـیسـین چرب تولید کند که دارای همان خاصیت ویتامین ای در بدن است . نهایتا ، نه تنها برای جوانی سلول ها و زیبایی پوست ، بلکه برای تصفـیه خون و نیز به عـلت وجود آنتی اکسیدان در بهبود جریان خون بسـیار موثر است .

ارتباط بین سـیر و سرطان :

با توجه به یکی از تحقیقات انجام شـده در ایالات متحده ، عصاره به دسـت آمده از سـیر در توقـف پیشـرفت سرطان و افـزایش طول عـمر ، نقـش عمده ای دارد . احتمالا یک نوع ماده معدنی به نام ژرمانیوم موجود در سـیر در درمان این بیماری موثر است .
بهتر است که به چند مورد از تاثیرات مثبت سـیر بر اندام های مختلـف بدنتوجه کنید :
الف ) سـیر ، سـلول های کبد را فعال می کند ، در نتیجه از ایجاد مواد سمی در آن می کاهـد . در ضمن باعـث شادابی و جوانی کبد شـده و فعل و انفعالات طبیعی آن را متعادل می کند .
ب ) آلیسـین با تحرک بافـت های مخاطی معده ، ترشحات آن را افـزایش می دهـد . در ضمن در ترکیب با پروتئین از فعالیت بیش از حد معده می کاهـد . به علاوه ، این ماده با فـعال کردن روده بزرگ ، عملکرد معده را نیز بهبود می بخشد و به درمان اسهال و یبوست می پردازد .
ج ) آلیسـین در ترکیب با ویتامین بی 1( تیامین ) فعالیت پانکراس را افـزایش داده و ترشح انسـولـین را زیاد می کند . بنابراین سـیر به عـنوان ماده ای در درمان دیابت که در اثر فـقـدان انسولین یا عملکرد ناقـص پانکراس رخ می دهد نقش به سزایی دارد .
د ) از آنجایی که سـیر باعـث تحریک اعـصاب مغزی می شود و عملکرد قلب را تنظیم می کند ، فـشار خون را نیز متعادل می کند . در ضمن ، کلسترول و مواد چربی داخل رگ ها را حل می کند و نهایتا به شادابی سـلول ها و خون می انجامد .

خواص و فایده های سر

سیر در طب سنتی :

1.        طبع سیر گرم و خشك است.
2.        اگر می‎خواهید صورتی بشاش و زیبا و گلگون داشته باشید  سیر بخورید.
3.        مصرف زیاد سیر ضعف دید به‎وجود می‎آورد.
4.        سیر باعث بازشدن اشتها می‎شود.
5.        كسانی كه فشارخون آن‎ها پایین است سیر را با احتیاط بخورند.
6.        سیر مقوی معده است و از ورم روده جلوگیری می‎كند.
7.        جویدن جعفری بعد از خوردن سیر بوی آن را از بین می‎برد.
8.        افرادی كه دچار فراموشی شده‎اند سیر بخورند.
9.        اگر سیر را در كیسه‎های برنج یا گندم بگذاریم از كرم‎خوردگی یا فاسدشدن آن‎ها جلوگیری می‎كند.
10.     كسانی كه بیماری آسم دارند از سیر استفاده كنند یا یك حبّه سیر را زیر زبان بگذارند.
11.     مصرف زیاد سیر باعث می‎شود كه یُد جذب نشود.
12.     مصرف زیاد سیر ایجاد كهیر می‎كند.
13.     سیر ضدكرم است.
14.     سیر تسكین دهنده تشنج و آرام كننده اعصاب است.
15.     سیر از واكنش‎های حساسیتی جلوگیری می‎كند و ضدآلرژی است.
16.     سیر از پیری زودرس جلوگیری می‎كند.
17.     كسانی كه سرگیجه دارند یك حبه سیر بخورند.
18.     خوردن كاهو بالای سیر بوی دهان را از بین می‎برد همچنین سیب.
19.     سیر تنظیم‎كننده مهمترین اعمال بدنی است منجمله اختلالات كبدی، اختلالات غدد داخلی.
20.     سیر بازكننده صدا است.
21.     سیر برای اكثر بیماری‎های عصبی مفید است.
22.     برای درمان درد لگن خاصره می‎توان هم خورد هم همان قسمت را با سیر ماساژ داد.
23.     كسانی كه دچار بیماری‎ هاری شده است سیر را بكوبید به آن شخص بدهید.
24.     سیر در معالجه تیفویید و دیفتری به كار می‎رود.
25.      اسپاسم و قلنجی كه در اثر باد شكم به وجود آمده است سیر بهترین درمان كننده است.
26.     برای درمان واریس و پیشگیری سیر را كوبیده با آب‎لیمو مخلوط كرده همراه كمی آب گرم ساق پا بمالید.
27.     برای جلوگیری از بیماری وبا از سیر و ترشی سیر استفاده كنید.
28.    خوردن سیر كدورت ذهن را از بین می‎برد و بهترین مقوی برای مغز می‎باشد و روی غدد مغز اثر نیكویی دارد و فراموشی را از بین می‎برد.
29.     بوی سیر دفع كننده عقرب و مار است.

فواید و خاصیت های سیر ، منبع : ashpazi.org


انجمن های آشپزی (آشپزخانه)